به گزارش افکارنیوز،

 نمایندگان ساکت و بی سر و صدای مجلس نیز این روزها به تکاپو افتاده اند و از فرصت تریبون مجلس ـ که تا همین چند روز پیش، دست چند نماینده دست به دست می شد ـ متقاضی زیادی پیدا کرده است، به گونه ای که برخی نمایندگان که حتی تا کنون رنگ این تریبون را نیز ندیده بودند، پشت آن قرار گرفتند و تبلیغات انتخاباتی کردند.

 هر چند هنوز مدت زیادی تا آغاز زمان تبلیغات انتخاباتی مانده است، داوطلبان مجلس این روزها از هر بهانه استفاده می کنند تا خودی نشان دهند و بتوانند جایی در افکار عمومی برای خود باز کنند. در این میان، نمایندگان کنونی ـ که بیشتر آنها از داوطلبان مجلس آینده به شمار می آیند ـ از این قاعده مستثنا نیستند و از هر فرصتی استفاده می کنند تا شاید بار دیگر بر کرسی های سبز بهارستان تکیه زنند.

مطابق آیین نامه داخلی مجلس در هر جلسه علنی، پنج نماینده حق دارد برای 7 دقیقه از تریبون مجلس برای ایراد نطق میان دستور استفاده و مسائل و مشکلات مهم منطقه و کشور را از این طریق اعلام کنند. از آنجا که نمایندگان حق دارند، در هر موردی اظهار نظر کنند و هیچ منع قانونی برای نمایندگان در اظهارتشان وجود ندارد، این تریبون، یکی از مهم ترین ابزارهای نمایندگی به شمار می رود و به همین دلیل در بین نمایندگان طرفداران زیادی دارد.

بنا بر این گزارش، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی به دلیل کثرت تقاضا برای استفاده از نطق 7 دقیقه ای، برای هر نماینده سهیمه ای در نظر گرفته که نمایندگان در طول دوره نمایندگی، می توانند با قرعه کشی ـ که توسط هیأت رئسه انجام می شود ـ از این حق خود استفاده کنند. همچنین شرایط به گونه ای در نظر گرفته شده که هر نماینده بتواند در سال دو بار نطق میان دستور داشته باشد.

اما با توجه به نزدیکی انتخابات و در شرایطی که 47 روز به برگزاری انتخابات زمان مانده، تقاضا برای استفاده از این تریبون افزایش پیدا کرده است، به طوری که حتی برخی نمایندگانی که در طول دوره نهم حتی رنگ این تریبون را نیز ندیده بودند، امروز مشتاق استفاده از آن هستند و صف های طویلی برای استفاده از این ابزار در لیست هیأت رئیسه مجلس تشکیل شده است.

نکته ای که در اینجا وجود دارد، اینکه متأسفانه نمایندگان از فرصت ایجاد شده در این زمان اندک نیز برای حل مشکلات و معضلات کشور استفاده نمی کنند و غالبا این وسیله را ابزاری برای تبلیغ انتخاباتی خود قرار داده اند، به طوری که برخی از آنها حتی نامی از مشکلات مردم نمی برند و پس از قرار گرفتن پشت این تریبون به بیان برخی اسامی و نام حوزه های انتخابیه بسنده می کنند تا به این وسیله خودی در منطقه نشان دهند و اگر شده، اندکی از رقبایشان پیشی گیرند.

نگاه به اسامی افرادی که امروز پشت تریبون قرار گرفتند و وقت ملت را به خود اختصاص دادند، خود گویای این واقعیت است. در نطق 7 دقیقه امروز، اسامی ۵ نفر از نمایندگان مردم توسط هیأت رئیسه اعلام شد.

جالب است بدانید نفر اول لیست امروز، در شش ماه گذشته و از مجموع 40 جلسه برگزار شده 16 جلسه غیبت غیر موجه داشته و در طول دوره نهم تنها دو بار نطق میان دستور داشته که در تاریخ 22/ 05 /93 و 31/ 01/ 93 بوده که آخرین آن مربوط به یک سال و نیم پیش است.

نفر بعدی لیست امروز نیز تنها دو بار در مجلس نطق داشته که آخرین آن مربوط به دهم آذر سال 92 می شود. جالب است بدانید، در نطق امروز وی نیز عمده بحث های مطرح، مربوط به تشکر از زحمات مسئولان اجرایی و دولت جهت رفع مشکلات منطقه گذشت.

نمایده دیگر که به عنوان سخنران سوم در ‍پشت تریبون قرا گرفت درباره تقوا و دعوت نمایندگان به رعایت تقوا سخنانی را بیان داشت، این نماینده نیز در دوره نمایندگی خود دو بار از این تربیون استفاده کرده که اولین آن در تاریخ 12 /08/ 92 بود و آخرین آن نیز در 15 /04/ 93 بوده است.

اما نفر بعدی این لیست، تا کنون پشت تریبون مجلس قرار نگرفته بود و گویا اولین باری بود که از طریق این تریبون با مردم صحبت کرد. جالب است بدانید این نماینده هیچ اشاره ای به مشکلات مردم نداشت و تنها اسامی افراد و محل های حوزه انتخابیه را بر زبان آورد و از زحمات آنها قدردانی کرد.

از همه مسئولان در دستگاه های اجرایی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، صندوق کارآفرینی امید، میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته امداد، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، شرکت گاز، وزارت ورزش و جوانان و همه نیروهای انتظامی و نظامی در هشت سال حضورم در قوه مقننه تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه تلاش شبانه روزی مسئولان در بخش مرکزی گیلان تا کنون مشکلات بسیاری را در نواحی مختلف این استان رفع کرده است، تأکید کرد:‌ مردم استان گیلان بیشترین حضور در صحنه های انقلاب و نظام را داشته و ولایت مدار هستند. مردم شهید پرور این خطه و خشکه بیجار و دهستان اسلام آباد در طول 35 سال پیروزی انقلاب اسلامی زحمات بسیاری برای پیشرفت این کشور متحمل شدند که باید از آنها تشکر کرد»؛ این بخشی از سخنرانی این نماینده مجلس بود.

نماینده آخری که به عنوان سخنران در پشت تریبون قرار گرفت، با اینکه عضو هیأت رئیسه مجلس است تا کنون 5 بار از نطق 7 دقیقه ای استفاده کرده که آخرین آن مربوط به فروردین سال 94 است؛ تاریخ هایی که این نماینده در مجلس نطق داشته به ترتیب در 15/ 08/ 92، 7/ 12/ 92، 22/ 05/ 93، 22/ 10/ 93، 25 /01/ 94 و 20/ 1094 بوده است.

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت، متأسفانه این روزها ما شاهد استفاده نابجا از تریبون مجلس هستیم و برخی از نمایندگان که در روزهای گذشته سکوت کرده اند، امروز با این ابزار در فکر جمع کردن رأی برای خود هستند.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: باید از طریق این تریبون مشکلات و معضلات جامعه به گوش مسئولان رسانده شود؛ اما متأسفانه برخی ملاحظه ای در این باره ندارند و تنها به منافع خود می اندیشند.