به گزارش افکارنیوز،

کریستین ساینس مانیتور در گزارشی به تخریب اخیر بیش از 100 هزار دیش ماهواره در تهران اشاره کره و می نویسد: مقامات ایران روز یکشنبه 100 هزار دیش ماهواره را نابود کردند؛ داشتن ماهواره در ایران غیر قانونی است. مقامات ایران بر این باورند که دیش های ماهواره اخلاق و فرهنگ جامعه را به انحراف می کشد و غیراسلامی هستند.

همه شبکه های تلویزیونی در ایران از سوی حکوت مورد کنترل قرار می گیرند. با این حال علی جنتی وزیر ارشاد دولت ایران در گفت وگو با شبکه الجزیره می گوید 70 درصد از ایرانیان قانون را نقض می کنند و از دیش های ماهواره استفاده می کنند که همه شبکه های تلویزیونی در سراسر جهان را نشان می دهد.

حکومت ایران در پاسخ به این نقض قوانین از سوی مردم گاه به گاهی حملاتی علیه دیش های ماهواره انجام می دهند و یا سیگنال هایی بر روی پخش آن ارسال می کنند.

ژنرال محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج ایران که ناظرتخریب دیش های ماهواره در تهران بود در این باره گفت: آنچه که این شبکه های ماهواره ای به همراه داشته ، افزایش طلاق، اعتیاد و بی امنی در جامعه بوده است.

بر اساس قوانین ایران، توزیع، تعمیر و یا استفاده از ماهواره جریمه نقدی 2 هزار و 800 دلاری به همراه خواهد داشت. به گفته نقدی اما بیش از 1 میلیون ایرانی به صورت داوطلبانه دیش های ماهواره خود را ارائه کردند.

کریستین ساینس مانیتور در ادامه به ممنوعیت ها در جامعه ایرانی اشاره کرده و می نویسد: اما همه رهبران و شخصیت های ارشد سیاسی این کشور از ممنوعیت ها در ایران حمایت نمی کنند. حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور در تقابل با این ممنوعیت ها سخن گفته و وزیر ارشاد و فرهنگ این کشور نیز خواستار تغییر در قانون شده است.