به گزارش افکارنیوز،

خانم «هلگا اشمید» معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در تهران به سر می‌برد با «ابراهیم رحیم‌پور» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان دیدار کرد. طرفین در این دیدار پیرامون موضوعات منطقه‌ای بویژه افغانستان گفتگو کردند.

خانم هلگا اشمید ضمن اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه بویژه در افغانستان، از آمادگی اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران درجهت صلح و ثبات در منطقه خبر داد.

آقای رحیم‌پور با استقبال از اعلام آمادگی اتحادیه اروپا برای توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران، به نقش و اقدامات موثر کشورمان در جهت مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه اشاره و بر لزوم تقویت همکاری‌ها در این خصوص تاکید نمود.

معاون وزارت امور خارجه کشورمان خطر داعش و گروه‌های افراطی در منطقه را یک خطر جدی و غیرقابل اغماض دانست و افزود: هیچ کشوری در دنیا از این خطر مصون نخواهد بود حتی امروز هزاران کیلومتر دورتر، کشورهای اروپایی با موج عظیم مهاجران که به‌واسطه اقدامات همین گروه‌های تروریستی آواره شدند، روبه‌رو هستند.

آقای رحیم‌پور با اشاره به لزوم کمک کشورهای اروپایی به رفع نیازهای اساسی افغانستان برای پیشرفت و توسعه را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست و اظهار داشت: کشورهای اروپایی باید در این مقطع حساس به این موضوع توجه خاص کنند و زمینه را برای تداوم و افزایش کمک‌های اقتصادی در آن کشور فراهم نمایند.

خانم هلگا اشمید با استقبال از نظرات معاون وزیر امور خارجه کشورمان در موضوعات منطقه‌ای بویژه در مقابله با گروه‌های تروریستی عنوان داشت که همکاری‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در دوران پسا‌برجام سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان این دیدار درخواست نمود که جمهوری اسلامی ایران با نظر مثبت شرکت در اجلاس بروکسل را با بررسی تحولات  افغانستان مورد بررسی قرار دهد. وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه حضور موثر ایران به برگزاری موفق این اجلاس کمک شایانی نماید.