به گزارش افکارنیوز،

محمد حسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور شب گذشته ضمن حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه همه نهادهای برگزار کننده انتخابات آمادگی دارند مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را به بهترین وجه برگزار کنند، اظهارداشت: 136 داوطلب در دوره دوم انتخابات در 21 استان به رقابت می پردازند که بر این اساس 125 فرمانداری و 85 بخشداری کشور در برگزاری این دوره از انتخابات فعال هستند.

وی به بیان ایکه 15 هزار صندوق اخذ رای برای دور دوم انتخابات در نظر گرفته شده افزود: حدود 320 هزار نفر این انتخابات را برگزار خواهند کرد و یکی از نکات قابل توجه در این دوره این است که 60 هزار نفر به جمعیت تعداد رای اولی های در مقایسه با دوره اول افزوده شده یعنی کلیه کسانی که متولد 1377/2/10 به قبل هستند، می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره شرایط رای دهندگان در دوره دوم انتخابات نیز گفت: قانونگذار گفته کسانی که در مرحله اول در هر حوزه انتخابی که شرکت کرده‌ و رای داده‌اند، فقط می‌توانند در همان حوزه شرکت کنند و از طرف دیگر کسانی که در دور اول رای نداده‌اند می‌توانند در هر حوزه‌ انتخابیه حضور پیدا کرده و رای دهند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به فراهم شدن کلیه امکانات برگزاری انتخابات بیان کرد: در 55 حوزه انتخابیه که دوره دوم انتخابات در آنها برگزار می‌شود،تعرفه‌ها را که بیش از واجدین شرایط رای دهندگان چاپ کرده‌ایم تحویل داده‌ایم و در  واقع تمام امکانات مورد نیاز تهیه شده است.

مقیمی با بیان اینکه در این دور از انتخابات به ازای هر کرسی دو نفر رقابت می‌کنند، افزود: در همین رابطه مثلا در خراسان رضوی یک حوزه انتخابیه وجود دارد که دو داوطلب رقابت می‌کنند اما از سوی دیگر در استان ایلام  در تمام حوزه‌های انتخابیه رقابت وجود دارد.

وی در خصوص تبلیغات در فضای مجازی و تخلفات احتمالی در این بخش گفت: در این مرحله تعداد نمایندگان کم شده و کنترل‌ها راحت‌تر انجام می‌شود، همچنین در این بخش تخلفاتی هم صورت گرفته و ما تذکرات لازم را به ستادهای خاطی داده‌ایم.

 

رئیس ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: تقریبا همه جا انتخابات با رقابت شدید پیش می‌رود، همه داوطلبان توانستند از افراد سیاسی و افراد صاحب نظر دعوت بکنند و برنامه‌های داوطلبان را برای مردم توضیح دهد. همه توانستند از کسانی که می توانستند برنامه‌هایشان را خوب توضیح دهند، استفاده کنند. این حضور باعث شد که شور و شوق انتخاباتی بالا برود. الان تمام حوزه‌ها به شدت در حال فعالیت هستند. امروز و فردا همه در تلاش هستند که آخرین تلاش خودشان را انجام دهند.

 

مقیمی در خصوص وضعیت امنیت انتخابات نیز تصریح کرد: از نظر امنیتی در شرایط بسیار خوبی هستیم. هم در مناطق مرزی و هم در مناطق شهری و روستایی و ... امنیت خوبی را توانسته‌ایم برقرار بکنیم.

وی تصریح کرد: در دوره اول 221 نفر انتخاب شدند و در این مرحله 68 نفر باید انتخاب شوند. در مرحله قبل چون تعداد نامزدها زیاد بود، امکان اینکه مشخص شود کاندیداها متعلق به کدام جناح و یا گروه هستند، بسیار سخت بود. اما در حال حاضر در بیشتر حوزه ها انتخابات دوقطبی است. این مرحله رقابت خیلی تنگاتنگ است. داوطلبین تمام امکانات را در نظر گرفته‌اند تا پیروز شوند. لذا شور و اشتیاق نیز در این حوزه زیاد است.

 

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص اصلاح قانون انتخابات نیز گفت: در مراحل مختلف که انتخابات برگزار می شد، هم مسئولین اجرایی و هم مسئولان شورای نگهبان که جلسات متعددی داشتیم، هر دو به این نکته اذعان داشتند که قانون نیاز به اصلاح دارد. وزیر کشور بعد از دور اول انتخابات اعلام کردند که بر روی لایحه اصلاح قانون انتخابات کار شود.

مقیمی افزود: ما از کارشناسان مختلف دعوت خواهیم کرد تا نظرات کارشناسی را در یک لایحه جامع لحاظ کنیم. مثلا در مورد ثبت نام و یا نظارت و سایر مسایل و به صورت اختصاصی و یا عمومی لایحه‌ای تنظیم خواهیم کرد تا کارشناسان نیز نظرات تکمیلی خودشان را ارائه کنند تا به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد. ما امیدوار هستیم که در شش ماهه اول سالجاری این قانون را به تصویب مجلس برسانیم تا بر اساس آن قانون جدید، انتخابات آتی را برگزار بکنیم. ما سعی می کنیم تمام مسایل را در این لایحه ببینیم.

وی تاکید کرد: این قانون اگر همه کارشناسان و صاحبنظران تلاش بکنند و ما از مجموعه نخبگان کشور بهره ببریم، به جامع بودن قانون کمک خواهد کرد. وزیر کشور نیز در دوره اول به ما دستور دادند که تمام اقدامات را مستندسازی بکنیم تا آیندگان بتوانند از تجربه‌های ما استفاده بکنند. از هفته آینده ما کارگروه های تخصصی خودمان را برای تهیه این لایحه فعال می کنیم.

 

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص ویژگی های انتخابات در جمهوری اسلامی ایران گفت:انتخابات ما یکی از ویژگی هاش این است که همه کسانی که در خودش این آمادگی را می بینند ثبت نام می کنند. در ارتباط با تبلیغات همه مردم حضور پیدا می کنند. به خصوص در انتخابات جاری، همه کسانی که مورد تأیید شدند همه شرایط برایشان فراهم شد که تبلیغات خودشان را از طریق سخنرانی های افراد مختلف انجام دهند. این نشان می دهد که مردم ما چقدر علاقمند به تعیین سرنوشت خودشان هستند. این نشان دهنده این است که مردم ما به رغم تبلیغات و تهدیدات و مشکلاتی که دارند تا چقدر علاقمند هستند در اداره کشور سهیم شوند.