گروه سیاسی- جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس در گفتگو با خبرنگار افکار نیوز با اشاره تهیه طرح تحقیق و تفحص از افراد 2 تابیعتی در حوزه مسؤولان و مدیران ارشد  گفت: ما نمایندگان بطور جدی پیگیر این طرح هستیم و بزودی آن را در مجلس نهایی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه این طرح هفته پیش تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد، افزود: هیئت رئیسه آنرا به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع داد که کارهای مقدماتی آن در حال انجام است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به آئین نامه داخلی مجلس گفت: طبق این آئین نامه، برای تحقیق و تفحص در مورد یک موضوع، از وزیر و وزارتخانه مربوطه نظر خواهی می شود تا آنها نظرات خود را به مجلس اعلام کنند.

کریمی قدوسی افزود: اگر نظر وزرای مربوطه مخالفت با طرح تحقیق و تفحص باشد ولی نمایندگان بر انجام آن اصرار داشته باشند، تحقیق و تفحص در کمیسیون مطرح و گزارش آن در صحن مجلس مطرح و درباره آن تصمیم گیری می شود.

وی گفت: در حال حاضر هم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص این طرح از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی با نامه نگاری، نظرخواهی کرده است.

 نماینده مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه ما منتظر ارائه پاسخ از این وزارتخانه ها سازمانها هستیم، گفت: نظر نمایندگان بر انجام این تحقیق و تفحص است و امیدواریم بزودی تکلیف آن در مجلس مشخص و نهایی شود.

کریمی قدوسی اضافه کرد: علاوه بر اینجانب، محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و برخی دیگر از نمایندگان این طرح را امضا کردیم.

این طرح که در مجلس نهم هم مطرح شده بود اما با مخالفت رئیس مجلس، به سرانجام نرسید.

اعضای تحقیق و تفحص در یک مورد، 15 نفر است که بعد از مطرح شدن در صحن مجلس، پنج نفر از متقاضیان و 10 نفر از کمیسیون مربوطه انتخاب می شوند.

در مجلس نهم تحقیق و تفحص از افراد 2 تابیعتی در حوزه مسؤلان و مدیران ارشد  طبق آئین نامه داخلی مجلس به وزارت خارجه و اطلاعات اطلاع داده و از آنها نظر خواهی شد که کتبا به مجلس پاسخ دادند.

وزیر اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر و موافقت خود را با این طرح اعلام کرد.

محمدحسن آصفری نماینده اراک و دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تیر ماه سال گذشته در مصاحبه با افکار نیوز از «وجود سه هزار ایرانی ۲ تابعیتی در کشور» خبر داد و گفت که متاسفانه برخی از مسئولین هم شامل این ۲ تابعیتی هستند.

البته بیشتر افراد ۲ تابیعتی دارای تابعیت اروپا و آمریکا هستند.

گرین کارت یا کارت سبز (انگلیسی Green Card  ) به کارتی گفته می‌شود که نشان دهنده اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا است. به کارت‌های اقامت در دیگر کشورها نیز گاهی کارت سبز گفته می‌شود.

گرین کارت آمریکا در واقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت شهروندی آمریکا بدون تحمل زمان طولانی و هزینه بسیار است.

این طرح بعد از آنکه خاوری رئیس بانک ملی بعنوان یکی از متهمین پرونده فساد سه هزار میلیاردی به دلیل داشتن تابعیت دو گانه( ایران -کانادا) از کشور فرار کرد، در مجلس مطرح شد.

طبق قانون ایران داشتن تابعیت کشور دیگر ممنوع است و براساس دو ماده قانونی۹۸۲ و ۹۸۹، قرار دادن افراد با تابعیت‌های دوگانه در پست‌های کلیدی غیر مجاز است.

حال باید صبر کرد و نتیجه کار نمایندگان مجلس دهم در زمینه تحقیق و تفحص از 2 تابعیتی‌ها در حوزه مسؤولان و مدیران ارشد را دید.