به گزارش افکارنیوز،

سیدحسن هاشمی روز شنبه در حاشیه مراسم معرفی دستاوردهای صنعت دارویی کشور در مرکز رشد دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوالی مبنی بر خبر احتمال نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 افزود: این مسائل همه حاشیه است. این روزها متاسفانه همه چیز در کشور حاشیه شده و آن کسی که در بسیاری از موارد فراموش شده اند، متن یعنی مردم هستند. بگذارید کارمان را برای مردم انجام دهیم. من قبلا نظرم را اعلام کردم.

** افزایش دهها برابری صادرات در صورت کمک به صنایع دارویی

وزیر بهداشت گفت: اگر صنعت دارویی کشور - که حداقل حدود یکهزار میلیارد تومان نیاز به بازسازی و نوسازی دارد - از سوی بانک ها حمایت شود، رقم صادرات به چند 10 برابر افزایش خواهد یافت.

هاشمی با اشاره به شرایط تحریم صنایع دارویی افزود: اکنون شرایط جدید بازارهای وسیعی پیش روی صنعتگران دارویی کشور قرار دارد.

** سرانجام تعرفه های پزشکی

وزیر بهداشت در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر زمان اعلام تعرفه های پزشکی گفت: سرانجام تعرفه ها نیز مشخص می شود، همانگونه که قرار بود این تعرفه ها چهارشنبه به نتیجه برسد، بحث های کامل آن انجام شد و منتظر موافقت رئیس جمهوری هستیم اما چون جلسات تعرفه ها همزمان با سفر رئیس جمهوری کرواسی شد، رئیس جمهوری در جلسه حضور نداشتند، بنابراین بعد از تائید رئیس جمهوری این تعرفه ها اعلام خواهد شد.

** مقررات حامی صنعتی دارویی

هاشمی با اشاره به فعالیت شورای فناوری سلامت در دولت یازدهم افزود: کار این شورا سیاستگذاری و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و صادرات است، بنابراین مقرراتی وضع کردیم که در قالب اجرای این مقررات از صنعت دارو و تجهیزات پزشکی حمایت می شود که یکی از مهمترین مصوبات آن قیمت گذاری است.

وزیر بهداشت ادامه داد: براساس این مصوبه، تعهد کردیم که اگر شرکت ها، دارویی تولید کنند که مشابه بهترین برند خارجی از نظر کیفیت باشد، 80 درصد قیمت را پیش خرید می کنیم.

وی افزود: دولت به شرکت هایی که در حوزه صادرات بیش از یک میلیون دلار فعال باشند، امتیازات ویژه ای اعطا می کند.

** حوزه سلامت و اقتصاد مقاومتی

وزیر بهداشت درمورد اعمال شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت نیز گفت: وزارت بهداشت در دولت یازدهم از روزی که کار خود را آغاز کرد بدنبال اقدام عملی بوده و بطور مثال کمبودهای دارویی را از حدود 300 قلم به کمتر از 30 قلم رسانده است.

هاشمی افزود: طی این مدت، 10 هزار متخصص در سراسر کشور توزیع شده و 11 میلیون بیمه شده جدید داریم، بنابراین دسترسی به خدمات پزشکی افزایش یافته اما در عین افزایش دسترسی به خدمات پزشکی، واردات دارو کاهش یافته و سهم تولید داروهای داخل افزایش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: در آغاز کار ما، سهم تولید داروهای داخل نزدیک 60 درصد بود اما اکنون به 70 درصد یعنی چیزی حدود 10 درصد افزایش یافته و واردات دارو نیز از بیش از یک میلیارد دلار به 900 میلیون دلار کاهش یافته است.

وزیر به بهداشت ادامه داد: سهم تولید داخل دارو تا پایان برنامه ششم باید 75 درصد باشد و هنوز این برنامه تمام نشده و به عدد 71 درصد رسیده ایم، بنابراین مطمئنا باید به عدد 75 درصد تا پایان دولت یازدهم برسیم.

** حمایت های مورد نیاز صنعت دارویی

هاشمی گفت: اگر بخواهیم بصورت جدی در کاهش واردات دارو سرمایه گذاری کنیم به کمک مجلس و دولت و مهمتر از آن بانک ها برای نوسازی صنعت داروسازی نیاز داریم.

