به گزارش افکارنیوز،

شی‌جین پینگ در هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد طی سخنانی گفت: چین و ایران به عنوان دو کشور متمدن دارای فرهنگ درخشان و تاریخ طولانی سهم بزرگی برای پیشرفت تمدن های بشریت ادا نموده اند. طی هزاران سال ، دو ملت ارتباطات و معاملات دوستانه در مسیر جاده تاریخی ابریشم برقرار نموده و اثرات روشنی در تاریخ دو کشور باقی گذاشته و تا حالا در زندگی مردم دو کشور ادامه دارد.

وی افزود: پس از برقراری روابط سیاسی دو کشور همکاری های فی مابین شاهد دستاوردهای برجسته ای در ابعاد ، اقتصادی، فرهنگی بوده است. در سال های اخیر روابط دوجانبه همواره روند توسعه مثبت و پایدار حفظ نموده و اعتماد سیاسی متقابل محکمتر و همکاری های بازرگانی و تجاری به دستاوردهای فراوانی نائل آمده و طرفین در امور منطقه ای و بین المللی از یکدیگر حمایت می نمایند. پس از به دست آمدن برنامه جامع اقدام مشترک، مناسبات دوجانبه با فرصت توسعه جدیدی روبرو است.چین امادگی دارد با تشریک مساعی با طرف ایرانی با استفاده از موقعیت مطلوب سطح روابط و همکاری فی مابین را ارتقا دهد تا فصل جدیدی از روابط فی مابین جامع، درارمدت و پایدار آغاز شود.

رییس‌جمهور چین گفت: انتظار دارم با مسئولان ایرانی در خصوص روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه مشترک به طور عمیق تبادل نظر نموده و چشم‌اندار همکاری دو کشور را ترسیم نماییم. یقین دارم این سفر به موفقیت کامل دستیابی پیدا نموده و موجب تحکیم بیش از پیش دوستی و همکاری بین دو کشور خواهد گردید.