به گزارش افکارنیوز،

 محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز پنجشنبه در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و مالی ،گفت: امروز ما شاهد عزم دو کشور ایران و مالی برای گسترش همه جانبه روابط هستیم.

وزیر امور خارجه ایران، افزود: مالی به عنوان مهد تمدن اسلامی برای ما کشوری عزیز و با اهمیت است و در این راستا جمهوری اسلامی از هیچ کمکی به آنان دریغ نمی کند و امیدواریم تا اتحاد و صلح در اینجا به ثمر نشسته و این کشور به سمت توسعه هر چه بیشتر حرکت کند.

ظریف با اشاره به حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی در این سفر ادامه داد: خوشحالم که از ایران دو بخش خصوصی و دولتی در این سفر حضور دارند و در اینجا نیز فعالان اقتصادی مالی حضور دارند که این نشانه عزم دو دولت برای همکاری های اقتصادی است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: هیات اقتصادی همراه بنده در این سفر یکی از بزرگترین هیات هایی است که همراه یک وزیر ایرانی سفر کرده که این هیات در زمینه های مختلف راه و سد سازی، نیرو، علم و فناوری، بهداشتی و امور بانکی فعال هستند.

ظریف اظهار داشت: حضور این هیات بزرگ ایرانی از بخش دولتی و خصوصی نشانه عزم ما برای برقراری ارتباط با کشورهای غرب آفریقاست.

وزیر امور خارجه ایران در آخرین مرحله از سفر آفریقایی خود امروز وارد کشور مالی شده است.

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با مالی در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی

همچنین وزیر خارجه کشورمان در دیدار با نخست وزیر مالی با ابراز ناراحتی از وجود گروه های تروریستی و افراط گرا در این کشور، تاکید کرد: تهران آمادگی دارد در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی گرایی با باماکو همکاری کند.

محمد جواد ظریف که در آخرین مرحله از سفر آفریقایی خود امروز پنجشنبه وارد کشور مالی شده است در دیدار با نخست وزیر این کشور،افزود: ما روابط بسیار خوبی با کشور مالی داریم. این کشور مهد اسلام در آفریقا است و برای مردم ایران اهمیت فراوان دارد.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: مالی مهد اسلام معتدل و مداراگر بوده است و ما از این که گروه های افراطی در مالی حضور پیدا کنند ناراحت هستیم.

ظریف با تاکید بر این که افراط درد مشترک جهان اسلام است،گفت: افراط گرایی در هر جا با یک اسم خودش را نشان می دهد و این پدیده زشتی است که ما در منطقه خاورمیانه هم شاهد آن هستیم.

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: ایران آمادگی دارد در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی با مالی همکاری کند.

وی خطاب به نخست وزیر مالی یادآور شد: مواد مخدر مشکل مشترک دو کشور است، ما تجربیات زیادی در این زمینه داریم و آماده ایم آن را در اختیار شما بگذاریم.

ظریف تاکید کرد: در حوزه فرهنگی نیز با توجه به اشتراکات دو ملت، آماده بسط روابط در این زمینه هستیم.

وزیرامورخارجه کشورمان خاطر نشان کرد: هیات اقتصادی بزرگ همراه من در این سفر آمادگی دارند روابط اقتصادی دو جانبه را در همه زمینه ها از جمله کشاورزی، بهداشتی، آموزشی، انرژی، فناوری، مالی و بانکی گسترش دهند.

نخست وزیر مالی: ایران ثابت کرد که باشجاعت و تلاش می توان بر همه مشکلات فایق آمد

'مودبیو کییتا' نخست وزیر مالی نیز در این دیدار گفت: تصویری که ما از ایران داریم نقش یک ملت و کشور بزرگ است ،کشوری که نشان داد عقب ماندگی و توسعه نیافتگی در آن جایی ندارد.

وی ادامه داد ایران برای ما مانند الگویی است که ثابت کرد با شجاعت و تلاش می توان بر همه مشکلات فایق آمد.

نخست وزیر مالی گفت: در دوره ای همه راه ها بر روی شما بسته بود ولی ایران با درایت و شجاعت عمل کرد و منافع ملی کشورش را حفظ کرد.

 

مودبیو کییتا خاطر نشان کرد: ایران می تواند الگویی برای همه کشورهای در حال توسعه باشد.

وی گفت: باید تلاش کنیم روابط خوب دو کشور را هر چه بیشتر تعمیق کنیم، ملت های ایران و مالی می خواهند بیش از پیش به هم نزدیک باشند.

نخست وزیر مالی یادآور شد: قدرت ایران نشأت گرفته از فرهنگ غنی و تمدن باستانی آن است. ما دیدگاه های مشترک زیادی داریم و دولت مالی از گسترش و تقویت ارتباطات به ویژه در حوزه های اقتصادی حمایت می کند.