به گزارش افکارنیوز،

"اکبر ترکان،" مشاور رئیس جمهوری ایران، در برنامه "لقاء الیوم" شبکه تلویزیونی الجزیره به تاثیرات بعد از توافق هسته ای اشاره کرد و اظهار داشت: در پسا برجام، صادرات نفت ایران افزایش یافت و علاوه بر این، تولیدات ایران به بازارهای جدید رسید. 

 
وی در مورد رئیس جمهور آینده آمریکا و نگرانی ایران گفت: بازگشت تحریم های شورای امنیت و سازمان ملل امکان پذیر نیست و دولتهای آینده آمریکا نمی توانند ضد ایران قطعنامه ای را در شورای امنیت به تصویب برسانند.
 
ترکان در خصوص مخالفت برخی در ایران با توافق هسته ای گفت: ما انتظار برخی از انتقادات را داشتیم. اکنون اقلیتی با این موضوع مخالفت دارند که از مخالفان سیاسی دولت هستند و به این سیاست خود ادامه خواهند داد.
 
مشاور رئیس جمهور در مورد حضور ایران در عراق گفت: ما اعلام کردیم که نمی توانیم داعش را در نزدیکی مرزهای غربی خود بپذیریم. چگونه می توان حضور نظامی آمریکا در عراق را توجیه کرد؟ ما به درخواست دولت عراق در این کشور حضور یافته ایم.
 
وی در ادامه درباره سوریه و "بشار اسد،" رئیس جمهور این کشور، گفت: باید زمینه برای برگزاری انتخابات در سوریه فراهم شود. اکنون این زمینه وجود ندارد. زمانی که انتخابات برگزار شد، همه باید به نتیجه آن احترام بگذارند. ما نمی خواهیم موضوعی را بر ملت سوریه تحمیل کنیم.