به گزارش افکارخبر، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز به وقت محلی در نشست کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های ایران و الجزایر اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی رابطه ای بسیار صمیمی و گسترده میان تهران و الجزیره برقرار شد و دو کشور در مسائل سیاسی در سطح منطقه ای و بین المللی همکاری های گسترده ای داشته اند که نمونه ی بارز آن پرونده ی هسته ای ایران است که قدرت های بزرگ در طول 14 سال موضوع انحراف ایران از مقررات بین المللی را بهانه کردند و با ادعای اینکه ایران در صدد دستیابی به سلاح هسته ای است تحریم های ظالمانه ای را علیه ملت ایران وضع کردند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: دامنه ی این تحریم ها به نقطه ای رسید که حتی مانع ورود برخی داروهای مورد نیاز مردم به ایران شدند اما ملت و مسئولین ایران ایستادگی کردند و در نهایت در دولت یازدهم با گفتگوی فشرده و پیچیده ای که با شش قدرت جهانی صورت گرفت، توافقی به نام برجام حاصل شد.

جهانگیری اضافه کرد: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با لغو قطعنامه های قبلی خود قطعنامه ی جدیدی صادر کرد و اعلام نمود ایران در برنامه ی هسته ای هیچ انحرافی به سمت اهداف نظامی نداشته است و این موضوع نشان داد که دولت و ملت ایران با صداقت رفتار کرده اند و حقانیت آنها در صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای به اثبات رسید.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد: در روزهای آینده تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران لغو شود و این امر زمینه ساز همکاری های گسترده با کشورهای دوست از جمله الجزایر شود.

وی از دولت الجزایر به خاطر حمایت از مواضع بر حق ایران در مدت پرونده ی 14 سال هسته ای ایران قدردانی کرد و گفت: البته دولت الجزایر در زمینه های دیگر از جمله موضوع حقوق بشر همواره در مجامع بین المللی از ایران حمایت کرده و مقابل برخورد دوگانه ی برخی کشورها که موضوع حقوق بشر را به بهانه ای برای فشار بر ملت ایران تبدیل کرده بودند، رأی مثبت به نفع ایران داد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه ی سخنان خود با یادآوری مشکلات و گرفتاری های امروز جهان اسلام خاطرنشان کرد: وقتی به عمق این مسائل توجه می کنیم به نظر می رسد پشت همه ی این جریانات رژیم صهیونیستی قرار دارد که تلاش می کند اسلام هراسی را در دنیا ترویج کند و چهره ی نادرستی از اسلام همراه با خشونت، قتل، و تجاوز گری به نمایش بگذارد.

جهانگیری افزود: باعث تاسف است اسلامی که پیامبرش رحمت للعالمین است امروز به صورت چهره ای خشن و خشونت طلب در دنیا معرفی می شود که در این زمینه مسئولین دولت ها و ملت های ایران و الجزایر مسئولیتی بسیار سنگین است که چهره ی واقعی اسلام را ترسیم کنند.

وی همچنین به مشکلات مردم مظلوم سوریه، عراق، یمن و لیبی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مردم این کشورها نیز با مشکلات گروه های تروریستی مواجه هستند و ایران همواره تاکید داشته است که حل بحران های این کشورها و بخصوص سوریه تنها از راه گفتگو امکان پذیر است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه دخالت قدرت های بزرگ از یک سو و عدم وحدت و انسجام کشورهای اسلامی از سوی دیگر باعث شده که جهان اسلام امروز با این مشکلات مواجه باشد.

جهانگیری تاکید کرد: باورمان این است که راه حل بحران سوریه و یمن تنها از طریق گفت و گوهای سوری ـ سوری و یمنی ـ یمنی امکان پذیر است و جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد در این زمینه گام بردارد ضمن آنکه نقش الجزایر نیز در این زمینه نقشی پراهمیت و سازنده خواهد بود.

وی در ادامه به موضوعات دو جانبه و همکاری های فی مابین نیز اشاره کرد و افزود: دو کشور از رابطه ی سیاسی بسیار خوبی برخوردار هستند و در بالاترین سطح مقامات دو کشور اراده ای برای توسعه ی روابط در همه ی زمینه ها وجود دارد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد روابط دو جانبه و سطح مناسبات خود را با الجزایر به سطح استراتژیک و راهبردی برساند.

جهانگیری همچنین با اشاره به مسئله ی کاهش قیمت نفت، وابستگی اقتصاد ایران و الجزایر را به درآمدهای نفتی یادآور شد و گفت: باید با هماهنگی یکدیگر مانع از استمرار توطئه هایی که در چند ماه اخیر سبب کاهش قیمت نفت شد بشویم.

وی افزود: ایران و الجزایر در این زمینه مواضع یکسانی دارند و می توانند از طریق گفتگو با سایر کشورهای عضو اوپک این مسئله را حل و فصل کنند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته راه حل ریشه ای این مسئله این است که باید اقتصاد خود را از وابستگی به درآمدهای نفتی نجات دهیم و ایران در همین راستا چند سالی است که متنوع سازی منابع درآمدی کشور، توسعه ی صنایع و تمرکز بر بخش خصوصی را در پیش گرفته است.

جهانگیری همچنین با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های دو کشور برای توسعه ی همکاری ها گفت: ایران و الجزایر از موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های ممتازی برخوردار هستند که انتظار می رود با استفاده از این ظرفیت ها و فعال شدن بخش خصوصی دو کشور بتوانیم گام های بلندی در راستای توسعه ی مناسبات اقتصادی برداریم.

وی تصریح کرد: آنچه مهم است این است که عزم دو کشور برای توسعه ی روابط جدی است و حضور هیات ایرانی در این کشور به معنای این است که می خواهیم در دوره ی جدید همکاری های اقتصادی خود را با کشورهای دوست از جمله الجزایر توسعه دهیم.

عبدالمالک صلال نخست وزیر الجزایر نیز در این مذاکرات اظهار داشت: کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور می تواند به پیشبرد اهداف اقتصادی و منافع دو ملت کمک کند.

وی با ابراز خرسندی از توسعه ی روابط میان دو کشور در دو سال اخیر افزود: اعتماد خوبی میان دو کشور حاکم شده و لازم است که در خصوص مسائل منطقه ای گفتگو های جدی تری داشته باشیم.

نخست وزیر الجزایر بر لزوم مقابله با چالش های جهان اسلام تاکید کرد و با اشاره به اینکه عده ای می خواهند به چهره ی واقعی اسلام لطمه وارد کنند همکاری های دو کشور در جهت مقابله با این گونه توطئه ها را پراهمیت دانست.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان برای توسعه ی همکاری های تهران ـ الجزیره بر لزوم جهش در فعالیت های اقتصادی و همکاری های تجاری و صنعتی میان دو کشور تاکید کرد.

عبدالمالک صلال بر اهتمام الجزایر در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: الجزایر همواره در راستای مبارزه با تروریسم حرکت کرده و در این راه هزینه های فراوانی نیز پرداخته است.