به گزارش افکارنیوز،

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ارتقای سطح رابطه ایران و انگلیس در سطح سفیر اظهار داشت: روابط با انگلیس هر از گاهی با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده روابط قطع و دوباره برقرار و سفارتخانه‌ها باز و بخش‌های کنسولی برقرار شد.

وی با بیان اینکه ارتقای روابط با انگلیس در سطح سفیر در دستورکار است، افزود: ارتقای روابط خواست دو طرف است امیدواریم این پروسه طی شود و بتوانیم روابط را ارتقا دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه ارتقای روابط به معنای حل مشکلات و اختلافات دو کشور نیست، ادامه داد: این پروسه در حال تکمیل است و امیدوارم در زمان خود تکمیل شود.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات وزارت خارجه درباره فاجعه منا گفت: درباره فاجعه دردناک و تلخ منا از ابتدای فاجعه و قبل از بازگشت اجساد عزیزان کمیته‌هایی در سطح وزارت خارجه و وزارت کشور ایران تشکیل شد.

وی با اشاره به ستادی که در وزارت خارجه تشکیل شد، عنوان کرد: با حقوقدان‌های بین‌المللی و ایرانی صحبت شد که برای احقاق حقوق بازماندگان اقدامی صورت گیرد که با حمله به سفارت اخلال‌هایی در کار صورت گرفت ولی کماکان این ستاد در حال فعالیت است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: در سفر هیأت عمانی در این خصوص و بحث میانجیگری در رابطه با عربستان مطرح نشده است.

قاسمی گفت: رئیس مجلس ملی فرانسه امشب به تهران می‌آید.

وی در خصوص FATF تصریح کرد: FATF ربطی به برجام ندارد و هیچ مشکل و نگرانی در این خصوص نداریم. این نگرانی در حدت و شدتی که مطرح می‌شود اصلا جا ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات روسیه و آمریکا درباره سوریه گفت: سوریه وضعیت بسیار دشواری را سپری می‌کند، گروه‌های تروریستی در آنجا فعالند.

قاسمی با تاکید بر اینکه باید به یک راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه رسید، تاکید کرد: از هر اقدام برای رسیدن به راه حل سیاسی استقبال می‌کنیم.

وی افزود: اطلاعات ضد و نقیضی درباره این مذاکرات وجود دارد، پیش‌بینی نمی‌کنم در کوتاه مدت به راه‌حل مقبولی به نفع منطقه و مردم در مورد سوریه رسید.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: مراحل برای تعیین سفیر جدید ایران در عمان در حال انجام است.

مشروح این خبر متعاقبا منتشر می‌شود.