به گزارش افکارخبر، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست روز سه شنبه خود با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای 1+5، با اجماع، پرونده‌ مربوط به ابعاد گذشته هسته‌ای ایران، موسوم به پی‌ام‌دی را بست که بیش از یک دهه عامل فشار، تهدید و تحریم علیه ایران بود. به دنبال تصویب این قطعنامه زمینه برای لغو تحریم‌ها و اجرای برجام فراهم شد. وزیرخارجه ایران در واکنش به این قطعنامه گفت:بر اساس قطعنامه شورای حکام می‌توان به صراحت گفت که موضوع جعلی ابعاد به اصطلاح نظامی برنامه هسته‌ای ایران، موسوم به پی ام دی، به تاریخ پیوسته است.

نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور تصمیم‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی کشورهای 1+5 برای خاتمه دادن رسیدگی به موضوع مسائل گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران به این شورا ارائه شده است، روز سه‌شنبه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد. به دنبال انتشار گزارش یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موضوع پی.‌ام.‌دی، کشورهای 1+5 پیش‌نویس پیشنهادی خود را برای قطعنامه جدید شورای حکام در موضوع برنامه هسته‌ای ایران پس از مشورت با ایران به رئیس شورای حکام رسما ارائه و ثبت کردند.

پس از چند ساعت بررسی موضوع ابعاد گذشته هسته‌ای ایران، سرانجام قطعنامه‌ای در این زمینه صادر شد که نه فقط برای بستن پی ام دی، بلکه از آن مهم‌تر به منظور تدوین فصل نوینی برای پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام، در پرتو برجام و قطعنامه جدید شورای امنیت، طراحی شده و به همین دلیل است که تمامی قطعنامه‌های گذشته خود را لغو می‌کند.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین محورهای این قطعنامه عبارتند از: استقبال از انعقاد برجام و نیز «نقشه راه» بین ایران و آژانس برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده گذشته و حال (پی ام دی)؛ همراهی با شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه «انعقاد برجام نشانگر یک تغییر بنیادین در رسیدگی به این موضوع است»؛ توجه به گزارش اخیر مدیرکل به شورای حکام در خصوص موضوعات باقی‌مانده گذشته و حال (پی ام دی) به عنوان مبنایی برای بستن پرونده و اعلام خاتمه رسیدگی به این موضوعات؛ ابراز رضایت از اینکه نقشه راه طبق برنامه زمانی توافق شده انجام گردیده است؛ ملحوظ داشتن صریح بسته شدن پرونده پی ام دی با عنایت به تکمیل نقشه راه؛ لغو 12 قطعنامه شورای حکام که طی سال‌های 2003 تا 2012 در رابطه با موضوع اجرای پادمان با ایران و از جمله مطالعات ادعایی علیه ایران تصویب شده‌اند؛ لغو تصمیم‌های قبلی شورای حکام در مورد منع ارائه مساعدت‌های فنی به ایران؛ ختم رسیدگی به دستورکار جاری شورا: «اجرای موافقتنامه پادمان ان پی تی و مفاد ذی‌ربط قطعنامه‌های شورای امنیت در جمهوری اسلامی ایران» که نگاه به گذشته داشت؛ ایجاد یک دستور کار جدید تحت عنوان: «اجرای برجام و راستی آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه شماره 2231 (2015) شورای امنیت» که نگاه به آینده دارد.  ایران در یک دهه گذشته بارها اعلام کرده که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌‌آمیز بوده ولی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تحت کنترل غرب و صهیونیست‌ها است گزارش‌های متناقضی را درباره صلح آمیز بودن این برنامه ارائه داده بود و همین مسئله مانع از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای در سال‌های گذشته شد.

از سوی دیگر، در این قطعنامه برای اولین بار با لحنی مثبت در مورد همکاری ایران به منظور حل و فصل موضوعات هسته‌ای صحبت شده است و هیچ نکته یا عبارت‌پردازی منفی، همچون ابراز نگرانی در آن وجود ندارد. همچنین قطعنامه هیچ درخواستی از مدیرکل برای ادامه کار روی موضوعات گذشته ندارد. حتی قطعنامه‌های گذشته شورای حکام که در آنها از مدیرکل خواسته شده بود در مورد پی‌ام‌دی گزارش بدهد هم لغو شده‌اند.

