به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (شنبه٢٨ فروردین) در محل وزارت خارجه با (فدریکا موگرینى) مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دیدار کرد.قرار است ظریف و موگرینی در پایان این نشست بیانیه مشترکی صادر کنند.

"فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز(شنبه 28 فروردین) به منظور گفت‌وگو با مقامات ایران وارد تهران شد.

این دومین بار است که مقام ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 موسوم به برجام که از آن به عنوان موفقیت دیپلماسی در حل یک مساله مهم بین المللی یاد می کنند و یک ترم مهم در عرصه مذاکره محسوب می شود ، به ایران سفر می کند.

وی در این سفر یک روزه با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی رییس شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار کند.

 

طبق این گزارش؛ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با علی اکبر ولایتی نیز دیدار خواهد داشت.

 

پیش از این اعلام شده بود که موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه هیات بزرگی از هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا به تهران سفر می کند.

 

سفر موگرینی و هیات بزرگ همراه وی نشان دهنده محتوایی و جدی بودن این سفر است و کمیسیونرهای همراه وی، مسوولان هماهنگی موضوعاتی هستند که در آن حوزه کمیسیونر هستند و در واقع خانم موگرینی به همراه هیات بلندپایه به تهران سفر می کند.

 

این کمیسیونرها، مسئولان اتحادیه در حوزه های انرژی، تحقیقات، محیط زیست، ورزش و صنعت هستند و گفت و گوهای جدی بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در مسایل سیاسی به ویژه مسایل اقتصادی انجام می شود.

 

همچنین قرار است در سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران درباره گشایش دفتر دیپلماتیک دائمی این اتحادیه در تهران مذاکره شود.

 

گفته می شود یکی از موضوعات مهمی که قرار است در این سفر مورد بحث قرار گیرد، بحران سوریه خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبل از سفر به تهران در یادداشتی در روزنامه آلمانی زبان هندلزبلات نوشت: ایران در حال حاضر نقش مهمی در معماری روابط بین‌الملل و منطقه دارد و همکاری سازنده آن به ویژه در مباحث منطقه ای بسیار مهم است.

وی ادامه داد: دیپلماسی نشان داد که از طریق آن می توان تعامل و همکاری کرد. سفر من به ایران به همراه نماینده هفت کمیسیون ویژه نشانه همین امر است.

موگرینی تاکید کرد: امروز حل بحران‌های منطقه را بدون ایران نمی توان تصور کرد. ایران در بحث برجام به تعهدات خود پایبند بوده و ما هم تمام سعی خود را می کنیم تا این قرارداد به خوبی اجرا شود.