به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی کانورسیشن (Theconversation) در گزارشی با عنوان "چرا تندروهای ضد آمریکایی در ایران می خواهند هواپیمای آمریکایی بوئنیگ را خریداری کنند" به برنامه دولت ایران برای خرید از شرکت آمریکایی بوئینگ اشاره کرد و نوشت: رهبر عالی ایران آیت الله خامنه ای با بی میلی توافق هسته ای بین ایران و غرب را پذیرفت و دائما از عدم حمایت خودش از افزایش روابط اقتصادی با آمریکا صحبت می کند.

 

 

این نشریه آمریکایی در این گزارش نوشت: «حسن روحانی رئیس جمهور ایران اکنون با صراحت کامل بیان کرده است که به دنبال افزایش تجارت با ایران و اروپاست و او بر این باور است که بهبود وضعیت اقتصاد ایران در گرو سرمایه گذاری های کشور های غربی است. آخرین تلاش حسن روحانی نیز برنامه خرید شرکت هواپیمایی ایران ایر از شرکت بوئینگ بوده است که گفته می شود این خرید ارزشی بالغ بر 25 میلیارد دلار دارد. دولت اوباما نیز به این خاطر به شرکت بوئینگ اجازه مذاکره با ایران را داده است زیرا که نمی خواهد سازندگان هواپیما در آمریکا، بازار ایران را به شرکت فرانسوی ببازند، هرچند که این اقدام نیز مخالفان زیادی را در آمریکا دارد.

 

 

کانورسیشن در ادامه افزود: «هرچند که سیاست های آقای روحانی با مخالفت های زیادی در ایران روبروست و تندروهای ایران مخالف افزایش روابط تجاری با آمریکا هستند اما خرید از کمپانی بوئنیگ نشان می دهد که این استراتژی ایران است. باید گفت قدرت اصلی در ایران رهبر عالی این کشور است و اوست که رویه و کاراکتر های انقلابی و ایدئولوژیک ایران را در زمینه سیاست خارجه مشخص می کند.»

 

 

این نشریه آمریکایی افزود: «برخلاف برخی از مخالفات های جدی تندروها در ایران، اما به نظر می رسد  که رهبر عالی ایران و حامیان وی با مذاکرات دولت روحانی برای خرید از شرکت بوئینگ موافقت کرده اند. موافقت رهبر عالی ایران نیز چند دلیل راهبردی مهم داشته است که می توان گفت:

 

اول: خرید از شرکت بوئینگ می تواند هزینه را برای آمریکا در صورت متوقف کردن توافق هسته ای بالا ببرد و خطر برهم خوردن توافق هسته ای را کاهش دهد. هرچند که رهبر عالی ایران با بی میلی توافق هسته ای را پذیرفت، اما او و اصولگرایان نیز خواهان نجات اقتصاد ایران از مسیر رفع تحریم ها هستند.

همچنین انجام معامله با شرکت بوئینگ می تواند شرکت های نفتی آمریکایی را برای خرید از نفت از ایران بیش از پیش ترغیب کند.

 

دوم: مذاکرات با بوئینگ می تواند به ایران در مذاکره با شرکت ایرباس قدرت بیشتری را بدهد و ایران بتواند در زمینه خرید از این شرکت هوایی مانور بیشتری را بدهد.

 

سوم: خرید ایران از شرکت ایرباس همچنان به خاطر تحریم های غیر هسته ای ضربه پذیر بوده و ممکن است فرانسه این اجازه را در نهایت پیدا نکند. اما اکنون ایران برای خرید از شرکت آمریکایی بوئینگ در این زمینه ریسک کمتری کرده و می تواند از خرید خود بیشتر مطمئن باشد.»

 

 

این نشریه آمریکایی در پایان افزود: «بدون توجه به خصومت بین ایران و آمریکا، ایران به شدت نیازمند خرید هواپیماهای جدید است و اکنون رهبر ایران در استراتژی های خود نگاه های متفاوتی را دنبال می کند و این امر باعث شده است که ایران تن به مورد استثنایی نیز بدهد. در تمامی مسائل اقتصادی رهبر ایران به طوری دولت را ملزم به انجام مدل اقتصاد مقاومتی کرده است تا در نهایت امکان، اتکا بر روی معاملات با کشور های خارجی به حداقل خود برسد تا در این زمینه نیز تهدید اقتصادی ایران توسط دشمنان خارجی ایران کاهش یابد.

به هر حال اکنون که دولت اوباما باید در مورد پذیرش و یا رد انجام معامله شرکت بوئینگ با تهران تصمیم بگیرد و باید این مسائل استراتژیکی را نیز در نظر داشته باشد. به طور حتم انجام تجارت شرکت بوئینگ با تهران برای ایران موارد بسیار مهم و ارزشمندی را در پی دارد که این مساله از کاهش مشکلات ایرلاین های آمریکایی مهمتر است.