به گزارش افکارنیوز،

اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» در گزارشی با اشاره به مختومه شدن پرونده ام پی دی ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی و تلاش «حسن روحانی» رییس جمهور ایران برای استفاده (ابزاری)  از این موضوع و  جریان لغو تحریم‌ها نوشت: در اوج تحریم‌ها نیز کالاهای غربی مجلل در ایران وجود داشتند، البته بسیاری از مقام‌های سیاسی و اقتصادی ایران در پی این هستند مانع تبدیل برجام به مسیری برای هجوم گسترده غرب به کشور شوند.

بر این اساس ، بیم مقام‌های ایران به خاطر نفوذ غرب است و حتی رهبری ایران نیز بارها از اقتصاد مقاومتی ، رویکردی که بر اساس آن ایران را در برابر شوک‌های اقتصادی مصون نگه می‌دارد،  سخن گفته است. مقام‌های ارشد ایرانی به ویژه جناح اصولگرایان ، نسبت به هجوم فرهنگ آمریکایی از طریق اقتصاد و خیزش آن به داخل کشور نگرانند به طوری که در ماه‌های گذشته در اقدامی برای مقابله با نفوذ فرهنگ غرب ، رستورانی با نام مشابه یک رستوران زنجیره‌ای خارجی در تهران بسته شد.

اندیشکده فوق با اشاره به این‌که رییس جمهور ایران بسته شدن پرونده پی ام دی را به عنوان پیروزی برای جناح خود بر می‌شمارد به وجود کالاهای غربی مجلل در اوج تحریم‌ها اشاره کرده و ضمن آوردن مثالی از خرید محصولات «نایک» در ایران نوشت: البته این اشتباه است که تصور شود ایرانیان قادر به تهیه کالاهای غربی نیستند زیرا در اوج تحریم‌ها در سال 2012، نیز کالاهای مجلل خارجی ساخت آمریکا، اروپا و آسیا در ایران وجود داشت. حتی تصاویری مستند موجود است که نشان می‌دهد ویترین مغازه‌های ایران شبیه ویترین‌های مغازه‌های نیویورک و لندن بوده و تشخیص تفاوت آن‌ها عملا غیر ممکن است.

بروکینگز در خاتمه نوشت: در کنار این موارد و مشاهده کالاهای غربی در ایران تصاویری نیز مبنی بر وفاداری ایرانیان به چهره‌های انقلابی کشورشان وجود دارد.