به گزارش افکارنیوز،عماد افروغ درباره سفر احمدینژاد به نیویورک، گفت: درباره این سفرها در سال گذشته سؤالی را مطرح کردم که همچنان به قوت خود باقی است و آن اینکه تا چه اندازه در جهت نهادینه شدن این حرفها و آرمانها در سطح داخلی و خارجی، اقدام حکیمانه و جمعی صورت میگیرد؟ اقدامهایی که ما را مطمئن سازد که این حرفهای خوب صرفأ محدود به برههای خاص و منحصر به شخص رییس جمهور نیست؟

این استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با ایلنا، تصریح کرد: اینکه تریبونی در اختیار رئیس جمهور قرار گیرد تا یادآور بخشی از آرمان‌های انقلاب باشد خوب است، اما باید دید که اولاً این حرف‌ها تا چه اندازه با اعمال و سیاست‌های ما سازگار است و ثانیاً تا چه اندازه منحصر به مقطعی خاص و آن هم محدود به شخص رئیس جمهور است.

اینکه احمدی‌نژاد بگوید ملت من، جای تامل دارد

افروغ با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد در نطق خود از عبارت ملت من استفاده کرد، گفت: بکار بردن این کلمات جای تأمل دارد و خوش آهنگ نیست.

این جامعه‌شناس اضافه کرد که نباید در ارزیابی سفر رئیس جمهور به آمریکا اغراق آمیز برخورد کرد و برخورد افراطیِ سلبی یا ایجابی محض با آن داشت.

وی افزود: به یاد دارم که برخی افراد در سفرهای گذشته، حضور ایشان در دانشگاه کلمبیا را با فتح خرمشهر قابل قیاس می‌دانستند که مع‌الفارق بود.

وی افزود: در این گونه سفر‌ها یک سری آگاهی بخشی‌ها و اطلاع‌رسانی‌هایی صورت می‌گیرد و به گونه‌ای شعارهای انقلاب منتقل می‌شود، اما نکته قابل بررسی این است که با چه هزینه‌ای و با چه پیشنهادات راهبردی این سفر‌ها انجام می‌شود؟

طرح مدیریت جهانی چه نسبتی با اختلاس سه هزار میلیاردی دارد؟

این جامعه‌شناس تاکید کرد: آیا به دلیل برخی شکاف‌ها و تناقض‌های رفتاری، عده‌ای حق ندارند که این سفرهای سالانه را نوعی برون رفت رئیس جمهور از فشارهایی که متوجه ایشان است، آن هم با شعارهای انقلابی، تفسیر کنند؟

وی گفت: به رخ کشیدن فساد، تبعیض و فقر از سوی آمریکا و طرح مدیریت جهانی چه نسبتی با اختلاس سه هزار میلیاردی و عدم توجه به اتهامات مرتبطین با دولت دارد؟

افروغ تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند کاری کنید که دیپلماسی بین‌المللی در سطوح مختلف منطقه‌ای، آسیایی و… به نفع اهداف انقلاب تمام شود، باید سؤال کرد تا چه اندازه در این دیپلماسی‌ها موفق عمل کرده‌ایم و توانسته‌ایم تا حدودی افکار جهان را به نفع خود و به ضرر استکبار جهانی و صهیونیسم تغییر دهیم؟

وی تاکید کرد: من در سطح شعار‌ها و آرمان‌ها موافق برخی از این شعار‌ها هستم، اما سؤالم در مورد سیاست‌های عملیاتی با قابلیت‌های اجرایی این سیاست‌ها در طول شش سال گذشته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نباید بین شعار‌ها و عمل شکافی باشد، گفت: اگر بحثعدالت خواهی، تبعیض زدایی و مدیریت فاسد در عالم را مطرح می‌کنیم باید یک نیم نگاهی به مدیریت و زیر مجموعه خود نیز داشته باشیم.

افروغ افزود: به این معنی که بدانیم مدیریت در کشور ما تا چه اندازه مبتنی بر شایستگی است و تا چه اندازه از ارادت سالاری، تملق، تبعیض، اختلاس و چاپلوسی به دور است.

یک رییس جمهور انقلابی از یک ریال اختلاس هم به سادگی نمی‌گذرد

افروغ با اشاره به اینکه، با این گونه شعار‌ها، در عمل، نباید شاهد نیرنگ، نفاق، ریا و زراندوزی صاحبان قدرت باشیم، گفت: نباید این گونه رفتار شود تا این مسئله تداعی گردد که تنها قرار است یک سری سخنان زیبا و انقلابی طرح شود بدون اینکه عملی را شاهد باشیم، یک رییس جمهور انقلابی از یک ریال اختلاس هم به سادگی نمی‌گذرد و با کوچک‌ترین اتهام و تخلف مربوط به زیر مجموعه خود برخورد می‌کند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است منادی عدالت خواهی و پایبند به حرفه‌ای انقلابی باشیم، باید ساده سفر کنیم تا هزینه زیادی از این سفر‌ها متوجه مردم و نظام نشود و یک هیات بسیار کوچک کفایت می‌کند.

در این سفر مخارج هنگفتی صورت گرفت

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در این سفر مخارج هنگفتی صورت گرفته و محل اقامت، هزینه‌ها و هیأت همراه با شعارهای عنوان شده هم خوانی ندارد و بیم این می‌رود که کم کم شعارهای انقلابی لوثشود.

وی گفت: باید این سفر‌ها نمادین بوده و در پس این شعار‌ها عمل حکیمانه و قاعده‌مند وجود داشته باشد، وقتی سفری به آمریکا به عنوان دشمن شماره یک با این هزینه و تعداد نفر صورت می‌گیرد، باید دید سفر ما به یک کشور دوست با چه هزینه‌ای انجام خواهد شد و اگر هزینه و تعداد اعضای اعزامی به کشور دوست کمتر باشد به نظر می‌رسد جای دوست و دشمن عوض شده است.

این سفرها حکم دوران بازسازی و ریکاوری برای رئیس جمهور دارد

این جامعه‌شناس گفت: بر این اساس، به نظر می‌رسد تا حدی این سفرهای سالانه حکم دوران بازسازی و ریکاوری برای رئیس جمهور دارد.

وی افزود: رئیس جمهور در داخل به خاطر پیامد برخی سیاست‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مورد سؤال قرار گرفته و به جای اینکه ایشان پاسخی به این سؤال‌ها بدهد شاهد تداوم این سیاست‌ها و رفتار هستیم.

افروغ گفت: اینکه رئیس جمهور در برهه‌ای خاص مواضع انقلابی می‌گیرد و هیچ راهبرد حکیمانه‌ای در جهت تحقق آن‌ها اتخاذ نمی‌شود ما را به این نتیجه منطقی می‌رساند که این سفر تنها برای دوران ریکاوری و بازسازی شرایط پیش آمدهٔ ما قبل از سفر صورت می‌گیرد.

وی گفت: اینکه در این سفر چه صحبتهایی شده و توسط مطبوعات پوشش داده شده است، از قبیل بحث مطرح شدن مذاکره با امریکا و نامه نگاریها و قبول پذیرش متوقف کردن انرژی هستهای در قبال دریافت اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد در یک کنفرانس خبری و یا اینکه کمتر به جنبش بیداری اسلامی به طور خاص پرداخته شود، مطالبی است که میتواند جزء به جزء مورد نقد قرار گیرد.