گفتنی است که ایران بخشی از اقدامات هسته‌ای خود را در چارچوب برجام، از جمله خارج کردن محفظه اصلی رآکتور اراک و نیز انتقال اورانیوم غنی‌شده‌اش به روسیه به اعلام خاتمه رسیدگی موضوع پی‌ام‌دی موکول کرده است. بنابراین بعد از تصویب این پیش‌نویس در شورای حکام ایران اقدامات هسته‌ای خود را تکمیل خواهد کرد. در همین حال سایر اقدامات هسته‌ای، هماهنگی‌ها و امضای توافق‌ها و اسناد درباره بازطراحی رآکتور اراک و نیز جمع‌آوری سانتریفیوژهای غیرفعال و فعال در سایت‌های نطنز و فردو در حال انجام است.

آمانو: قطعنامه برنامه آینده ما را مشخص می‌کند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «امیدواریم بتوانیم در آینده بر میراث بی‌اعتمادی درباره برنامه هسته‌ای ایران غلبه کنیم». یوکیا آمانو در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست ویژه شورای حکام گفت: «آژانس تلاش کرد تا به مسائل ایران در گذشته و حال که در گزارش 2011 درباره آن صحبت کردیم بپردازد. اگر چه تک تک جزئیات را نتوانستیم بازسازی کنیم اما به اندازه کافی توانسته‌ایم درباره آنها به ارزیابی نهایی و دقیق برسیم». آمانو خاطرنشان کرد: «آژانس اطلاعات معتبری ندارد که بتواند بگوید بعد از 2009 ایران فعالیت‌های مرتبط با سلاح هسته‌ای یا ابزار انفجاری داشته است و همچنین نشانه‌ای مبنی بر انحراف مواد هسته‌ای از مسیر صلح‌آمیز به سمت یک فعالیت نظامی هسته‌ای پیدا نکرده است». مدیرکل آژانس تأکید کرد: «ما فهمیدیم که ایران به صورت جدی در حال برداشتن تعهدات و گام‌های خود است. بنابراین مرحله اول آماده‌سازی توسط ایران، مرحله بعد ارزیابی گام‌های برداشته شده از سوی ایران و پس از آن تکمیل اجرای برجام خواهد بود.»

ظریف: پی‌ام‌دی به تاریخ پیوست

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان از صدور قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که با خاتمه دادن به بررسی موضوعات باقیمانده گذشته (موسوم به پی ام دی)، فصل نوینی را در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران و همکاری‌های کشورمان با آژانس می‌گشاید، استقبال کرد. وی اظهار داشت: «سرانجام شورای حکام پس از 12 سال، با اذعان به تکمیل نقشه راه بین ایران و آژانس، بسته شدن پرونده موسوم به پی ام دی را با استفاده از عبارت صریح close consideration در بند 9 قطعنامه خود اعلام کرد».

ظریف افزود: «این قطعنامه بسیار فراتر از بستن موضوع موسوم به پی‌ام‌دی رفته و رسماً 12 قطعنامه پیشین شورای حکام در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را که حاوی اتهامات و محدودیت‌های جدی برای برنامه هسته‌ای کشور بود، لغو کرده است. همچنین شورا دستور کار ناظر به اقدامات گذشته را رسماً خاتمه داده و دستور کار جدیدی تحت عنوان «اجرای برجام» که نگاه به آینده دارد، برای مدت مشخصی ایجاد کرده است». وزیر امور خارجه تأکید کرد: بر اساس این قطعنامه می‌توان به صراحت گفت موضوع جعلی ابعاد به اصطلاح نظامی برنامه هسته‌ای ایران، موسوم به پی‌ام‌دی، به تاریخ پیوسته است.

همچنین رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی در نشست ویژه شورای حکام گفت: «تصمیم امروز شورای حکام، در خاتمه دادن به رسیدگی به موضوع پی‌ام‌دی و فسخ کلیه قطعنامه‌های قبلی آن، فصلی نوین از همکاری بین ایران و آژانس سایر کشورهای عضو را خواهد گشود.»