به گزارش افکارنیوز،

«پائول جی» روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی-کانادایی در مصاحبه‌ای که روز شنبه منتشر شد، گفت این احتمال وجود دارد که حملات یازده سپتامبر 2001 به برج‌های تجارت جهانی نیویورک، بخشی از پروژه تغییر نظام ایران باشد که مشترکا توسط عربستان سعودی و نومحافظه‌کاران آمریکایی اجرا شده است.

مدیر شبکه خبری-تحلیلی «رییل نیوز» (Real News) این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که «باب گراهام» سناتور سابق و رئیس کمیته تحقیق کنگره در مورد حادثه یازده سپتامبر، گفت «جورج بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا عمدا آژانس‌های اطلاعاتی این کشور را به لاپوشانی نقش عربستان سعودی در این حملات واداشته است.

جی در این رابطه گفت: «اگر این مسئله صحت داشته باشد، احتمالا انگیزه آن‌ها، اشتراک منافع رژیم سعودی، رئیس‌جمهور بوش، "دیک چنی" (معاون وقت رئیس‌جمهور) و نئوکان‌های اطراف آن‌ها بوده است. می‌دانیم که سندی وجود دارد به نام "پروژه قرن جدید آمریکایی"، که بر پایه تغییر رژیم شکل گرفته است، ابتدا در عراق، سپس در سوریه و در انتها رژیم ایران.»

وی افزود: «و می‌دانیم که سعودی‌ها هم به شدت برای تلاش در راستای تغییر رژیم ایران، انگیزه دارند. آن‌ها از ایرانی‌ها متنفر هستند و این تنفر را در قالب نفرت از شیعیان جای داده‌اند. قطعا دولت سعودی و القاعده در تنفر از شیعیان، آن هم بیشتر از تنفر از آمریکا، اشتراک منافع دارند.»

رئیس سابق انجمن فیلم مستقل کانادا، ادامه داد: «و قطعا، هدف اعلام‌شده بوش و چنی، تغییر رژیم ایران بود. در واقع، آن‌ها امیدوار بودند که با ایران وارد جنگ شوند و احتمالا تنها ژنرال‌های پنتاگون بودند که توانستند مانع این کار شوند. به همین جهت، قطعا اشتراک منافعی برای ایجاد شرایط لازم برای شکل‌گیری آنچه در پروژه قرن جدید آمریکایی از آن با عنوان "پرل هاربر جدید" یاد شده، وجود داشته است و به همین دلیل هم آن‌ها (بر نقش عربستان) چشم می‌بستند. هیچ راه دیگری برای توضیح این رفتار وجود ندارد.»

حمله ارتش ژاپن به پایگاه نظامی آمریکا در بندر «پرل هاربر» در سال 1941، مقدمه ورود واشنگتن به جنگ جهانی دوم بود. در سند پروژه قرن جدید آمریکایی، عنوان شده است که برای رسیدن به نظم جدید، به یک پرل هاربر جدید نیاز است.

در جریان حمله یازده سپتامبر 2001، که هنوز سوالات زیادی در موردش باقیست، بیش از 3000 آمریکایی کشته شدند. این حمله که بزرگترین عملیات تروریستی در خاک آمریکا بود، مقدمه‌ای شد برای حمله نظامی آمریکا به افغانستان و پس از آن عراق.

اسنادی که به تازگی و تحت فشار افکار عمومی از طبقه‌بندی خارج شده، نشان می‌دهد که مقامات ارشد عربستان سعودی، از جمله «بندر بن سلطان» سفیر وقت این کشور در واشنگتن، که رابطه نزدیکی با بوش داشت، دستکم به صورت غیرمستقیم با عاملان حملات یازده سپتامبر ارتباط داشته‌اند.

این اسناد 28 صفحه‌ای بخشی از نتایج تحقیقات کمیته مشترک سنا و مجلس نمایندگان در مورد حادثه یازده سپتامبر است. این بخش از نتایج تحقیقات، تاکنون به دستور کاخ سفید همچنان طبقه‌بندی شده باقی مانده بود.

کنگره آمریکا اخیرا طرحی را تصویب کرده که به خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر اجازه می‌دهد علیه دولت عربستان سعودی طرح دعوی کنند. کاخ سفید تلویحا اعلام کرده که این مصوبه را وتو کرده و مانع اجرای آن می‌شود.