وی تصریح کرد: بخشی از صنعت داروسازی کشور مربوط به چند دهه قبل است، بنابراین اگر بخواهد در بازارهای بین المللی رقابت کند حتما باید نوسازی شود و البته مشوق هایی در زمینه مالیات و صادرات گذاشته شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: وامی که صندوق توسعه ملی می تواند به صنعتگران بدهد بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر آن خود صنعت گران باید مسیرهای صادرات را آموزش ببینند. واقعیت این است که صنعت داروسازی کشور امروز به رغم اینکه فرصت های زیادی را دولت برای آنها فراهم کرده - خود آنها معترف هستند که دولت جلوتر از آنها فضا برای صادرات ایجاد کرده - برای صادرات آموزش کافی را ندیده و باید حتما در این حوزه توانمند شوند و بدون تردید محصولات آنها از نظر کیفیت و حتما از نظر قیمت، قابل رقابت است.

** دستگاه های حکومتی از مداخله در صنعت داروسازی پرهیز کنند

هاشمی گفت: صادرات به تلاش دو طرف صنعتگران و دولت و مجلس نیاز دارد. بازپرداخت این حوزه تضمین شده و اگر تا دو هزار میلیارد تومان به صنایع دارویی کشور کمک شود، صنعت دارویی جهش فوق العاده ای پیدا خواهد کرد البته دستگاه های حکومتی باید از مداخله در صنعت داروسازی - در آنجا که بخش خصوصی حاضر است سرمایه گذاری کند - پرهیز کنند.

وی تصریح کرد: ورود دستگاه های دولتی به این حوزه به دلیل رانت های دولتی و حکومتی و حاکمیتی چه در سرمایه گذاری و چه در قانونگذاری، مانع از رشد استعدادها خواهد شد. بنابراین بهتر است همه دستگاه های دولتی در بخش هایی سرمایه گذاری کنند که در توان بخش خصوصی نیست.

** روش اعتباربخشی جدید برای بیمارستان های کشور

وزیر بهداشت گفت: روش اعتباربخشی جدید برای بیمارستان های کشور حداکثر یک ماه آینده آغاز به کار خواهد کرد و اکنون طبق گزارش های رسیده، کار آزمایشی آن برای 20 بیمارستان آغاز شده است.

هاشمی تاکید کرد: از آخر خرداد ماه، روش جدید سنجه های اعتباربخشی برای بیمارستان ها اعمال می شود؛ تعداد سنجه ها در روش جدید به یک دهم تعداد قبلی کاهش پیدا کرده است.

** نقش مراکز رشد دارویی در افزایش تولید داخل

وزیر بهداشت با اشاره به مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این مرکز به عنوان مرکزی که در جهت کاهش واردات در کشور تلاش کرده، نزدیک به 80 سال قدمت داشته و کارنامه بسیار موفقی دارد.

هاشمی افزود: در طول دو سال و نیم گذشته هر دو ماه یک داروی جدید در وزارت بهداشت تولید کردیم. این به معنای اقتصاد مقاومتی، کاهش واردات، افزایش توانمندی کشور برای صادرات و کاهش وابستگی به محصولات خارجی است.

وی با اشاره به افتتاح اتاق تمیز برای تولید داروهای پپتیدی در این مرکز گفت: این اتاق در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه متوسط سن افرادی که در مرکز رشد دارویی فعالیت داشته و نوآوری های خوبی داشتند کمتر از 30 سال است، که نشان می دهد هدفگذاری سازمان غذا و دارو کاملا درست و منطقی بوده و از استعدادهای درخشان ایرانی این حوزه در حد امکان استفاده کرده است. امیدواریم دولت کمک کند که استعدادها را کشف کرده، پرورش داده و حفظ کنیم.

هاشمی گفت: امروز قرصی برای هپاتیت «سی» در این مرکز تولید می شود که پیش از این، آن را بالغ بر یکهزار دلار باید خرید می کردیم اما امروز با 90 هزار تومان حدود 30 دلار در کشور تولید می شود و از لحاظ کیفیت طبق اظهارنظر انجمن های مرتبط، معادل مشابه خارجی است.

وی یادآور شد: صادرات دارویی کشور در دولت به بیش از دو برابر افزایش یافته و دسترسی به دارو در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش پیدا کرده است.

حدود 60 قلم دارو روز شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو معرفی شد.