به گزارش افکارنیوز،

سردار علی فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین در یادواره شهدای ازگل که در مسجد جامع ازگل برگزار شد،‌ گفت: امام خمینی(ره) بیش از پنج دهه به همراه مراجع، علما، شهدا و مردم مجاهدت کردند تا بستر پیروزی انقلاب اسلامی فراهم شود.

 

وی در رابطه با عملیات کربلای پنج گفت: عملیات غرورآفرین کربلای پنج در ۱۹ دی ماه سال ۶۵ انجام شد و این در حالی بود که دو هفته قبل در عملیات کربلای چهار که شش ماه روی آن کار  کرده بودیم در کمتر از شش ساعت بدون هیچ حاصلی با شکست مواجه شدیم ولی تکلیفمان تمام نشده بود.

 

سردار فضلی خاطرنشان کرد: بعد از شکست در عملیات کربلای چهار فرماندهان جلسه ای را تشکیل دادند و علت آن شکست را بررسی کردند و در نظر داشتند عملیات کربلای پنج را در دل شلمچه انجام دهند ولی مبانی برای رسیدن به اهدافمان نداشتیم و هیچ فرمانده ای برای انجام این عملیات اعلام آ‌مادگی نکرد؛ بعد از سه شبانه روز ندای امام راحل از جماران در جبهه به گوش رسید که فرمودند که عملیات کربلای پنج را در دل شلمچه انجام دهید.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطرنشان کرد:‌ بعد از این فرمان در جلسه فرماندهان بودیم که یکی از شهیدان حسین خرازی و حسن شفیعی زاده شروع به رجزخوانی کرد که چه کسی گفته است نمی توان از این موانع عبور کرد؛ در این عملیات باید رو در روی دشمن می جنگیدیم و به عقبه دشمن دسترسی نداشتیم.

 

وی در ادامه گفت: شهید کیانپور مسئول اطلاعات عملیات کربلای پنج به همراه گروهش کار شناسایی را آغاز کرد و طی دو شبانه روز به دل شلمچه رسید و عملیات شناسایی را انجام داد. قریب به ۱۲ معبر شناسایی شد که باید گروهی از رزمندگان از آن عبور می کردند.

 

سردار فضلی اظهار داشت:‌ باید رزمندگان لشکر سیدالشهدا را که در اردوگاه کوثر مستقر بودند برای این عملیات آماده می کردیم. قرار شد که گردان ها را در میدان صبحگاه جمع کنیم و به آنان اطلاع دهیم، در صبحگاه گردان ها که وارد می شدند حال عجیبی داشتند و کفن پوش وارد شدند که روی کفن نوشته بودند ما اهل کوفه نیستیم که امام را تنها بگذاریم. در صبحگاه به آن ها گفتم که هرکسی آمادگی ندارد می تواند برگردد و از ما جدا شود و اگر یک نفر اعلام آمادگی می کرد آن عملیات را آغاز می کردیم ولی حتی یک نفر هم داوطلب برگشت به پشت جبهه نبود.

 

سردار فضلی در ادامه گفت: کار شناسایی و طراحی عملیات کربلای پنج هرشب در حال تکمیل شدن بود. شب عملیات رزمندگان کانالی ۸۰ سانتی متری را حفر کردند تا از انبوه آتش دشمن در امان باشند. ساعت دو بامداد قرار بود عملیات آغاز شود و گروهی باید از سیم خاردار عبور می کردند تا به دامنه دژ نفوذ کنند ولی نیم ساعت زودتر به دلیل اینکه گروهی با دشمن درگیر شد فرمان درگیری صادر و عملیات آغاز شد.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین در ادامه گفت: دشمن به حدی در دژ مقاومت می کرد که تصرف یک سنگر در دژ در دل شلمچه به آرزو تبدیل شده بود، دو بار به دشمن تک زدیم ولی موفقیتی حاصل نشد. برای سومین بار قرار بود رزمندگان و غواصان به دژ حمله کنند که بی سیم چی از سنگر بیرون آمد و اعلام کرد که بچه ها یک سنگر را از دل شلمچه تصرف کردند.

 

سردار فضلی افزود: به همین ترتیب سنگرها پشت سر هم  تصرف شد و تا هفت صبح آن روز ۱۷۰۰ متر از پنج و نیم کیلومتر دژ به تصرف ما درآمد. عراق هم خود را تقویت کرده بود و تا ۹ صبح با استفاده از ادوات خود همه تلاش خود را به کار برد و حتی یک سنگر را هم نتوانست تصرف کند.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: در این زمان بود که با آقای محسن رضایی تماس گرفتم که فقط یک راه مانده است که بتوانیم دل شلمچه را فتح کنیم و آن وعده دیدار رزمندگان لشکر با امام خمینی(ره) است که ساعتی نگذشته بود که خبر تایید شدن ملاقات رزمندگان لشکر با امام به ما رسید که بعد از این خبر انرژی مضاعفی به رزمندگان داده شد سنگرها یکی یکی تصرف می شد و تا ساعت سه و نیم بعد از ظهر هر سه "هلالی دژ" به تصرف ما درآمد.

 

وی خاطرنشان کرد:‌ این عملیات ۲۸ شبانه روز به طول انجامید و ما به تمامی اهدافمان در این رسیدیم و هنر امام (ره) بود که کربلای پنج را خلق کرد.