به گزارش افکارنیوز،

شی جی پینگ رئیس جمهور چین در نشست مشترک با حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: این اولین سفر من به ایران است تا دوستی میان دو ملت را مستحکم تر و روابط راهبردی میان دو کشور را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه ما مذاکرات صادقانه و ثمربخشی را با رئیس جمهور ایران داشته ایم گفت: در مسائل مورد علاقه مشترک میان دو کشور تبادل نظر کردیم.

رئیس جمهور چین ادامه داد: ما روند توسعه میان دو کشور را مرور کردیم و به توافق رسیدیم که بعد از 45 سال برقراری روابط سیاسی میان دو کشور مناسبات دو طرف از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده و اعتماد سیاسی متقابل تقویت شده است و کشور چین برای سال های متمادی جایگاه بزرگترین شریک تجاری ایران و بزرگترین واردکننده نفت خام ایران را حفظ کرده است.

وی ایران را شریک مهم چین در منطقه خاورمیانه دانست و گفت: ارتقای سطح روابط دو جانبه موجب ارتقای منافع دو کشور خواهد شد.

رئیس جمهور چین افزود: تصمیم گرفتیم که روابط دو کشور را به روابط مبتنی بر منافع راهبردی ارتقا دهیم و طرفین با استفاده از این فرصت ارتباطات را در سطوح عالی گسترش دهند و کماکان در خصوص مسائل مهمی در مورد مواضع اصولی دو طرف را درک و حمایت کنیم.

وی با اشاره به توافقات دو کشور ایران و چین در زمینه انرژی ادامه داد: در چارچوب ایده کمربندی راه ابریشم توافق کردیم که همکاری هایی با یکدیگر داشته باشیم و باید همکاری های دو کشور در ابعاد مختلف توسعه یابد.

شی جی پینگ همچنین با اشاره به اشتراکات تاریخی میان ایران و چین گفت: توافق کردیم همکاری هایی در زمینه های آموزشی، گردشگری و مطبوعات داشته باشیم تا تفاهم و دوستی میان دو ملت را افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: طرفین تاکید دارند چین و ایران به عنوان دو کشور مهم در حال توسعه هستند و باید کماکان در امور بین المللی و منطقه ای با هم همکاری داشته باشند. همچنین باید همکاری در قالب نهادهای چند جانبه ای از جمله سازمان همکاری شانگهای و سیکا را تقویت کنیم تا با هم از منافع کشورهای در حال توسعه دفاع کنیم.

رئیس جمهور چین افزود: از سفر اینجانب به ایران اطمینان کامل در مورد چشم انداز روابط دو کشور دارم و یقین دارم توسعه روابط فیمابین نه تنها به نفع دولت و ملت دو کشور است بلکه برای صلح و توسعه منطقه ای و جهانی نیز موثر است.