به گزارش افکارنیوز،

«لئون پانتا» رییس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) بین سال های 2009 تا 2011 در گفت‌و‌گو با نشریه «نیویورک تایمز» در زمینه ارزیابی‌های خود از گروه‌های سیاسی داخل ایران گفت که در مقام ریاست سیا هرگز ارزیابی نکرده بود که تفاوت مهمی بین میانه‌روهای ایران و اصولگرایان وجود داشته باشد.

او در این زمینه گفت: «بی‌تردید رهبر ایران و نیروهای تحت امرش قدرتمندانه کشور را هدایت کردند و توانستند به پیشرفت‌هایی نائل شوند.»

دو مقام فعلی و سابق آمریکا نیز پیش از این در اظهار نظرهای جداگانه تاکید کرده بودند که حتی با وجود برخی دیدگاه‌های متفاوت سیاسی در ایران، این کشور دستاوردهایی را کسب کرده است.

«بن رودز» معاون ارشد امنیت ملی آمریکا از حامیان این روایت که با انتخاب «حسن روحانی » به عنوان رییس جمهور فرصتی برای تعامل با میانه روها فراهم می‌شود تا بدین وسیله برنامه ساخت سلاح اتمی ایران محدود شود، در اظهار نظری جدید گفت که ما نمی‌توانیم بر حسن روحانی و محمد جواد ظریف به عنوان میانه روهای واقعی حساب باز کنیم. 

«وندی شرمن» رییس تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با آمریکا نیز اوائل سال جاری با اظهار نظری مشابه و در سخنرانی در دانشگاه «یوک» اذعان داشته بود که در ایران فقط و فقط اصولگرا وجود دارد و حسن روحانی نیز یک میانه رو نبوده بلکه او نیز اصولگراست.