به گزارش افکارنیوز،

به نقل از فاکس نیوز، «کوین مک‌کارتی،» رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد به همراه سایر رؤسای جمهوری‌خواه این مجلس به دنبال ارائه طرحی قانونی در ارتباط با 400 میلیون دلاری است که دولت اوباما در ماه ژانویه (31 روز منتهی به 12 بهمن 94) پس از آزادی 4 زندانی این کشور به ایران پرداخت کرد.

نماینده کالیفرنیا جزئیات زیادی درباره این طرح فاش نکرد. بنابر اعلام جمهوری‌خواهان، آن‌ها قصد دارند جلساتی را برای بررسی پرداخت مذکور به تهران برگزار کنند. 

«اد رویس،» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، نیز ادعا کرد: «این کمیته در حال بررسی قانونی است که مانع پرداخت باج‌های دیگر شود. نباید پرداخت نقدی و پنهان دیگری به این کشور حامی تروریسم انجام شود.»

دولت آمریکا اتهامات در خصوص پرداخت باج را رد می‌کند و اعلام کرده است از این پول تنها به عنوان اهرمی برای فشار بر ایران استفاده شد. واشینگتن همچنین درباره هم‌زمانی دو اتفاق مذکور اعلام کرد مذاکرات در خصوص آزادی زندانیان آمریکایی به صورت مجزا برگزار شد؛ اما این پول تا زمان اطمینان از آزادی آن‌ها پرداخت نشد.

کوین مک‌کارتی همچنین وعده داد طرح 1.1 میلیارد دلاری برای مبارزه با ویروس زیکا که مسکوت شده بود را بار دیگر برای بررسی  در مجلس به جریان درآورد. بحث درباره میزان بودجه مبارزه با این ویروس و اختلاف‌نظر میان جمهوری‌خواهان در خصوص طول مدت طرح مذکور، از چالش‌های موجود در مسیر تصویب آن هستند.

در ماه ژوئن (31 روز منتهی به 12 تیر) جمهوری‌خواهان درباره پرداخت بودجه مذکور برای مبارزه با این ویروس به توافق رسیدند؛ اما دموکرات‌ها آن را نپذیرفتند. زیرا این طرح شامل پرداخت کمک مالی به نهاد پورتوریکویی زیرمجموعه «فدراسیون فرزندپروری تنظیم شده آمریکا» برای مبارزه با ویروس مذکور نمی‌شد.