موسسه تحقيقات بينالمللي سياست مواد غذايي در تازهترين گزارش خود، شمار افراد گرسنه را در سال جاري يک ميليارد نفر اعلام کرده است.


به گزارش سرویس بین‌الملل " افکار "؛ خبرگزاری پرس تراست هند نوشت: این موسسه تحقیقاتی یکشنبه(۱۸ مهر) اعلام کرد که میزان فقر و گرسنگی در ۲۵ کشور از ۱۲۲ کشوری که در این تحقیقات شرکت داشته‌اند، به مرحله زنگ خطر رسیده است.

براساس این گزارش، فقر، خشونت و بی‌ثباتی سیاسی از جمله عوامل اصلی این معضل اجتماعی اعلام شده‎اند.

بر اساس اسناد موجود، عملکرد اقتصادی و سطوح فقر در این کشورها رابطه عکس داشته‌اند. برای مثال در جنوب و جنوب‌شرقی آسیا، کشورهای بنگلادش، هند و پاکستان ازجمله کشورهایی هستند که سطوح گرسنگی در آن‎ها بسیار بیشتر از درآمد سرانه بوده است.

در این گزارش به نام چهار کشور آفریقایی جمهوری دموکراتیک کنگو، بروندی، اریتره و چاد به عنوان کشورهایی که با سطوح شدید فقر و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند اشاره شده است.

این گزارش همچنین از میزان بالای آمار گرسنگی در کشورهای نپال، کامبوج، هند و بنگلادش در بین کشورهای آسیایی خبر می‌دهد.

در شاخص فقر جهانی، کشور هند در ردیف ۶۷ و پاکستان در ردیف ۵۲ قرار دارد.

این گزارش در ادامه می‌افزاید، ۴۲ درصد کودکان زیر وزن طبیعی جهان در هند زندگی می‌کنند درحالی که این رقم در پاکستان ۵ درصد گزارش شده است.

شاخص گرسنگی براساس محاسبات میزان سوء تغذیه مردم جهان به‌دست آمده است.

پیش از این عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه، در تاریخ هفتم اکتبر اعلام کرده بود که صدها میلیون نفر از مسلمانان جهان از سوءتغذیه و کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

/ب+