به گزارش افکارنیوز،

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در برنامه دیدگاه کانال «روسیه 24» به سوال مجری برنامه در خصوص برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران، روابط ایران و روسیه در دوران پس از برجام و نیز همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور پاسخ داد.

وی با بیان اینکه تحریم کشورمان را در برابر بسیاری از محدودیت‌ها قرار داد و این موضوع شرکای ما را هم درگیر می‌کرد، اظهار داشت: البته ما تحریم‌ها را به خوبی پشت سر گذاشتیم و نه تنها طی 12 سال گذشته بلکه در 37 سال تحریم ایران پس از انقلاب، پیشرفت کرده‌ایم.

سفیر کشورمان افزود: برنامه ششم توسعه اقتصادی ایران در حال آماده شدن و ارائه به مجلس برای تصویب است و مبنای برنامه اقتصادی کشور خواهد بود.

سنایی لغو تحریم‌ها را موفقیت بزرگی برای ایران دانست و گفت: اما این فرصت با تمرکز بر نیرو و توان داخلی خودمان دنبال خواهد شد. تحریم‌ها فرصتی در اختیار ما گذاشته تا تنش فنی با شرکا و دوستانمان از بین برود و در زمینه انتقال فناوری مشکلی نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ایران در دوره تحریم نیز از پیشرفت متوقف نشد، اظهار داشت: ایران در زمان تحریم‌ها در سال 2014 در عرصه نانو رتبه هفتم دنیا را کسب کرد.

سفیر کشورمان در خصوص جایگاه روسیه برای ایران در شرایط کنونی نیز یادآور شد: روسیه برای ایران یک کشور دوست، شریک و همسایه است. همکاری 2 کشور ابعاد مختلفی دارد که عرصه بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه را شامل می‌شود که در حال توسعه است. روابط دو کشور حالت راهبردی دارد.

سنایی ادامه داد: در خصوص برخی مسائل بین‌المللی و علی‌الخصوص مبارزه با تروریسم دیدگاهی مشترک داریم و مشترک عمل می‌کنیم.

وی با ذکر این نکته که در مورد روابط دو جانبه نیز دو طرف درک خوبی داشته و مدیریت دو کشور در سطوح بالا همکاری و تعامل دارند، یادآور شد: بسیاری از مشکلات دو طرف بعد از سفر آقای پوتین که بسیار جدی و سازنده بود، حل شده است. همچنین سفر معاون اول نخست‌وزیر و وزرای دیگر روسی، سازنده بود و روابط در تمام جوانب در حال توسعه است.

این دیپلمات کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روابط کشاورزی و مواد غذایی دو کشور که در حال توسعه است، افزود: ایران در روزهای گذشته مجوز صادرات محصولات لبنی به روسیه را گرفت و مجوز صدور گوشت گاو روسیه به ایران نیز صادر شد.

سنایی سال 2015 را سازنده‌ترین سال روابط دو کشور خواند و اظهارداشت: روابط تحت کنترل مدیران دو کشور است و عزم جدی دارند که مشکلات را از سر راه بردارند. امیدوارم سال 2016 سال اجرایی شدن پروژه‌های مختلف توافق شده طی سال گذشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بین دو کشور 40 پروژه اقتصادی تعریف شده که به 35 میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد. در گذشته یکی از موانع موجود، انتقال پول بود که این موضوع با لغو تحریم‌ها حل شده است.

سفیر کشورمان افزود: بسیاری از شرکت‌های روسی در ایران دفتر باز کرده‌اند، اما به دلیل تحریم‌ها منتظر بودند و با لغو تحریم‌ها باید سرعت عمل به خرج دهند چرا که بازار ایران رقابتی شده است.

سنایی با ذکر این نکته که مدیران کشور نیز خواهان همکاری با هند و روسیه هستند، اظهار داشت: ما در دسامبر 2015 نمایشگاه صنایع روسیه در تهران را داشتیم که 80 شرکت روس در آن شرکت کردند و امیدواریم سال 2016 سال اجرایی شدن آن 40 پروژه باشد که 2 سال روی آنها کار کردیم.

وی در خصوص زمینه‌های همکاری دو جانبه دو کشور نیز گفت: در حال حاضر 4 نیروگاه حرارتی در دست بررسی است که وزارت نیروی ایران روی آنها کار می‌کند. در بازار راه‌آهن نیز تجربیاتی وجود دارد، درباره صادرات ریل نیز توافقاتی صورت گرفته که ظرف یک ماه به ایران وارد می‌‌شود.

سفیر کشورمان افزود: درباره نیروگاه اتمی هم روسیه در ایران با سابقه است و قرار شد برای دومین و سومین بلوک نیز از سوی روسیه اقداماتی انجام گیرد که از سال 2014 در حال گفت‌وگو هستیم. همچنین در حال حاضر مذاکرات جدی با شرکت‌های نفتی از جمله لوک اویل، گازپروم، زاروبژ نفت و روس نفت در جریان است که پس از لغو تحریم‌ها به صورت جدی وارد کار شوند و ایران از این مشارکت استقبال می‌کند.

این دیپلمات کشورمان یادآور شد: ایران تولیدات خوبی درباره داروها دارد و برخی شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از ایران دارو وارد کنند، ولی از آن بی‌اطلاع هستند.

سنایی در پاسخ به این سوال که حضور ایران در بازار نفت پس از رفع تحریم‌ها چه تاثیری بر آن خواهد داشت نیز گفت: حضور ایران در بازار نفت تاثیری بر آن ندارد زیرا روزانه 102 میلیون بشکه نفت تولید می‌شود که ایران 500 هزار بشکه به آن اضافه می‌کند و این تاثیری جدی بر بازار نخواهد گذاشت.

وی درباره برخی اظهارنظرها درباره رقابت ایران و روسیه در حوزه انرژی نیز گفت: بعضی تحلیل‌های غلط و مغرضانه است که می‌گوید رقابت ایران و روسیه درباره انرژی شدید است، در حالیکه ما در دوره شوروی و هم اکنون همکاری‌های خوبی در زمینه نفت وگاز داریم و می‌توانیم روی پروژه‌های منطقه‌ای کار کنیم، چرا که دیدگاه‌های مشترک بسیاری بین ایران و روسیه در زمینه انرژی وجود دارد.

سفیر کشورمان در خصوص قیمت نفت نیز اظهار داشت: اقتصاد منطقه تحت تاثیر اختلاف نظرات سیاسی در مذاکرات داخل اوپک است و ایران خواهان کاهش و حفظ محدودیت‌های موجود تولید نفت است، زیرا همین الان تولید نفت 2 میلیون بشکه بیش از میزان توافق شده بوده که این به ضرر همه ما می‌باشد.

سنایی در پایان یادآور شد: در زمینه ترانزیت نفت و گاز به اروپا و نیز در منطقه ایران و روسیه می‌توانند با هم همکاری کنند.