به گزارش افکارنیوز،

سناتور جمهوری خواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، به افشای سندی درباره اینکه برخی محدودیت ها بر برنامه اتمی ایران بر اساس  توافق هسته ای  پس از ده سال برداشته می شوند، واکنش نشان داد.

 
کورکر در این بیانیه نوشت: جزئیات این اسناد که من و همکاران خیلی پیش از این به آنها دسترسی داشته ایم از جمله دلایل مخالفت من با توافق هسته ای بوده است.
 
وی افزود: «بسیاری از ما درباره این موضوع هشدار داده ایم که ایران می تواند به تحقیقات خود درباره سانتریفیوژ های پیشرفته ادامه دهد. ایران پس از ده سال و زمانی که بسیاری از محدودیت ها پایان پذیرد ،می تواند توانایی هسته ای خود را صنعتی کند.» 
 
آسوشتیدپرس روز دوشنبه در گزارشی مدعی شد به سندی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران دست یافته که نشان می‌دهد ایران بر اساس یک توافق محرمانه با آژانس بین المللی انرژی اتمی، می‌تواند اجزای کلیدی برنامۀ هسته‌ای خود را در کمتر از یک دهۀ دیگر توسعه دهد.
 
در این گزارش ادعا شده است این سند، تنها پیوست محرمانۀ توافق هسته‌ای سال گذشته میان ایران گروه 1+5 است که بر اساس آن ایران می‌تواند بعد از ۱۱ تا ۱۳ سال  بیش از پنج هزار «سانتریفیوژ ناکارآمد» خود را با سه هزار و ۵۰۰ دستگاه پیشرفته‌تر جایگزین کند.