به گزارش افکارخبر، در ملاقات مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با کارل اریاوتس وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی در لوبلیانا، راه های گسترش همکاری های دوجانبه و منطقه ای و بین المللی  بحث و تبادل نظر شد.

تخت روانچی با اشاره به اراده سیاسی مقامات جمهوری اسلامی ایران به منظور تقویت روابط با اسلوونی در ابعاد مختلف اظهار داشت: اتخاذ راهبرد سیاست خارجی دو کشور مبنی بر توسعه دیپلماسی اقتصادی به عنوان پایه ای محکم برای تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و اسلوونی یاد کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین ضمن تشریح تحولات جاری منطقه  و پیامدهای آن ؛ از جمله ایجاد بحران پناهجویان و هجوم مهاجران به کشورهای اروپایی؛ خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این باور بود که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد اما برخی قدرت های غربی با همکاری چند کشور منطقه، اعتقادی به این موضوع نداشته و زمینه را برای رشد گروه های تروریستی و افراطی فراهم کردند که امروز تبعات آن را در اروپا مشاهده می کنیم. 

تخت روانچی در پایان با اشاره به رایزنی سازنده اخیر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، دعوت انجام شده از سوی آقای ظریف وزیر امور خارجه از آقای اریاوتس جهت سفر به کشورمان در آن دیدار را یادآور شد.

کارل اریاوتس وزیر امور خارجه اسلوونی نیز با ابراز خرسندی از سفر معاون وزیر امور خارجه کشورمان به اسلوونی و مذاکرات سازنده و رایزنی های صورت گرفته در خلال این سفر، به ظرفیت های فراوان موجود جهت گسترش همکاری های اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور پرداخت.

وزیر امور خارجه اسلوونی ضمن تبریک و استقبال از توافق هسته ای ایران و 1+5 گفت: مطمئن هستم با جدیتی که در دو طرف وجود دارد، این توافق به زودی به مرحله اجرا درخواهد آمد. وی همچنین از تصویب قطعنامه اخیر در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و بسته شدن پرونده  PMD به عنوان نقطه عطف مهمی در مسیر لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران یاد نمود.

اریاوتس بر اهمیت توافق تاریخی هسته‌ای به عنوان یک الگوی مناسب در حل دیپلماتیک مسائل و معضلات بین المللی تأکید کرد و افزود: اجرای توافق مزبور، تحرک جدیدی را در همکاری با ایران در زمینه های مختلف ایجاد خواهد نمود.وی با مثبت ارزیابی کردن روابط دو جانبه و تماس های اخیر، بر ضرورت تقویت ارتباطات و مراودات میان مسئولان دو کشور تأکید کرد.

اریاوتس همچنین به تأثیر مثبت توافق هسته ای بر روند تحولات منطقه خاورمیانه اشاره کرد و از نقش و حضور تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات سوریه قدردانی نمود. وزیر امور خارجه اسلوونی از گروه تروریستی داعش به عنوان معضل اصلی ایجاد نا امنی و خشونت در منطقه و جهان نام برد و خاطر نشان ساخت: مشکل این است که برخی از کشورها به این گروه افراطی، کمک مالی می کنند.

وزیر امور خارجه اسلوونی با اعلام آمادگی مجدد نسبت به توسعه همکاری ها با ایران در کلیه زمینه‌ها، ابراز امیدواری کرد در اولین فرصت ممکن به جمهوری اسلامی ایران سفر نماید.