به گزارش فارس، رژه بزرگ نیروهای مسلح که روز پنجشنبه طبق روال سنوات گذشته همزمان با اولین روز از هفته دفاع مقدس در جوار حرم ملکوتی امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی برگزار شد، میزبان برخی از دستاوردهای مهم دفاعی در حوزه های موشکی، راداری، هواپیماهای بدون سرنشین، شناورهای سطحی و زیر سطحی، پروژه های نبرد هوایی و ... بود که در هم اکنون در یگان های رزم سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران بکارگیری می شوند.

موشک های سجیل، قدرF، قیام، شهاب یک، زلزال، نازعات، S۲۰۰، نور، کوثر، نصر، ناوشکن جماران، ناوچه سینا، شناور تندروی ذوالفقار، رادارهای نبو، کاستا، مطلع الفجر، پروژه های هوایی سجیل، قائم، یاسر، قدر، ریتارد، عصر۶۷، قاصدک و بمب های هوشمند قاصد ۳، زیر سطحی غدیر، تانک رخش و شبدیز، نفر براق و … از جمله تجهیزاتی بود که در این رژه به نمایش درآمدند.

اما در این میان تعدادی از دستاوردهای مهم دفاعی نیز برای اولین بار بود که در رژه بزرگ نیروهای مسلح حاضر می شدند که برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است:

* نسل جدید تانک ذوالفقار

این تانک یکی از مهمترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که با توجه به ویژگی های خاص آن به یکی از مهمترین سامانه های رزم زمینی این نیرو در میدان نبرد تبدیل شده است.

تانک ذوالفقار تانکی است متناسب با شرایط اقلیمی که به دلیل ارتفاع کمتر، نسبت به تانک های دیگر در فاصله ۸۰۰ متری دارای استتار فوق العاده ای است.

این تانک از جنبه های فنی کاملا بهینه شده و دارای سامانه کنترل آتش پیشرفته رایانه‌ای و مسافت سنج لیزری مدرن بوده و فن آوری ساخت آن کاملا بومی شده است.

رژه بزرگ نیروهای مسلح امسال میزبان جدیدترین نمونه ساخته شده از تانک ذوالفقار مجهز به سامانه های جدید موشکی بود.

* سکوی پرتاب قارعه

در طراحی و ساخت این سکوهای پرتاب از جدیدترین فناوری های شلیک موشک بهره گرفته شده بطوری که " قارعه " می تواند موشک های کروز دریایی را از ساحل به سمت اهداف مورد نظر مانند انواع شناورهای جنگی هدایت کند.

* تیربار اخگر

سلاح اخگر محصولی از پروژه " محرم " با دارا بودن کالیبر ۷.۶۲ میلی‌متر و با برد موثری بیش از دو هزار متر قابلیت نصب برروی زمین و خودرو را دارد.

این سلاح با نواخت تیر بالا که قادر به ایجاد دیوار آتش با نواخت چهارهزارالی ۶ هزارتیر در دقیقه است، برای مقابله با انواع اهداف زمینی و هوایی ارتفاع پایین به کار گرفته می‌شود.

تیرباز اخگر سال گذشته با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش رونمایی و به سازمان رزم این نیرو افزوده شد.

* موشک مافوق صوت خلیج فارس

موشک هوشمند و بالستیک " خلیج فارس " یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن با برد ۳۰۰ کیلومتر بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند اما " خلیج فارس " با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.

موشک " خلیج فارس " به صورت هدایت ترکیبی عمل کرده به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل می کند و در این حالت هرگونه شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود ۶۵۰ کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.

سوخت موشک " خلیج فارس " جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تولید انبوده رسیده است.

همزمان با رژه نیروهای مسلح در تهران، موشک خلیج فارس در شهرهای بوشهر و بندرعباس نیز به نمایش درآمده است.

