به گزارش افکارخبر،  سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی مالک اشتر افزود: امروز دنیا شاهد است که با مقاومت و ایستادگی ملت ایران، یکی از بزرگترین توطئه های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنت های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.

وی با بیان اینکه نظام سلطه هیچگونه تمایلی نسبت به دستیابی جمهوری اسلامی به توسعه روزافزون و سطوح عالی پیشرفت واقتدار ندارد، گفت: در این مسیر، از تمامی ظرفیت ها و امکانات خود بهره گرفته اند تا ضمن ایجاد مانع در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حرکت کشور را برای رسیدن به قله های تعالی، متوقف و یا کند کنند.

سردار دهقان با بیان اینکه در میدان نبرد، هر کدام از طرفین اگر میدان مانور را با دقت شناسایی و ارزیابی و سطوح بالاتر دانش، فناوری و توسعه را در اختیار بگیرند، به همان میزان، میدان عمل رقیبان یا دشمنان را محدود خواهند کرد، افزود: می خواهیم به این نقطه برسیم و در مسیری حرکت کنیم که دیگران نتوانند به دلیل نیاز ما، ایده ها و خواسته های خود را به ما تحمیل کنند، یعنی به موضع انتخاب برسیم و در یک نقطه تعامل قرار بگیریم.

وزیر دفاع تصریح کرد: کسی می تواند معامله کند که چیزی در اختیار داشته باشد، کسی می تواند با دیگران تعامل داشته باشد که قدرت بده بستان داشته باشد. در بخش دفاع همواره این مهم را وجهه همت خود قرار داده ایم که باید در حوزه ها و عرصه هایی به سمت جلو حرکت کنیم که دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود کند.

سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از بخش های صنایع دفاعی به این نقطه رسیده که صاحبان صنایع پیشرفته دنیا با مشاهده پیشرفت های خیره کننده کشور، فورا پیشنهاد همکاری می دهند یا به این توانمندی های ارزشمند اقرار می کنند در حالیکه آنها چند سال گذشته، هیچگاه تصور نمی کردند که این وضعیت در مجموعه صنایع دفاعی ایران وجود داشته باشد.

وزیر دفاع گفت: به میزانی که ظرفیت ها و توانمندی های خود را بالا می بریم، قدرت چانه زنی ما نیز بالا خواهد رفت و در این صورت است که می توانیم بنشینیم، مذاکره کنیم، حرف بزنیم و قدرت مانور داشته باشیم.

سردار دهقان تصریح کرد: در موضوع هسته ای نیز همین حالت در کشور شکل گرفت، دنیا حاضر نبود کمترین دانش و کمکی را در این موضوع در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و همواره اگر تصور می کرد فردی، موسسه ای، سازمانی در سطح داخلی یا بیرونی در این زمینه فعالیتی می کند، آنها را با انواع تهدیدها و محدودیت ها مواجه می کردند زیرا نمی خواستند که به این جایگاه برجسته دست پیدا کنیم.

سردار دهقان افزود: توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در انرژی صلح آمیز هسته ای موجب شد که واقعیت هسته ای کشور را بپذیرند، البته آنها هیچ گاه مایل به اینکه ما را به عنوان یک کشور هسته ای بپذیرند، نبودند.

وزیر دفاع گفت: اصل بر این بود که این توان از ما گرفته شود و همه آنچه در این زمینه به دست آوردیم را از دست ما بگیرند. آنها حتی جنایت بارترین کار یعنی ترور دانشمندان را انجام دادند، اما جمهوری اسلامی ایران موفق شد این دانش و فناوری را بومی و در داخل توسعه و به پایه ای برساند که بصورت درون زا هر روز توسعه پیدا می کند.

سردار دهقان افزود: امروز ملت ما با سربلندی تمام می گوید، آنچه مسئولان آنها ادعا کردند حقیقتی است که وجود دارد، اگر رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی فتوا می دهند که به سمت سلاح هسته ای نمی رویم، نرفته ایم.

وزیر دفاع تصریح کرد: بالاخره شورای حکام سازمان انرژی اتمی به اتفاق آرا قطعنامه ای را صادر و اعلام کرد که ایران اسلامی هیچگونه انحراف در فعالیت هسته ای نداشته است و هیچ فعالیت اعلام نشده ای نیز در ایران وجود ندارد.

