به گزارش ایسنا، حضرت آيتالله خامنهاي در اين ديدار كه در تالار آئينه حرم مطهر امام رضا عليه السلام در مشهد مقدس برگزار شد، در بيان ظرفيتها و امتيازات مکتب اهل بيت عليهم السلام خاطرنشان كردند: اولين ملت و كشوري كه توانست نظام مبتني بر اسلام و قرآن را بوجود آورد، يك ملت و كشور پيرو اهل بيت عليهم السلام بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: امروز جوانان کشورهای اسلامی برای رسیدن به آمال و آرزوهای خود، بجای مکاتب مادی متوجه تعالیم اسلامی شده‌اند و این افتخار به برکت حرکت ملت ایران بوجود آمده است.

ایشان حرکت‌های اسلامی اخیر در مصر، تونس، لیبی، بحرین و یمن را از الطاف الهی خواندند و خاطرنشان کردند: موضع ما حمایت از این حرکت‌ها و تقویت آنها است و امیدواریم این حرکت‌های اسلامی منجر به قطع کامل سلطه دشمنان اصلی یعنی صهیونیست‌ها و آمریکا شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در کنار این امتیازات و ظرفیت‌ها باید مراقب تهدیدها و آسیب‌ها نیز بود که از جمله آن‌ها ایجاد اختلاف میان مذاهب گوناگون اسلامی بویژه شیعه و سنی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی با انگیزه‌های سیاسی بین المللی انجام می‌گیرد، افزودند: دنیای استکبار در کنار سیاست اسلام هراسی، سیاست شیعه هراسی را نیز بصورت ویژه دنبال می‌کند که باید در مقابل این تلاش‌ها کاملا هوشیار بود.

ایشان با تأکید بر اعتقاد راسخ پیروان اهل بیت علیهم السلام بر وحدت میان امت اسلامی خاطرنشان کردند: سعادت امت اسلامی بویژه سعادت شیعیان در گرو اتحاد میان امت اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به شکست مکاتب مادی در پاسخگویی به نیازهای بشری و سوالات جدید، تأکید کردند: باید معارف دینی از جمله معارف اهل بیت علیهم السلام متناسب با نیازهای روز در اختیار مسلمانان و جوامع غیر اسلامی قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان تأکید کردند: تحولات کنونی در دنیای اسلام نوید بخش آینده روشنی است و نشانه‌های این آینده روشن و تحول عظیم آشکار شده است.

در ابتدای این دیدار شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان، شیخ حسن سلطان از بحرین، حجت الاسلام و المسلمین اکبری از افغانستان، سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، حجت الاسلام و المسلمین شیخ العمری از عربستان و خانم هاجر حسینی از آمریکا، به بیان دیدگاههای خود در خصوص تحولات منطقه و بیداری اسلامی و رشد روزافزون گرایش به اسلام در جهان پرداختند و ضرورت هوشیاری در مقابل تهدیدهای دشمنان امت اسلامی و لزوم وحدت بیش از پیش دنیای اسلام را مورد تأکید قرار دادند.

در این دیدار همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام ضمن ارائه گزارشی از اجلاس پنجم مجمع عمومی، به حضور بیش از پانصد نفراز فرهیختگان و نخبگان از ۱۱۰ کشور جهان در این اجلاس اشاره کرد.