به گزارش افکارخبر  به نقل از فارس، اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید اخیر اعضای کمیسیون متبوعش از تاسیسات هسته‌ای نطنز، اظهار داشت: متأسفانه سازمان انرژی اتمی پیش از آنکه تیم نظارت‌کننده بر روند اجرای برجام توسط شورایعالی امنیت ملی تشکیل، معرفی و مشخص شود اقدام به جمع‌آوری بیش از 6 هزار سانتریفیوژ کرده بود که تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: ما در بازدید از تاسیسات هسته‌ای نطنز جمع‌آوری این سانتریفیوژها که تخلف سازمان انرژی اتمی است را مشاهده کردیم و در گزارشی که قرار است به صحن علنی ارائه دهیم، حتماً آن را قید می‌کنیم.

کوثری ادامه داد: درست است که این 6 هزار سانتریفیوژ غیرفعال بودند ولی بالاخره کار گذاشته شده بودند و نباید تا زمانی که تیم نظارت‌کننده بر روند اجرای برجام تکمیل و معرفی می‌شدند، سازمان انرژی اتمی اقدام به جمع‌آوری آنها می‌کرد.

وی همچنین تصریح کرد: باید جمع‌آوری این سانتریفیوژها با نظارت تیم مذکور و زمانی که آنان تصمیم می‌گرفتند انجام می‌شد ولی سازمان انرژی اتمی زودتر این اقدام را انجام داده بود، ما در بازدید از تاسیسات هسته‌ای نطنز از نزدیک این تخلف را دیدیم و قطعاً آن پیگیری خواهیم کرد تا مشخص شود که بر چه اساسی و به دستور چه کسی این تخلف که البته جلوی آن گرفته شد، انجام شده است؟!

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بقیه امور روی روال خودش در تاسیسات هسته‌ای نطنز در حال انجام است، تأکید کرد: الآن دیگر تیم نظارت بر روند اجرای برجام مشخص شده و تاکنون 3 جلسه نیز برگزار کرده و در حال نظارت بر روند اجرای برجام است.

کوثری متذکر شد: این تیم بر روند اجرای تعهدات 1+5 در راستای اجرای برجام نیز نظارت می‌کند و از طرفی نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری و شروط 9گانه ایشان در نامه‌شان به رئیس‌جمهور نیز توجه لازم را دارد که در راستای اجرای برجام، این شروط کاملاً رعایت شوند.

وی در پایان با بیان اینکه نمایندگان مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز به طور مستمر نسبت به اجرای برجام نظارت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در آینده اعضای کمیسیون امنیت ملی از سایت‌ها و تأسیسات هسته‌ای فردو، اصفهان و خُنداب اراک بازدید و گزارش آن را تهیه خواهند کرد.