به گزارش افکارنیوز،

مجله آمریکایی "فارن افرز" با انتشار مقاله ای تحت عنوان "حزب اللهِ حوثی" مدعی شد "آموزش و تجهیز نظامی جنبش انصارالله یمن یک فرآیند ایرانی است.

 

در این گزارش آمده است: دولت یمن (دولت فراری این کشور) پیشتر اعلام کرده بود به یک سری اسناد در پایگاه های نظامی انصارالله دست یافته است. این مدارک از مشارکت حزب الله لبنان در نبردهای یمن حکایت دارد."

 

این مجله نوشت: "منصور هادی -- رئیس جمهور یمن – (رئیس جمهور فراری این کشور) نامه ای از "سید حسن نصرالله" -- رهبر جنبش حزب الله لبنان -- دریافت کرد. این نامه نشان می دهد جنبش در درگیری های یمن مشارکت داشته است. شیخ حسن در این نامه خطاب به هادی نوشته بود مبارزان ما وارد یمن شدند تا به ملت یمن ماهیت حکومت را آموزش دهند."

 

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: "اگر چه ایران و حزب الله حمایت خود را از جنبش انصارالله یمن اعلام کردند، هر دوی آنها دخالت نظامی در این کشور را رد کردند. سید حسن نصرالله در سخنرانی خود در اول مارس (11 اسفند سال 1394) با محکوم کردن دخالت نظامی عربستان سعودی در یمن، به اتهامات وارده در خصوص دخالت جنبش در جنگ یمن  هیچ پاسخی نداد."

 

فارن افرز در ادامه این مقاله،  گفتگویی را با یکی از فرماندهان حزب الله به نام "ابو عباس" منتشر کرد. به ادعای این مجله ابو عباس در خصوص برنامه های حزب الله در یمن گفته بود: "پس از تحقق برنامه هایمان در سوریه، متوجه یمن خواهیم شد. نیروهای حزب الله هم اکنون در یمن حضور دارند. به نظر شما چه کسی در یمن موشک های "توشکا" را به سوی عربستان سعودی شلیک می کند؟ این کار انصارالله نیست. ما هستیم. در آینده نیز اسلحه های هواپیمازن را وارد یمن خواهیم کرد."

 

فارن افرز همچنین با این ادعا که تهران به دنبال ساختن یک پایگاه عملیاتی در یمن است، نوشت: "هدف تهران از پشتیبانی مالی و نظامی انصارالله و آموزش اعضای این جنبش، ساخت یک پایگاه عملیاتی در یمن بر ضد عربستان سعودی است." 

 

این مجله مدعی شد: "حزب الله لبنان، عامل مخلص تهران است. این جنبش خود را قویترین نیروی شیعه عرب در منطقه می داند. حزب الله گمان می کند اولین حامی شیعیان در خاورمیانه است که در برابر ظهور  جهاد اهل تسنن ایستادگی می کند."

 

این مجله آمریکایی درادامه با حمله شدید به حزب الله لبنان و متهم کردن این جنبش به دروغگویی نوشت: "یک مسؤول بلند پایه  حزب الله در سال 2012 اعلام کرد جنبش در عملیات سوریه مشارکت نکرده و نخواهد کرد. حزب الله در سال 2014 کنترل شهر "یبرود" سوریه را  که پایگاه اصلی جبهه النصره بود به دست گرفت. امروز جنبش مشارکتش را در درگیری‌های سوریه علنی کرده است و فرماندهی عملیات را در تمام نقاط سوریه بر عهده دارد."

 

فارن افرز همچنین با اشاره به اقدام شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر قرار دادن نام حزب الله  لبنان در فهرست گروه های تروریستی نوشت: "اگر چه این اقدام تأثیری بر قدرت جنبش در عراق، لبنان و سوریه ندارد، عملیات حزب را در شبه جزیره عربستان با سختی مواجه می کند."

 

این مجله آمریکایی در پایان این مقاله با تکرار ادعاهای بی اساس خود نوشت: "این اولین بار نیست که ایران به یمن سلاح ارسال می کند. در ژانویه 2013 یک کشتی ایرانی  به نام  "جیهان1" با قابلیت حمل 20 موشک هوا – زمین در آب های یمن توقیف شد. در صورت شکست مذاکرات صلح یمن در ماه آینده و استمرار جنگ  های نیابتی در مناطق مختلف خاورمیانه، ایران سلاح های بیشتری را روانه یمن خواهد کرد."

 

فارن افرز یک نشریه دوهفتگی جامع علمی آمریکا است. تخصص این نشریه در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است.

 

این نشریه به وسیله شورای روابط خارجه آمریکا منتشر می شود و از دیدگاه بسیاری، معتبرترین نشریه در زمینه سیاست‌ها و روابط خارجی آمریکا است.