به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری‌ اسلامی وارد استانبول شد.

ظریف در فرودگاه استانبول مورد استقبال سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و مقامات محلی قرار گرفت.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که مهم ترین نهاد اجرایی این سازمان بزرگ است، امروز (سه شنبه) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار می شود.

در نشست کارشناسی سازمان همکاری اسلامی که روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد هیاتی از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه به منظور بررسی دستور کار اجلاس سران شرکت کرد.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو نیز پس از اجلاس کارشناسان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (24 و 25 فروردین) برگزار می‌شود.

سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی روزهای پنجشنبه و جمعه (26 و 27 فروردین) در استانبول برگزار می شود.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست با خبرنگاران درباره حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در این نشست گفت که در این باره ریاست جمهوری اطلاع رسانی خواهد کرد.

طبق اعلام قبلی بیش از 30 تن از سران کشورها و دولت ها در این اجلاس به میزبانی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه شرکت خواهند کرد.

نشست سران سازمان همکاری اسلامی که بر اساس برآورد سال 2011، جمعیتی حدود یک میلیارد و 600 میلیون نفر را پوشش می دهد، هر سه سال یکبار برگزار می شود. اجلاس قبلی در فوریه 2013 به میزبانی مصر برگزار شد. دبیرخانه دائمی این نهاد در شهر جده عربستان قرار دارد.

سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده است که در نشست استانبول رهبران کشورهای اسلامی، تصمیم ها و اقدام های عملی در راستای تلاش مشترک اسلامی و تحکیم نقش سازمان همکاری های اسلامی در دو سطح منطقه و جهان اتخاذ خواهند کرد.

این کنفرانس که با شعار «یکپارچگی و همبستگی برای عدالت و امنیت» برگزار می‌شود، وضعیت جاری در سوریه،‌ یمن،‌ لیبی،‌ افغانستان، سومالی،‌ مالی،‌ جامو و‌ کشمیر،‌ درگیری‌های میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای ناامن اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.