به گزارش افکارنیوز،

وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت: هدف مستتر توافق هسته‌ای در واقع نزدیکی ایران به غرب بود. چند ماه از توافق هسته‌ای ایران می‌گذرد اما هنوز بانک‌های ایرانی قادر به نقل و انتقال پول در سیستم بین‌المللی بانکی و تأمین اعتبار برای تجارت‌های خارجی‌شان نیستند.

ایران در باز گرداندن ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش که به علت تحریم‌های آمریکا در بانکهای خارجی توقیف شده است نیز با موانعی روبروست. شماری از بانک‌های غربی از بیم مجازات شدن توسط آمریکا از معامله با ایران طفره می‌روند.

این روزنامه می‌افزاید: مشکلات دامنه‌دار در دسترسی به سیستم مالی بین‌المللی، بانکهای ایرانی را برای نقل و انتقال آزادانه پول در سراسر جهان بشدت در تنگنا قرار داده است.

«آدام ژوبین» قائم مقام وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ادعا کرد: «این وظیفه ایران است که یک محیط رضایت‌بخش تجاری خلق کند.»

به گزارش وال‌استریت ژورنال در همین زمینه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در ماه فوریه از آمریکا خواسته بود که علناً اعلان کند بانکها بی هیچ واهمه‌ای می‌توانند با ایران تجارت کنند، اما در غیاب یک چنین اعلامی؛ اجرای توافق هسته‌ای با مشکل مواجه خواهد شد.

«ولی‌الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران که در اجلاس مشترک «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی» در واشنگتن شرکت کرده بود، از آمریکا خواست گام‌های بیشتری برای ایجاد سهولت در عقد قراردادهای بانکی بردارد و هشدار داد که اگر آمریکا چنین نکند توافق هسته‌ای به خطر خواهد افتاد.

سیف در سخنرانی 90 دقیقه‌ای‌اش در حاشیه اجلاس مذکور روز جمعه در واشنگتن گفت: «آنها باید به همه تعهداتشان در توافق عمل کنند؛ در غیر این صورت توافق هسته‌ای به حکم شروط خود خواهد شکست».

در این ارتباط «مصطفی روی» عضو هیئت مدیره و رئیس امور بین‌الملل یکی از شعبات بانک «پاسارگاد» در ایران به مشکلات این بانک در این زمینه اشاره کرده و شرح داده است که بعد از توافق هسته‌ای قصدداشت دو مورد نقل و انتقال بانکی با مؤسسات مالی که هدف تحریم‌های آمریکا نبودند انجام دهد اما در هر دو بار این امکان برایش میسر نشد. به او گفته شد که بانک فرستنده یک حساب جداگانه نقل و انتقال بانکی به یورو دارد و نمی‌خواهد با اتصال داشتن با ایران رابطه‌اش را با سیستم مالی آمریکا به خطر افکند.

وال‌استریت ژورنال در پایان نوشت: بانک‌های BNP Paribas و UBS و HSBC از جمله چندین بانک خارجی هستند که چند سال پیش بابت نقض تحریم‌های ایران و چند کشور دیگر در مجموع بیش از یک میلیارد دلار از سوی آمریکا جریمه شدند.