به گزارش افکارخبر ، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با حضور «نماینده ویژه» واشنگتن برای نظارت بر اجرای برجام جلسه استماعی درباره توافق هسته‌ای ایران برگزار می‌کند.

اواخر شهریور گذشته، جان کری با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام انتصاب مول به عنوان نماینده آمریکا برای نظارت بر اجرای برجام گفت که وی بهترین فردی است که می‌تواند بر روند اجرای توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نظارت کند

در راستای رسیدن به مرحله سوم توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که به «روز اجرای برجام» موسوم شده، اقدامات کشورهای مختلف در حال انجام است و با مختومه شدن پرونده ادعایی «پی‌ام‌دی» در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گامی دیگر در جهت اجرای برجام برداشه شد.

در همین ارتباط، کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به منظور بررسی اقدامات در قبال برجام،‌ با حضور سه تن از مقامات وزارتخانه‌های خارجه و انرژی این کشور درصدد برگزاری جلسه استماع است.

در این جلسه قرار است «استفان مول»، نماینده آمریکا برای نظارت بر اجرای برجام به همراه «توماس کانتریمن» دستیار وزیر خارجه در امور امنیت بین‌المللی و عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای به همراه «فرانک کلوتز» ژنرال بازنشسته و معاون وزیر انرژی در امور امنیت هسته‌ای شرکت کنند.

نشست امروز در حالی انجام خواهد شد که دهها سناتور آمریکایی طی نامه‌ای به اوباما از او خواستند که تحریمهای ایران لغو نکند. آنها گفتند که آزمایش موشکی اخیر ایران نشاندهنده بی‌اعتنایی تهران به تعهدات بین‌المللی‌اش است.

به گزارش پایگاه «واشنگتن اگزمینر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این باره گفت: «با توجه به انفعال و بی عملی(دولت اوباما) در قبال آزمایشات موشکی(ایران) و اقدامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به درستی و جامعیت انجام نشده، توافق هسته‌ای در حال شروع با یک آغاز وحشتناک است».

«باب کورکر» همچنین مدعی شد: ‌«ما می‌دانیم که ایران درباره توسعه سلاح‌های هسته‌ای پنهانکاری کرد اما با این وجود اکنون با وجود فریبکاری آنها، تحقیق درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای آنها بسته شده است».