به گزارش افکارنیوز،

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپایی و همتایانش در مجالس کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین، ضمن انتقاد از مصوبه اخیر کنگره آمریکا موسوم به قانون برناهم لغو روادید آمریکا، این اقدام را مغایر با تعهدات دولت این کشور در مذاکرات مربوط به انعقاد برجام دانست.

متن کامل نامه بروجردی به شرح زیر است:

عالیجناب؛

مایلم توجه جناب عالی را به قانون جدیداً مصوب در کنگره ایالات متحده آمریکا موسوم به قانون برنامه لغو روادید آمریکا جلب نمایم که نه تنها ماهیتاً ناعادلانه و تبعیض‌آمیز بوده بلکه با تعهدات ایالات متحده به موجب برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) منعقد شده بین شش کشور اعم از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپایی در سیاست خارجی و امنیت اروپایی با جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسئله طولانی هسته‌ای در تناقض است. این موضوع در حالی که ما به روز اجرای برجام نزدیک می‌شویم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی (پارلمان) ایران مایلم نگرانی جدی خود را به‌ واسطه محدودیت‌های این قانون بر برنامه استفاده از روادید برای کسانی که به کشور من سفر می‌کنند، ابراز نمایم.

شش کشور(سه کشور اروپایی، چین، روسیه و آمریکا) متعهد شده‌اند که برجام را در یک فضای حُسن اعتماد کامل و به‌ صورت سازنده‌ای اجرا نموده و از هرگونه اقدامی که با شکل و ماهیت و محتوای آن ناهماهنگ باشد، خودداری نمایند.

آنها همچنین پذیرفته‌اند تا از تحمیل هرگونه قانون و مقرره تبعیض‌آمیز و ملزومات آئین‌نامه‌ای در پرتور تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده در چارچوب برجام خودداری نمایند. ایالات متحده همچنین متعهد است که نهایت تلاش‌های خود را با حُسن‌نیت برای اجرای برجام و اجتناب از مداخله در تحقق کامل منافع حاصل از لغو تحریم‌ها برای ایران که در ضمیمه 3 مصرح گردیده به انجام رساند.

قانون مزبور در صورت اجرا، تأثیر منفی بر عادی‌سازی روند تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران از جمله از طریق منصرف کردن سرمایه‌گذاران خارجی و تجاری که مایل‌‌اند به ایران سفر کنند بر جای خواهد گذاشت. این قانون با هدف خنثی‌سازی منافع بالقوه‌ای که ایران باید در نتیجه لغو تحریم‌ها به‌ موجب برجام از آن بهره‌مند شده است و از این رو با تعهدات آمریکا در اثر برجام در تناقض می‌باشد. از این گذشته قانون مورد نظر، همانگونه که ایران برداشت می‌نماید. دارای نقض می‌باشد؛ چرا که سوابق بلند مدت و نیز اقدامات اخیر ایران در مقابل صادقانه با خطر تروریسم در منطقه را نادیده می‌گیرد.

عالیجناب؛

تمام طرف‌های برجام دارای یک مسئولیت مشترک در قبال حصول اطمینان از این هستیم که برجام مسیر روان اجرای خود را طی نماید.

برنامه لغو روادید آمریکا و نیز قانون جلوگیری از سفر تروریست‌ها به این کشور مربوط به سال 2015 به مثابه ضربه‌ای مخرب به اجرای برجام از طریق نقض شکل و روح برجام بوده و سوالات جدی را در مورد تمایل آمریکا برای احترام به تعهداتش به‌موجب این قرارداد ایجاد می‌کند. از آنچه گفته شد و بر مبنای این واقعیت که قانون مزبور در واقع شهروندان شما را نیز هدف قرار می‌دهد و مقررات سازمان تجارت جهانی را نیز تضعیف می‌کند، از جناب عالی درخواست می‌نمایم تمام تلاش خود را برای مقابله با این تصمیم دولت آمریکا و تمکین در برابر تعهداتش به موجب برجام به کار بگیرید.

عالیجناب احترامات فائقه اینجانب را پذیرا باشید.

علاءالدین بروجردی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی