به گزارش افکارنیوز،

«سوشما سواراج» وزیر خارجه هند دقایقی قبل وارد تهران شد و مورد استقبال رسول اسلامی مدیرکل غرب آسیای وزارت خارجه قرار گرفت.

وی قرار است فردا (یکشنبه) با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.

ظریف امروز میزبان فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیر خارجه ونزوئلا بود و قرار است دوشنبه بامداد هم برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا راهی نیویورک شود.

این سفر به دعوت وزیر خارجه ایران و در راستای گسترش همکاری‌های دو کشور پس از اجرایی شدن برجام صورت می‌گیرد. تهران هفته گذشته نیز میزبان دارمندرا پرادهان وزیر انرژی هند بود و او ضمن دیدار با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از توافق وین (برجام) شامگاه 22 مرداد ماه 1394 و در ادامه دومین مرحله سفر منطقه‌ایش پس از لبنان، سوریه و پاکستان وارد دهلی‌نو شد و در مدت یک روز اقامتش در دهلی‌نو در 23 مرداد ماه با مودی نخست‌وزیر، نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی، خانم سوشما سواراج وزیر امور خارجه دیدار و در ضیافت نهار وزیر خارجه این کشور شرکت کرد.

ظریف در اولین مرحله از سفر منطقه‌ای خود پس از برجام به کویت، قطر و عراق سفر و با مقامات این کشورها دیدار و گفت‌‌وگو کرده بود.

ظریف در دیدار با مودی با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور ایران به نخست‌وزیر هند و دعوت روحانی از مودی برای سفر به تهران و همچنین تبریک شصت و هشتمین سالگرد استقلال این کشور، اظهار داشت: ما ظرفیت مناسبات دوجانبه را در فضای جدید برای حرکت به سمت گام‌های بلندتر و گسترده‌تر مستعد ارزیابی کرده و خواستار تمرکز رایزنی‌های مقامات عالی دو کشور در اولویت‌های کارآمدتر و عینی‌تر هستیم.

اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور کشورمان نیز که برای شرکت در هفتمین اجلاس اقتصادی «گجرات پویا» به هند سفر کرد، در دی ماه 1393 در شهر احمدآباد ایالت گجرات در دیدار با «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند، پیام کتبی دعوت حسن روحانی از مودی برای سفر به ایران را تسلیم وی کرد. روحانی دراین پیام ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط ایران و هند از نارندرا مودی نخست‌وزیر هند برای دیدار از کشورمان دعوت به عمل آورد.