به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس موقت مجلس دهم در دیدار "پاولو کلیمکین" وزیر امور خارجه اوکراین، گفت: در برهه‌های مختلف آمریکایی‌ها ثابت کرده‌اند که نمی‌توان روی قول آنها حسابی باز کرد و خیلی زود تغییر موضع می‌دهند و به همین دلیل اوکراین با وضعیتی که اکنون دارد، نمی‌تواند انتظار یاری از آنها داشته باشد.

وی با اشاره به نقش گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم ارتباطات دو کشور ایران و اوکراین، افزود: باید تلاش کرد که گروه‌های دوستی فعال‌تر از قبل عمل کنند زیرا علاوه بر تحکیم روابط پارلمانی می‌توانند در ارتقاء روابط سیاسی و اقتصادی هم نقش داشته باشند، ما هم سعی می‌کنیم که در دوره جدید این گروه را سریع‌تر تشکیل دهیم.

رئیس موقت مجلس دهم با اشاره به بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس دهم، تصریح کرد: در این برنامه بر روی توسعه شبکه راه‌آهن و حمل و نقل هوایی تأکیدات زیادی شده است و اوکراین می‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری نماید.

همچنین در این دیدار آقای "پاولو کلیمکین" وزیر امور خارجه اوکراین ضمن تبریک به  علی لاریجانی به دلیل انتخابش به عنوان رئیس موقت مجلس دهم، گفت: دو کشور ایران و اوکراین اشتراکات فراوانی در زمینه‌های تاریخی و برخی عادات فرهنگی و سنتی دارند و همچنین درباره اتفاقات و تحولات مختلفی که در منطقه و جهان رخ می‌دهد دارای درک مشترکی هستند و ما علاقه‌مندیم تا در کنار تقویت روابط سیاسی، در جهت گسترش روابط اقتصادی هم تلاش نماییم.

وی اظهار داشت: اوکراین از نظر محصولات کشاورزی کشوری غنی است، اما تا رسیدن به درجه مطلوب فاصله دارد اما می‌تواند در حوزه صادرات این محصولات به ایران اقدام کند.

وزیر خارجه اوکراین گفت: در زمینه توسعه شبکه ریلی و همچنین انرژی هم زمینه‌های همکاری فراهم است و اکنون ما در کشور ترکمنستان چندین پروژه در دست داریم.

"پاولو کلیمکین" با اشاره به اوضاع و شرایط نامناسب اوکراین، گفت: ما خواستار یک اوکراین متحد و اروپایی هستیم و 69 درصد مردم ما هم موافق پیوستن ما به اتحادیه اروپا هستند.

وی وضعیت منطقه کریمه را مرگبار و اسفبار خواند و تصریح کرد: ما تلاش داریم که به یک وضعیت ثابت برسیم و با کمک مالی صندوقهای مختلف بانکی کشورهای اروپایی سریع‌تر بازسازی این منطقه را آغاز کنیم.

وزیر خارجه اوکراین در پایان ضمن دعوت از لاریجانی جهت سفر به اوکراین، تأکید کرد: دیدار رؤسای مجالس دو کشور علاوه بر گسترش روابط پارلمانی می‌تواند مناسبات سیاسی، اقتصادی و همچنین روابط مردمی در کشور را ارتقا بخشد.