فرمانده نیروی هوایی ارتش با اعلام پایان رزمایش فداییان حریم ولایت ۳ دستاوردهای این رزمایش را تشرح کرد.

به گزارش فارس، امیر حسن شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش در خاتمه رزمایش بزرگ آفندی فدائیان حریم ولایت ۳ در جمع خبرنگاران، موفقیت‌های حاصله را محصول خود اتکایی و باورمندی جوانان غیرتمند ایران اسلامی دانست و گفت: به نیابت کارکنان غیرتمند و ولایتمدار نیروی خوشنام و غیرتمند هوایی ارتش دستاوردهای بی‌سابقه این رزمایش را به فرمانده کل قوا، خانواده معظم شهدا، ‌جانبازان و آزادگان سرافراز تقدیم می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به گستردگی سطح عمومی منطقه رزمایش و بکارگیری انواع سامانه‌های پرنده، کنترل و جنگ افزارها افزود: به اذعان ناظران داخلی و کارشناسان امر، این رزمایش بزرگترین رزمایش نیروی هوایی پس از انقلاب وگسترده‌ترین حضور عملیاتی با بازآفرینی کامل شرایط جنگی پس از جنگ تحمیلی بود.

شاه‌صفی پیام این رزمایش را تجدید میثاق با آرمان‌های والای امام راحل، فرماندهی کل قوا و شهیدان دانست و اظهار داشت: عملکرد فوق‌العاده تاکتیکی همکارانم حاکی از هوشیاری وآمادگی کامل و ارزیابی لحظه به لحظه دشمن است.

وی ادامه داد: این رزمایش نشان داد هر قدر دشمنی بدخواهان نظام وسیع‌تر شده، قدرت دفاعی ما در هر دو حوزه جنگ نرم و جنگ نظامی نیز چندین برابر قوی شده است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تصویر کشیدن اقدامات خلبانان و کارکنان نیروی هوایی در این رزمایش گفت: آنچه که باید در کنار ظرفیت و توان ابزاری مورد توجه قرار گیرد، قدرت معنوی و آمادگی و اعتقاد قلبی کارکنان نیرو به ویژه خلبانان ما برای جانفشانی از راه حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مرزهای آبی و خاکی آن است.

وی افزود: در این رزمایش علاوه بر ارزیابی خلبانان و کارکنان فنی شرکت کننده در رزمایش، به کارگیری همزمان سامانه‌های بومی‌سازی شده غربی و شرقی موجود و هواپیماهای شکاری بمب‌افکن بومی صاعقه و همچنین بکارگیری تسلیحات هوشمند جدید ازجمله موشک‌های لیزری برد کوتاه و بلند و همچنین موشک‌های تلویزیونی و حرارتی هوا به هوا و ارزیابی بمب‌های هوشمند دورایستا با برد بلند از ویژگی‌های برجسته این رزمایش بود.

شاه صفی همچنین اعمال تاکتیک‌های جدید بر روی اهداف متحرک و ثابت با هواپیماهای شکاری و بمب‌افکن و تمرین بار ریزی تجهیزات و ادوات مهندسی در شرایط بحران در منطقه نبرد را از دیگر دستاوردهای قابل ملاحظه ارتش دانست.

وی با اشاره به دشواری‌های پرواز در شب و ضرورت بکارگیری تجهیزات و فناوری‌های پیچیده الکترونیک برای ردیابی دشمن و هدف قرار دادن آن در شب گفت: موفقیت خلبانان نهاجا در این زمینه در رزمایش مایه افتخار و موجب تحیر کارشناسان رزمایش شد.

وی در پایان در ادامه سخنانش با اشاره به بازتاب گسترده رزمایش در رسانه‌های خارجی و توجه کارشناسان نظامی دنیا و عملکرد نیروی هوایی اظهار داشت: به مردم غیور ایرانی اسلامی اطمینان می‌دهم همچنان که در این رزمایش همگان نظاره کردند فرزندان آسمانی آنها با توکل و امید به خدا و تمسک به اهل بیت(ع) و تبعیت محض از فرماندهی معظم کل قوا بیرق اخلاص شهیدانی چون ستاری، فکوری، بابایی، اردستانی، دوران و بسیاری دیگر را به دست گرفته‌اند تا بر هر تعدی و تجاوز فائق آیند و حافظ پیروزمند کیان و ناموس ایران اسلامی باشند و اگر دشمن با بی‌خردی، جسارت تجاوز به دارالسلام شهدا، را به خود بدهد هیمنه پوشالی‌اش را در هم بریزند.

با ابلاغ این پیام فرمانده نیروی هوایی ارتش سومین رزمایش بزرگ آفندی فدائیان حریم ولایت با تحقق کلیه اهداف مورد نظر و با موفقیت کامل خاتمه یافت.