به گزارشافکارخبر،محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در با سانتیاگو ایرازابل مورائو، سفیر برزیل در تهران، اظهار داشت: ما تروریسم را در همه اشکال محکوم می کنیم و در اتفاقات تروریستی اخیر داعش در لبنان و فرانسه مراتب همدردی خود را با این ملت ها اعلام می کنیم.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا از زمان به وجود آمدن گروه طالبان تا کنون که به نام مبارزه با تروریسم صورت گرفته افزود: این اقدامات، نه تنها طالبان را از بین نبرد، بلکه به ظهور گروه‌های افراطی و تکفیری مانند داعش منتج شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی در موضوع سوریه تصریح کرد: امنیت و ثبات در سوریه و حق انتخاب مردم سوریه برای ایران اهمیت دارد. به عقیده ما، آمریکا و غربی‌ها باید بپذیرند که دولت قانونی بشار اسد برقرار باشد و مردم سوریه با شرکت در انتخابات، سرنوشت خود را انتخاب کنند، آنگاه همه چیز حل می شود.

رضایی با دعوت از برزیل برای همکاری بیشتر در مبارزه با تروریست ها و تکفیری ها عنوان کرد: ما با شما چالش‌های مشترک داریم و می توانیم با راه حل‌های مشترک، آنها را برطرف کنیم. ما در بحثامنیت به دنبال این نیستیم که برزیل، نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه وارد کند اما می تواند همکاری‌های بیشتری با ما داشته باشد. در بحثتجارت نیز، برزیل می‌تواند با ایران به عنوان کشوری که با پانزده کشور هم مرز است، تعاملات تجاری گسترده تری داشته باشد. در ۲۰ سال پیش وضعیت اقتصادی برزیل به دلیل بدهی‌های فراوان دشوار بود اما امروز شما از این مشکلات عبور کرده‌اید و گام های موثری برداشته‌اید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری ایران و برزیل خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم در همه ابعاد اقتصادی، از جمله صنعت نفت و گاز و نیز کشاورزی همکاری‌های خود را با برزیل بیشتر کنیم.

رضایی در ادامه افزود: ما دیگر به دوران تحریم‌ها، باز نخواهیم گشت. افق روشنی در فضای بین المللی پیش روی ایران است و از این منظر، اقدامات کشورهای آمریکای جنوبی را رصد می کنیم. بخش خصوصی ایران و برزیل می توانند با افزایش شناخت خود از یکدیگر و ظرفیت های دو طرف، به ایجاد بازارهای مشترک و گسترش روابط دو کشور کمک کنند.

سانتیاگو ایرازابل مورائو سفیر برزیل در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت و ملت برزیل برای نظام و مردم ایران، احترام زیادی قائل هستند و به وجود دموکراسی در ایران اعتقاد داریم و آن را نمونه مثال زدنی برای سایر کشورها می دانیم.

مورائو عنوان کرد: ما نیز امیدواریم همکاری‌های مشترک دو کشور تعمیق و گسترش پیدا کند و می توانیم با تشکیل کمیسیون‌های مشترک، سرمایه‌گذاری در کشورهایمان را افزایش دهیم به‌ویژه پس از توافق هسته‌ای اخیر، زمینه این همکاری‌های مشترک بیشتر شده است.

سفیر برزیل در پایان تاکید کرد: ما بر این عقیدهایم که ثبات ایران نقش تاثیرگذاری در منطقه دارد و این موضوع در حل بحران سوریه نیز کارگشا است.​​