به گزارش افکارنیوز،

نتایج تازه ترین نظرسنجی های انتخاباتی نشان می دهد برای اولین بار در سه سال گذشته، محمود احمدی نژاد در نظرسنجی ها از حسن روحانی پیش افتاده است.

  بر اساس گزارشی که  پارسینه منتشر کرده است ،  نتایج سه نظرسنجی متفاوت که توسط دو نهاد مختلف، عمدتا نزدیک به اصولگرایان و یک سازمان دولتی در مرداد ماه جاری در سراسر کشور صورت گرفته، نشان می دهد، محبوبیت رئیس جمهور در چند ماه اخیر بشدت کاهش داشته و در برابر، احمدی نژاد با فاصله قابل توجهی از روحانی جلو افتاده است.

 

بر اساس نتایج یکی از این نظرسنجی ها که توسط یک نهاد نزدیک به اصولگرایان با جامعه آماری ۱۵ هزار نفر در شهرها و روستاهای سراسر کشور انجام شده، اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری با حضور روحانی و احمدی نژاد برگزار شود ۴۶.۷ درصد مردم به احمدی نژاد و ۲۶.۲ درصد به روحانی رای خواهند داد.

 

نتایج یک نظرسنجی دیگر که توسط یک سازمان معتبر نزدیک به اصولگرایان انجام شده، نتایجی تقریبا مشابه داشته است. اما نتایج یک سازمان معتبر دولتی با این دو نظرسنجی اندکی تفاوت داشته با این حال سقف رای روحانی را ۳۲ درصد اعلام کرده است.

 

این اولین بار است که احمدی نژاد در نظرسنجی ها از روحانی پیش افتاده است. در آخرین نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه مریلند آمریکا که خرداد گذشته در ایران انجام شده بود، روحانی با ۴۵ درصد از احمدی نژاد با ۳۷ درصد جلو بود. نتایج آن نظرسنجی نشان می داد که محبوبیت روحانی از سال گذشته که ۵۳ درصد بود، ۸ درصد کاهش یافته است.

 

پیشتازی احمدی نژاد در نظرسنجی ها در حالی است که سایت خبری «پایش»، روز گذشته به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده بود تایید صلاحیت احمدی نژاد در انتخابات آینده تقریبا غیر ممکن است.

 

کدام نامزد مطلوب تر است؟

 

در نظرسنجی نهاد نزدیک به اصولگرایان، اسامی ۱۴۰ شخصیت سیاسی در اختیار پرسش شوندگان قرار گرفته و از آنها سوال شده کدام یک از این افراد را برای ریاست جمهوری آینده مطلوب می دانید؟ نتایج این چنین بوده است:

 

احمدی نژاد ۲۹ درصد، روحانی ۱۳ درصد، قالیباف ۷.۲، هاشمی ۴.۳ ، جلیلی ۱.۶ ، رضایی ۱.۵، ولایتی ۱.۴، ظریف یک، لاریجانی و حداد عادل نیز ۸ دهم درصد.
 
از پاسخ دهندگان پرسیده شده «فکر می کنید مردم به کدام جریان سیاسی رای خواهند داد؟».

 

 ۳۲.۹ درصد گفته اند اصولگرا ، ۲۸.۹ درصد اصلاح طلب، ۸.۷ درصد اعتدالگرا، ۱۱.۹ درصد مستقل و ۱۵.۱ نیز نمی دانم را انتخاب کرده اند.

 

«اگر رقابت بین این چهار گزینه باشد کدام را مطلوب تر می دانید؟ ۱- روحانی ۲- اصلاح طلب دیگر ۳- احمدی نژاد ۴- اصولگرای دیگر؟»

 

 ۳۶.۲ درصد گفته اند احمدی نژاد، ۱۶.۸ درصد روحانی، اصلاح طلب دیگر ۱۵.۹و اصولگرای دیگر ۱۶.۷ درصد.

 

«اگر انتخابات تنها با حضور احمدی نژاد و روحانی برگزار شود به نظر شما کدام یک مطلوب ترند؟»

 

 ۲۶.۲ درصد گفته اند روحانی و ۴۶.۷ درصد احمدی نژاد. ۲۷.۱ درصد از پاسخ دهندگان نیز هیچ یک از این دو نفر را مطلوب ندانسته اند.

 

«اگر انتخابات با حضور احمدی نژاد، روحانی و قالیباف برگزار شود به نظر شما کدام یک مطلوب ترند؟»

 

۲۳.۳ درصد گفته اند روحانی، ۳۹.۶ درصد احمدی نژاد، ۱۸.۲ درصد قالیباف. ۱۸.۹ درصد از پاسخ دهندگان نیز هیچ یک از این دو نفر را مطلوب ندانسته اند.

 

برای اطلاع از میزان مخالفت با نامزدهای انتخابات، از پرسش شوندگان سوال شده که «کدام یک از چهره های زیر را به هیچ وجه دارای صلاحیت برای ریاست جمهوری نمی دانید؟» روحانی ۲۵.۷ درصد و احمدی نژاد ۱۷.۸ درصد مخالف قطعی داشته اند.

 

در این نظرسنجی سؤال شده «مهمترین انتظار شما از رئیس جمهور آینده چیست؟» ۵۹ درصد حل مشکلات اقتصادی، ۱۶.۴ درصد حل مشکلات اجتماعی، ۹ درصد سیاسی و ۴.۲ درصد فرهنگی، ۲ درصد مسائل بین المللی و ۲ درصد هم امنیت کشور را از رئیس جمهور آینده می خواهند.