به گزارش افکارنیوز،

 الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه گفت که انتظار می‌رود 32 آب سنگین خریداری شده از ایران، هفته آینده تحویل این کشور شود. 

وی با بیان اینکه این آب سنگین تأمین‌کننده نیاز داخلی آمریکا در سال جاری برای استفاده‌های صنعتی و تحقیقاتی در داخل آن کشور خواهد بود گفت: «این معامله برای صنعت آمریکا محصولی مهم تأمین می‌کند، ضمن اینکه ایران را هم قادر به فروش بخشی از فروش آب سنگین مازادش، طبق مفاد برجام می‌کند.»

ترودو همچنین گفت: «ما انتظار داریم که این آب سنگین هفته آینده تحویل آمریکا شود، که ابتدا در آزمابشگاه ملی «اوک‌ریج» ذخیره شده و بعد با قیمت‌ معقول تجاری به خریداران داخلی تجاری فروخته خواهد شد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که خرید این محصول از ایران اقدامی «مجاز» بوده، ضمن آنکه آمریکا تعهدی برای خرید هیچ آب سنگینی از ایران نداشته و در آینده هم تعهدی برای انجام این کار نخواهد داشت. 

 روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که دولت اوباما در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، قصد دارد 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند.

 روزنامه آمریکایی نوشته بود هدف از این اقدام کمک به ایران برای کاهش ذخائر آب سنگین خود تحت توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 یا «برجام» است. 

ایران بر اساس این توافق متعهد شده ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از 130 تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از 90 تن برسد.

مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران برای یافتن مشتری جهت فروش ذخایر آب سنگینش دچار مشکل شده و این خطر وجود دارد که ذخایر آب سنگین این کشور به بیش از سطح تعیین شده در توافق افزایش یابد.

آمریکا امیدوار است که خرید این ذخایر از ایران به دیگر کشورها برای خرید آب سنگین از ایران اطمینان بخشد.

بنابر نوشته وال‌ استریت ژورنال، ارزش این قرارداد ارزش 8.6 میلیون دلار است.