سردار دهقان گفت: در عین حال بعضی در داخل و عده ای در بیرون مطرح می کنند که با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفته، پس محدودیت هایی را در فعالیت های نظامی نظیر موشکی، تست ها، عملیات ها و مانورها پذیرفته است اما نشان دادیم به رغم برخی محدودیت در قطعنامه 2231، مسیر فعالیت های تحقیقاتی، پژوهشی، توسعه ای و تولیدی را با همه تست ها و همه ابعادش انجام می دهیم.

وزیر دفاع افزود: جمهوری اسلامی ایران در این دو سال سخت ترین مذاکرات را در جنبه حقوقی و سیاسی و فنی انجام داد و نظام سلطه با اتکا به عکس های ماهواره ای، سیستم های جاسوسی و سناریو پردازی درصدد پرونده سازی علیه کشور بودند تا ایران و ملت ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در افکار عمومی جهان معرفی کنند و به اتکای آن شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم ها و محدودیت را علیه ما اعمال کنند. اما ملت ایران و دانشمندان و متخصصان کشور در این مسیر، با مقاومت بی نظیر خود مسیر ترقی و پیشرفت را طی کرد و برای برداشتن این محدودیت ها وارد مذاکره شد.

سردار دهقان با بیان اینکه امروز به نقطه ای رسیده ایم که دنیا پذیرفته که ما یک کشور هسته ای هستیم، در بازار جهانی هسته ای به عنوان یک عضو فعال می توانیم حضور داشته باشیم و در چرخه دریافت مواد، غنی سازی و فروش آنها رسما قرار بگیریم، گفت: آنهایی که نمی خواستند بپذیرند که ایران اساسا قابلیت هسته ای داشته باشد، امروز کشور را در باشگاه هسته ای جهان پذیرفته اند که می تواند مواد دریافت کند، غنی سازی کند و در بانک جهانی سوخت هسته ای آن را به فروش برساند و حتی خریدار آب سنگین تولیدی را از ما دارند. علاوه بر این همه قابلیت های خود را حفظ کرده ایم و تحقیقات و توسعه را بدون محدودیت انجام می دهیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: مهمتر از همه آمریکا و کشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران باید یک سئوال را جواب بدهند، به چه دلیل مستند و با کدام سند یا مدرکی، 10 سال، دوازده سال ملت ایران را تحت فشار قرار داده اند و امروز اثبات شد ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران انحرافی در فعالیت های هسته ای خود ندارد بلکه فعالیت اعلام شده ای خارج از چارچوب آژانس نیز ندارد و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام می کند قبل از سال 2003 برخی مطالعات نظری انجام شده و در دوره های بعدی هیچ سند و مدرک معتبری که حاکی از انحراف از فعالیت های ایران باشد وجود ندارد.

سردار دهقان با بیان اینکه موشک عماد یک موشک کاملاً متعارف است، خاطر نشان کرد: در اوج فشار و جوسازی که آنها به راه انداختنه بودند، آزمایش موشک عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام کردیم. هدف ما از انجام این آزمایش این بود که می خواستیم یک چیز را به دنیا بگوییم که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خود عمل می کند و هیچکس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی تواند برای ملت و کشور ما تعیین تکلیف کند و هیچ محدودیتی را در این قضیه نخواهد پذیرفت.

وی ادامه داد: از روز اولی که برجام پذیرفته شد تا امروز حتی یک لحظه، یک روز، یک ساعت، نه تنها آزمایشات مختلف ما عقب نیافتاده، نه تنها رزمایش ها، کارهای تولیدی و پژوهشی را محدود نکردیم، بلکه ابایی از اعلام آن نیز نداشتیم، زیرا دفاع را حق مسلم و پذیرفته شده خود می دانیم و برای دفاع از کشور هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را که لازم باشد طراحی، تولید و عملیاتی خواهیم کرد.

براساس اعلام اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، وزیر دفاع گفت: البته این همه توفیقات حاصل نمی شد مگر با لطف حضرت باری تعالی و توجهات حضرت ولی عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزیز و شهدای گرانقدر و هدایت های مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت عزیز و مقاوم ایران و نیز عناصر قدرتی که در سطح ملی ایجاد شده است که ما را در جایگاهی در عالم قرار داد که همه قدرتمندان با این کیفیت عقب نشینی کنند و در مذاکراتی سخت، حقوق ملت خود را استیفا کنیم و اجازه ندهیم حقوق ملت ایران تضییع شود و امروز دنیا شاهد است که با مقاومت و ایستادگی ملت ایران یکی از بزرگترین توطئه های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنت های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.