به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، "علی اکبر ولایتی" در این دیدار، شهادت استاد برهان الدین ربانی را به رئیس جمهور و ملت افغانستان تسلیت گفت و از تأثر عمیق آیت الله خامنهای رهبر انقلاب اسلامی بخاطر شهادت رئیس شورای عالی صلح افغانستان خبر داد.

مشاور عالی رهبر انقلاب با بیان اینکه امیدواریم خداوند، شهادت استاد برهان الدین ربانی را به درگاهش قبول فرماید، گفت: به خواست خدا و به برکت خون این شهید، صلح و ثبات در افغانستان برقرار خواهد شد.

ولایتی تصریح کرد: شهادت استاد ربانی پیش از این که نشانه قدرت دشمنان افغانستان باشد، نشانه ضعف آن‌ها است.

وی با اشاره به این که شهادت استاد ربانی باعثتأثر ملت ایران شده است، افزود: ربانی نه تنها نماد وحدت ملی در افغانستان بود، بلکه به دلیل داشتن مواضع روشن در مسایل منطقه‌ای و بیداری جهان اسلام یک الگو بین‌المللی نیز به شمار می‌رفت.

مشاور عالی رهبر انقلاب در ادامه افزود: تلاش برای ضربه زدن به صلح و امنیت افغانستان بدون تردید برای عاملان آن نتایج معکوسی به همراه خواهد داشت، و دشمنان افغانستان را رو سیاه خواهد کرد.

رئیس جمهور افغانستان نیز در این دیدار شهادت استاد ربانی را ضایعه‌ای بزرگ برای ملت افغانستان دانست و افزود: ما اخیرا شاهد قتل‌های زنجیره‌ای بزرگان کشور خویش هستیم، و برای روشن شدن عوامل پشت پرده شهادت استاد ربانی با جدیت مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

گفتنی است، معاون پارلمانی رئیس جمهور، معاون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، نماینده وزیرخارجه و رئیس ستاد افغانستان، مشاور و نماینده دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب و معاون دفتر امور بین المللی رئیس جمهور در این سفر ولایتی را همراهی کردند.

روز گذشته در مراسمی با حضور میهمانان خارجی، شخصیت های داخلی افغان و جمع زیادی از مردم افغانستان پیکر رئیس شورای عالی صلح این کشور در تپه وزیر اکبر خان شهر کابل به خاک سپرده شد.