به گزارش افکارنیوز،

"دوران بزن‌ودررو تمام شده؛ این‌جور نیست که شما بگویید میزنیم و درمیرویم؛ نخیر، پاهایتان گیر خواهد افتاد و ما دنبال میکنیم." این جمله مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور در شانزدهم اردیبهشت ماه، یقینا یکی از مهمترین سخنان معظم له در عرصه دفاعی و سیاست خارجی محسوب می شود؛ جمله ای که نمود آن را در اواخر دی ماه سال گذشته و در آبهای خلیج فارس دیدیم.

 

 

بیست و دوم دی ماه سال گذشته بود که ده نظامی آمریکایی به دلیل تجاوز به آبهای سرزمینی کشورمان در نزدیکی جزیره فارسی توسط نیروهای دریادل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر شدند؛ بازداشتی که پس از مشخص شدن غیر عمدی بودن تجاوز، پس از نزدیک به 24 ساعت به رهایی انجامید؛ اما به راستی بازداشت یک روزه نظامیان آمریکای تاثیر آنچنانی داشته که فکر تجاوز حتی یک متری نیز در مخیله آنها خطور نکند؟ 

 

گزارش دفاعی

 

یکشنیه هفته گذشته (15 فروردین) دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، در پاسخ به سوال خبرنگار میزان مبنی بر وضعیت امنیت آب های خلیج فارس پس از توقیف شناور متجاوز آمریکایی و دستگیری تفنگداران این شناور توسط نیروی دریایی سپاه، اظهار کرد: "عامل هر مشکل و ناامنی در منطقه ما آمریکایی ها هستند و وقتی آنها سر جایشان بنشانیم هیچ مشکلی نخواهیم داشت."

 

برای دستیابی به نتیجه آنکه اقدام قاطعانه مرزبانان جمهوری اسلامی ایران در آبهای سرزمینی مان درس عبرتی برای آمریکایی ها شده یا نه، قطعا نیازمند گذشت زمان بیشتری هستیم؛ ولی آنچه مسلم است این است که خود مقامات آمریکایی نیز این را تاکنون به خوبی فهمیده اند که اگر ورود نظامیانشان به آبهای سرزمینی ایران سهوی نبود، یقینا عقوبت سنگین تری در انتظارشان بود و آنگاه کار تنها به پوشالی نشان دادن قدرت نیروهای نظامی آمریکا محدود نمی شد.

 

در پهنه استراتژیک و پر اهمیت خلیج فارس که اهمیت دیدبانی در آن به مراتب بیش از حضور فیزیکی است، رزمندگان زبده و تیزبین نیروی دریایی سپاه و ارتش، با رصد دقیق تحرکات نیروهای منطقه ای و فرامنطقه ای و با بهره گیری از شناورهای تندرو و موشک های سطح به سطح و هوا به سطح، اجازه کوچکترین تعرض به آبهای سرزمینی و یا کمترین تحرک خلاف معمول در این منطقه را به بیگانگان نمی دهند.  

 

گزارش دفاعی

 

به خصوص آنکه فرمانده نیروی دریایی سپاه به تازگی گفته است که "این نیرو به‌زودی شناورهای جدید خود را با سرعت 80 نات در ساعت به تولید انبوه خواهد رساند" و این یعنی آنکه تعقیب و دسترسی به متجاوز در زمانی به مراتب سریع تر نسبت به گذشته از سوی نیروهای مسلح ایرانی انجام خواهد شد. 

 

 

این در حالی است که هم‌اکنون بیشترین سرعتی که شناورهای آمریکایی دارند، چیزی در حدود 40 نات است که این سرعت در شناورهای غول‌پیکر آنها کاهش چشمگیری دارد.

 

 

در این میان برخی از محافل رسانه ای آمریکا همچون "سی ان ان" پس از بازداشت ده نظامی خود در دی ماه سال گذشته، این انتقاد را متوجه مسئولان دفاعی خود کردند که چرا سرعت شناورهای تندروی شان در قیاس با سایر کشور از جمله ایران به مراتب پایین تر است.

 

گزارش دفاعی

 

قایق های تندروی آذرخش، ذوالفقار، تندر، تیر و سراج، شناورهای تندرویی هستند که سپاه پاسداران با بهره گیری از آنها با سرعتی به مراتب بیشتر از سرعت شناورهای کشورهای منطقه در خلیج فارس جولان می دهند و مانع هرگونه اقدام خرابکارانه می شوند.

 

 

در پایان به نظر می رسد آنچه که اجازه و قدرت تفکر درباره تعرض به ایران از راه آب های سرزمینی را نمی دهد، یقینا همین سرعت بی نظیر و تنوع شناورهای تندرویی است که در اختیار نیروهای مسلح ایران است و با این وجود باز هم در صحبت های سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه می خوانیم که این نیرو همچنان در پی افزایش توان و سرعت شناورهای تندروی خود است و به وضعیت موجود قانع نیست.