محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی تویتر به اظهارات عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر امور خارجه امارات واکنش نشان داد و تصریح کرد که دیپلماسی امروز جهان عرصه افراد بالغ است و صحنه حضور متکبران تازه به دوران رسیده نیست.

بن زاید روز سه‌شنبه در صفحه تویتر خود نوشته بود : زمانی که مقاله وزیر امور خارجه ایران در روزنامه نیویورک تایمز را خواندم فکر کردم که وزیر خارجه یک کشور (حوزه) اسکاندیناوی آن را نوشته است.

ظریف در مقاله که روزنامه نیویورک تایمز آن را منتشر کرد، به تشریح ابعاد مختلف نقش مخرب عربستان سعودی در تعاملات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی پرداخته بود.

وی افزود: جهان به زودی شاهد اجرای توافق تاریخی بین ایران و گروه 5+1 خواهد بود و همه طرف ها ایمان دارند که این توافق هسته ای زمینه ساز مقابله جدی با چالش های مهم از جمله افراطی گری و گامی مهم در مسیر برقراری ثبات در منطقه و جهان است.

ظریف در این مقاله با اشاره با سنگ اندازی و کارشکنی برخی کشورها در این زمینه خاطرنشان کرد که بعد از دستیابی به توافق هسته ای موقت در نوامبر 2013، عربستان سعودی تمام منابع و توان خود را برای ناکام گذاشتن این توافق به کار گرفت و امروز هم برخی در ریاض نه تنها برای جلوگیری از عادی سازی اوضاع بلکه برای سوق دادن منطقه به سوی جنگ و درگیری تلاش می کنند.

خاطرنشان می شود امارات نیز از 10 ماه پیش در تجاوزگری سعودی علیه ملت مظلوم یمن شرکت کرده است که تاکنون حدود 22 هزار یمنی قربانی آن شده اند.

مجامع بین المللی و مدعیان دفاع از حقوق بشر تاکنون در قبال جنایت متجاوزان علیه مردم بی دفاع یمن و استفاده آنان سلاح های ممنوعه سکوت کرده اند.

alalam_635883176030096204_25f_4x3