به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار متئو رنتزی، نخست وزیر کشور ایتالیا، با تأکید بر سوابق تاریخی و تمدنی ایتالیا، گفت: کتاب‌های دینی و تاریخی ما، شما و دنیا، از مشترکات فرهنگی می‌گویند که در کنار رفت‌وآمدهای تاریخی، گاه شاهد اختلافات شدید بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،  با اشاره به میزبانی دانشگاه پلی تکنیک میلان از دفتر و واحد دانشگاه آزاد اسلامی در آن شهر، گفت: این امر هم، نشان از سوابق فرهنگی دو کشور دارد، چون دانشگاه‌ها بارزترین مصداق برای فعالیت‌های فرهنگی در عصر حاضر هستند.

هاشمی رفسنجانی، همکاری ایران و ایتالیا در زمینه فولاد را یکی از نمونه‌های همکاری با کشورهای اروپایی در زمان سازندگی دانست و گفت: یک واحد بزرگ فولاد را با همکاری شما در اصفهان ساخته بودیم که براساس اعلام مسؤولین، سال گذشته هزاران تن صادرات به ایتالیا داشته است.

وی با یادآوری قراردادهای ایران و ایتالیا در زمان رژیم پهلوی در خصوص تجهیزات نیروی هوایی، گفت: در مقطعی که به خاطر جنگ با عراق به آن تجهیزات نیاز داشتیم، ایتالیا به خاطر فشارهای آمریکا از تحویل آنها خودداری کرد که البته با پایان یافتن جنگ، مسأله حل شد و خود ایران با استفاده از دانش فرزندان خویش، تمام نیازهای خود را برآورده کرد.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال نخست وزیر ایتالیا که «دورنمای شرایط منطقه را چگونه می‌بینید؟»، گفت: با توجه به اتفاقات این روزهای عراق، سوریه، یمن و حتی لبنان و لیبی، شرایط منطقه بسیار مبهم و پیچیده است، چون گروه‌های تروریستی، علاوه بر دسترسی به انواع سلاح‌های متعارف و غیرمتعارف، در دیگر جوامع نیز گسترش یافته‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان تفاوت‌ها و شباهت‌های اقتصادی، سیاسی، قومی و مذهبی عراق، سوریه و یمن، گفت: اگر چه القاعده و داعش در این سه کشور حضور دارند، اما اگر شعله‌های جنگ تروریست‌ها خاموش شود، باید برای رفع بی‌ثباتی‌ها برنامه‌ریزی و تلاش کرد و ایران آماده همکاری با جامعه جهانی است.

وی به عنوان همکاری ایران با جامعه بشری، به حضور 3 میلیون مهاجر از کشورهای افغانستان و عراق در ایران حتی در سال‌های جنگ اشاره کرد و گفت: این در حالی است که این روزها به خاطر حضور چند ده هزار مهاجر از کشورهای جنگ‌زده، تمام کشورهای اروپایی از آن به عنوان بحران مهاجرت یاد می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی، با ابراز نگرانی از اتفاقاتی که در عراق، یمن و سوریه برای مردم بی‌دفاع می‌افتد، گفت: وظیفه جامعه جهانی است که علاوه بر برنامه‌ریزی برای ریشه‌کنی اندیشه‌های تروریسم و مبارزه با تروریست‌ها، برای برگشت آرامش به زندگی جنگ‌زده‌ها تلاش کنند و ایران بارها گفته که در این راه کوتاهی نخواهد کرد.

 متئو رنتزی نیز در این دیدار خطاب به هاشمی گفت: ایران و ایتالیا سوابق طولانی در روابط خوب و تاریخی دارند و در تمام این سال‌ها، فرهنگ، نقطه مشترک ما بود.

 نخست وزیر ایتالیا تأکید کرد: در شرایط فعلی مشترکات فرهنگی از ضرورت‌های هر دو کشور و نیازهای جوامع بشری است.

وی همکاری‌های علمی و آموزشی و حضور دانشجویان ایران در ایتالیا و تأسیس واحدی از دانشگاه آزاد اسلامی در شهر میلان را ادامه همان تبادلات فرهنگی دانست و گفت: باید بحث دانشگاه‌ها را به دیدارهای رسمی مسؤولان در مجامع بین‌المللی تعمیم بدهیم.

نخست وزیر کشور ایتالیا با ارائه گزارشی از برنامه‌های سفر خویش به ایران و دیدار با مسؤولان جمهوری اسلامی، به ویژه دکتر روحانی، گفت: پس از رفع مشکل اقتصادی ایتالیا و همچنین بعد از رفع مشکل تحریم ایران در مسایل هسته‌ای، فرصت بسیار مناسبی برای تقویت و گسترش روابط پیش آمده که باید از آن استفاده کرد.

متئو رنتزی، با بیان این جمله که «نباید حتی یک دقیقه وقت را از دست بدهیم»، گفت: در این سفر به همراه من، مسؤولان بخش‌های مختلف، مخصوصاً مسؤولان بانک‌ها هستند، چون می‌دانیم اقتصاد ایران در پسابرجام، ظرفیت بالایی برای همکاری و سرمایه‌گذاری‌های جهانی دارد.

وی بازگشت ایران به میز مذاکرات بین‌المللی را هم برای منطقه و هم برای جوامع بشری، خوب، مؤثر و سازنده خواند و گفت: این بازگشت نه تنها فضای سیاسی را متحول می‌نماید، بلکه اقتصاد را نیز به سوی تحولات مثبت راهنمایی می‌نماید.

نخست وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که «چرا اروپا در برخورد با مهاجران کشورهای گوناگون متناقض است؟ و چرا کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظرات کاملاً متفاوت دارند؟ در حالی که کشور شما پذیرای امواج بزرگ پناه‌جویان است، ولی در مرزهای شرقی اروپا مشکل جدی است»، گفت: نه تنها در این موضوع، بلکه در همه مسایل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی نیز بین 28 کشور عضو اتحادیه اختلاف وجود دارد.

متئو رنتزی، با تشریح نگاه امنیتی کشورهای اروپایی، به مشترکات اروپایی، یعنی از پول واحد گرفته تا برداشتن مرزهای بین‌المللی پرداخت و گفت: واقعیت این است که آرمان‌هایی که کشورهای اروپا را به عنوان اتحادیه گرد هم آورده بود، پا به پای دیگر تحولات رشد نکرد‌ه‌اند.