* سکوی پرتاب سه فروندی زلزال

در رزمایش اخیر موشکی سپاه با نام پیامبر اعظم۶ بود که برای اولین بار، راکت‌های زمین به زمین سوخت جامد زلزال از روی لانچرهای سه تایی شلیک شدند که این امر شلیک تعداد بیشتری از موشک‌های زلزال در مدت زمان کم را امکان‌پذیر کرده و موجب می‌شود تا تعداد موشک‌های بیشتری برای شلیک در آنِ واحد آماده شوند.

تا پیش از این راکت های زلزال قابلیت پرتاب همزمان از روی لانچرهای دوتایی را داشتند.

سکوهای سه فروندی زلزال از دیگر دستاوردهای مهمی بود که برای اولین بار میهمان رژه بزرگ نیروهای مسلح بود.

* موشک صاعقه

صاعقه از جمله موشک‌های مهم دریایی است که به صورت کروز عمل کرده و می تواند انواع اهداف دریایی از جمله ناوهای جنگی را در فاصله بیش از ۳۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.

این موشک دریایی سال گذشته در رزمایش بزرگ نیروی دریایی سپاه پاسداران با موفقیت شلیک و به هدف مورد نظر اصابت کرد.

* قایق های پرنده " باور "

مهرماه سال گذشته بود که سه اسکادران قایق پرنده باور۲ به نیروی دریایی سپاه پاسداران تحویل داده شد.

باور ۲ محصول طراحی و ساخت مشترک سازمان‌های صنایع دریایی و هوایی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع‌، یک پرنده اثرسطحی است که مأموریت گشت‌زنی و شناسایی بر روی دریا را انجام می‌دهد.

تجهیز این قایق های پرنده به موشک، تیربار، دوربین‌های دید در شب و دید در روز‌، ضبط و ارسال تصاویر و اطلاعات مورد نظر را از ویژگی این سامانه است که با قابلیت‌ و سرعت بالا، امکان جابه‌جایی در دریای خراب را داشته و با توجه به قابلیت پروازی، امواج بلند دریایی تاثیری بر روی آن نخواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای جهان است که به دانش و قابلیت طراحی، ساخت و آموزش قایق‌های پرنده دست پیدا کرده که البته در کشورهای خاورمیانه این قابلیت و توان تنها در اختیار ایران قرار دارد.

* رادار علیم

" علیم " از جدیدترین سامانه های راداری در نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که می تواند به صورت پسیو اقدام به شناسایی پرنده‌های مهاجم کند.

این سامانه بومی قابلیت کشف و شناسایی پرنده های دشمن را تا فاصله ۲۵۰ کیلومتری دارد.

* اژدر والفجر

این اژدر بومی با قابلیت پرتاب از از شناورهای زیرسطحی، دارای توان عملیات در شرایط ناپایدار دریایی و کاربرد در آب های کم عمق دریا بوده و مجهز به سیستم ایمنی و تسهیل پیشرفته است.

سامانه اژدر والفجر که در فرآیند طراحی و تولید خود انواع آزمایش های مهم میدانی دریایی شامل تست‌های کنترلی و فرمان پذیری و تست‌های دریایی آشیانه یابی و تست‌های آشکارسازی را با موفقیت انجام داده است، یکی از پیچیده ترین سلاح‌های دریایی است که به طور حتم نقش مهم و تعیین کننده ای در ارتقای توان دریایی و کارآمدی شناورها و زیردریایی های جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

اژدر والفجر که اخیرا همزمان با ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی، با حضور رییس جمهور رونمایی شد، با سرجنگی ۲۲۰ کیلوگرمی توانایی انهدام شناور سنگین دشمن را دارد.

* شناور تندروی سراج

این شناور راکت انداز یکی از سریع ترین قایق های تندروی جهان محسوب می شود که برای طراحی و ساخت آن از پیشرفته ترین و جدیدترین فن آوری های روز جهان استفاده شده است.

بدنه این شناور تندرو از جنس فایبرگلاس بوده و به امکانات پیشرفته بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی نیز مجهز است.

طراحی کابین در شناور سراج یک به گونه ای است که در سرعت بالا، داخل کابین ارتفاعات و صدا احساس نمی شود و در شرایط طوفانی دریا، سرنشینان آن شدت امواج را احساس نمی کنند.
انتهای پیام/