به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز اشغال فلسطین (روز نکبت) بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: از تاریخ 14 می 1948 که نام ننگین رژیم صهیونیستی بر نقشه جهان نقش زده شد 68 سال می‌گذرد. تاسیس رژیم نامشروع و جعلی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و قلب جهان اسلام، یادآور غم انگیزترین مناسبت تاریخ فلسطین و محنت‌های بی‌شمار این ملت مظلوم است که میلیون‌ها نفر از آنان در چنین ایامی از سرزمین خود آواره گردیدند. وقایع سال 1948 سرآغاز جنایات هولناکی بود که با سرکوب و نسل کشی فلسطینیان همچنان طی دهه های اخیر تداوم یافته است.

این بیانیه با اشاره به اقدامات رژیم اشغالگر قدس در سرزمین فلسطین می‌افزاید: اقدامات رژیم صهیونیستی در تداوم اشغال تمامی سرزمین فلسطین، اعدام خودسرانه فلسطینیان بی‌گناه، یهودی‌سازی قدس، هتک حرمت مسجدالاقصی، گسترش شهرک‌سازی و یهودی‌سازی کرانه باختری و تداوم محاصره 10 ساله باریکه غزه از جمله جنایاتی است که خصوصا با سوء استفاده اسرائیل از بحران‌های کنونی منطقه با شدت تمام استمرار داشته و تنفر جهانی را برانگیخته است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای به حاشیه راندن فلسطین آمده است: سعی و تلاش رژیم صهیونیستی در به حاشیه کشاندن فلسطین به عنوان موضوع نخست امت اسلامی و فراموشی تاسف بار جنایات اسرائیل از سوی برخی از کشورهای اسلامی و عربی که تصور باطل نتیجه بخشی مذاکرات سازش و امتیازدهی این رژیم در میز مذاکرات را در سر می‌پرورانند اسباب جسارت بیشتر رژیم اشغالگر قدس را فراهم آورده و نگرانی عمیق فلسطینیان و آحاد آزاداندیشان جهان از سرنوشت قدس و حقوق حقه ملت فلسطین را موجب گردیده است. 

این بیانیه تصریح می‌کند: خیزش نسل جدید فلسطینی و تمسک به مقاومت و انتفاضه قدس در مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی تبلور ناامیدی ملت فلسطین از 22 سال مذاکراتی است که ثمره‌ای برای این ملت نداشته و عزم آنان را نسبت به تکیه بر توانمندی‌های ذاتی خود در تحقق آرمان‌های مقدس فلسطین دو چندان کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: هدف راهبردی تلاش برای پایان اشغال و کوشش بی‌وقفه برای انسجام و همبستگی داخلی اقدام مبارکی است که توسط گروه‌ها و آحاد ملت فلسطین در مسیر تحقق وحدت ملی آغاز گردیده و امید است با برخورداری از حمایت امت اسلامی منجر به ناکامی رژیم صهیونیستی در اهداف خود گردد.

این بیانیه در پایان با تاکید بر حمایت ایران از مردم فلسطین خاطرنشان کرده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت مجدد از همبستگی و آشتی ملی فلسطینیان در رویارویی یکپارچه با رژیم صهیونیستی، تشدید مخالفت‌های جهانی با اقدامات غیرقانونی و ضدانسانی این رژیم از جمله در زمینه شهرک‌سازی را به فال نیک گرفته و خواهان مقابله جهانی برای پایان دادن به توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس در حق ملت فلسطین می‌باشد.