به گزارش افکارنیوز،

در روزهای اخیر اپلیکیشنی در فضای مجازی منتشر شده و هدف از طراحی آن، "مقاومت در برابر حجم گسترده بی عدالتی" و "باز پس گرفتن آزادی" آن هم با دور زدن پلیس امنیت اخلاقی معرفی شده است.

 

 

این نرم افزار اندرویدی، نقشه ای از شهرهای مختلف ایران با اطلاعاتی از آخرین نقاط حضور گشت ارشاد که در لحظه به‌روز می‌شود را در اختیار کاربران قرار می دهد و افراد با نگاه کردن به این نقشه می‌توانند مسیرهایی را انتخاب کنند که احتمال برخود با گشت ارشاد با آنها کمتر شود.

 

 

گذشته از اینکه پشت چهره ظاهری این نرم افزار، اهدافی سیاسی مانند دور زدن پلیس و نیروی های امنیتی در اغتشاشاتی که قطعا سرویس های اطلاعاتی بیگانه مانند سال 88 در آینده نیز به دنبال ایجاد آن خواهند بود، باشد یا نباشد، تبلیغ گسترده این نرم افزار در پایگاه های آمریکایی و ضد انقلاب، نکته ای جالب توجه است.

 

 

پایگاه آمریکایی کوارتز (Quartz)، ضمن پرداختن به این موضوع می نویسد: «جوانان ایرانی از یک اپلیکیشن پیچیده برای پیشگیری از مواجهه با گشت ارشاد استفاده می کنند. در ایران گشت ارشاد، افرادی را که لباس یا رفتار متناسب با قواعد رفتاری اسلامی کشور نداشته باشند، تهدید و ارعاب کرده و برخی اوقات زندانی می نمایند. این نرم افزار به جوانان ایرانی اجازه می دهد تا مکان هایی که گشت ارشاد بیشتر عبور و مرور دارد را علامت گذاری کنند تا دیگران از اسیر شدن در دام ماموران ارشاد در امان باشند.»

 

 

این پایگاه آمریکایی با دلسوزی برای جوانان ایرانی می نویسد: «این نرم افزار نشان دهنده توان بالقوه فناوری های روز در کمک به کاربران ایرانی برای دور زدن محدودیت های اعمال شده از سوی مقامات سرکوبگر و ظالم این کشور، در زندگی روزمره است.»

 

 

پایگاه آمریکایی "ورج" (The Verge) نیز در گزارشی تحت عنوان "این نرم افزار به شما کمک می کند با پلیس اخلاقی ایران مواجه نشوید" به معرفی این نرم افزار پرداخته است.

 

 

این پایگاه آمریکایی در گزارش خود آورده است: «نرم افزار جدیدی که برای گوشی های هوشمند طراحی شده به جوانان تهرانی اجازه می دهد از مواجهه با پلیس امنیت اخلاقی جلوگیری کنند؛ پلیسی که به خاطر اذیت و آزار هر کسی که رفتار یا پوشش مناسب با قوانین سختگیرانه اسلامی نداشته باشد، بدنام شده است.»

 

 

پایگاه "یورو نیوز" (Euro News) نیز با انعکاس اظهارات تولید کننده این نرم افزار، از جوانان مظلومی که توسط مامورین گشت ارشاد کتک می خورند و روی زمین کشیده می شوند سخن به میان آورده است.

 

 

پایگاه اینترنتی "رادیو فردا" نیز ضمن تبلیغ این نرم افزار، و طرح این ادعا که مردم ایران با گشت ارشاد موافق نیستند، به ابزارهای مورد استفاده غرب برای تغییر سبک زندگی مردم ایران اشاره کرده و می نویسد: «جامعه ایران در پی افزایش نفوذ اینترنت و ماهواره و گسترش استفاده از تلفن‌های هوشمند٬ شاهد تغییر و تحولات اجتماعی محسوسی نسبت به گذشته شده که از آن با عنوان "تغییر سبک زندگی" مردم نام‌برده می‌شود.»

 

 

اما پایگاه انگلیسی "بی بی سی فارسی"، که در سال 88 نقش ویژه ای در شکل دهی و مدیریت اغتشاشات داشت، ضمن معرفی این نرم افزار در گزارشی مفصل، آن را با ابزارک "سوکی" مقایسه می کند که دو سال پیش توسط تظاهرات کنندگان لندنی برای فرار از تله های پلیس طراحی شده و می نویسد: «هدف این اپلیکیشن جمع‌آوری پیام‌ها، توییت‌ها و عکس‌های تظاهرکنندگان از سراسر شهر و ارائه تصویر صحیحی از رویدادها و فرستادن دوباره اطلاعات به گروهی از تظاهرکنندگان بود که این اپ را در اختیار داشتند.

 

 

در واقع ابزارک سوکی قطب‌نمایی را در اختیار معترضان قرار می‌داد که به وسیله آن بهترین جهت را برای حرکت پیدا می‌کردند. اپلیکیشنی که با رنگ قرمز مسیر تله پلیس را نشان می‌داد. در نتیجه فردی که گیر افتاده بود، با دنبال کردن مسیر سبز راه فرار را پیدا می‌کرد.»

 

 

گفتنی است در فتنه ۸۸ دشمنان جمهوری اسلامی بیشترین استفاده را از فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی برای دعوت و هماهنگی آشوب گران کردند و در این راه حتی تعمیرات شبکه های توییتر و فیس بوک را متوقف نمودند.

 

 

در اوج آشوب‌ها و ناآرامی‌های سال ۸۸، هیلاری کلینتون ضمن تأیید به دادن بیعانه‌ای به شبکه اجتماعی توییتر برای تعویق انداختن تعمیرات، از مدیران توییتر خواست تا در بحران پس از انتخابات ایران، فعالیت‌های تعمیراتی خود را متوقف کرده و با رونق دادن تکنیکی بیشتر به سایت، به اغتشاش‌گران کمک کنند.