به گزارش افکارخبر، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در این یادداشت نوشت: 

 

 

با اجازه ی کسانی که باز هم مایلند با ارائه تشکیکات ناصواب خود نگذارند ارزش این روز بزرگ برای ملت ما شناخته شود، می خواهم عرض کنم که امروز یک روز بزرگ در تاریخ سیاسی معاصر ایران و بویژه در روند مذاکرات هسته ای ایران در بیش از یک دهه اخیر است. 

 

امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با اجماع و اقدامی متحد با در نظر گرفتن گزارش آقای آمانو، پرونده ی پی ام دی را برای همیشه مختومه اعلام کرد، تصمیمی که خیلی ها فکرش را هم نمی کردند.

 

اگر کسی از من بپرسد که آیا با این تصمیم، نرخ دلار پایین می آید، یا اقتصاد کشور بهبود می یابد، یا کالاهای مصرفی ارزان می شود، می گویم آنها را نمی دانم، و انشاالله که وضع اقتصادی کشور بهبود هم خواهد یافت، اما اینقدر می توانم بگویم که مگر همه ی زندگی پول است؟ اگر از عزت و احترام در جامعه ی جهانی بخواهیم صحبت کنیم به صراحت می گویم امروز در این ده سال روز دیگری در شورای حکام بود. 

 

امروز حقانیت ملت ایران در سطح جهانی مهرتایید خورد، و عظمت و کرامت و عزت ملت ایران در صحنه دیپلماسی جهانی مورد احترام همه جهانیان قرار گرفت.

 

شورای حکام امروز تمام دوازده قطعنامه ابراز نگرانیها و مطالبات ناممکن و محکومیت های مکرر از برنامه هسته ای ایران در سالهای گذشته را برای همیشه پایان داد.

 

در جلسه امروز خیلی از کشورها و یا نمایندگان خیلی از کشورها صحبت کردند. نمایندگان کشورهای عدم تعهد، نمایندگان تمام اعضای اتحادیه اروپا و حدود ده تا دوازده کشور علاقمند و یا در انتظار عضویت در اتحادیه ، اعضای دائم شورای امنیت، کشورهای متفاوتی از تمام قاره هااز آسیا، آفریقا و قاره آمریکا سخنرانی کردند و از قطعنامه حمایت کردند.

 

پس از سالها کانادا از مواضع قبلی خود فاصله گرفت و به روشنی از برجام و همین قطعنامه حمایت کرد. و فقط آنکه تنها و منزوی بود اسرائیل بود که گفت نمی داند چه بگوید، اما می داند که نباید پرونده بسته شود. او خلاف همه حرف زد و انزوای خود را بروشنی در جلسه عیان ساخت. 

 

همه گفتند امروز روز موفقیت دیپلماسی و روزی است که باید نگاه به آینده را جایگزین تاریخ گذشته کنیم. اعضای شورای حکام و ناظرین همه بعد از تصویب قطعنامه، یکپارچه برای این تصمیم مهم تاریخی شورای حکام کف زدند و به هم تبریک گفتند. بله همه اصرار داشتند که این تصمیم شورای حکام تصمیمی تاریخی است. به تک تک ایرانیان این روز را تبریک میگویم و امیدوارم برکات آن بر تمامی جنبه های زندگی ملت بزرگ ما پایدار باشد.