به گزارش افکارنیوز،

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس دهم و عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما با اشاره به آرایش و وضعیت سیاسی مجلس دهم، اظهار داشت: هنوز آزمون قاطعی برای تعیین آرایش سیاسی نیروهای سیاسی مجلس و سنجش آن رخ نداده است.

وی افزود: تنها چیزی که در پارامترهای فعلی مجلس وجود دارد، این است که نیروهای سیاسی طرفینی تعداد مشخصی را دارند. رأی منسجم تشکیلاتی فراکسیون امید از 35 تا 40 رأی بیشتر نیست و رأی منسجم تشکیلاتی اصولگرایان هم حدود 70 تا 80 است، معنی این سخن این است که عددی حدود 150 یا 160 نفری در مجلس هستند که ممکن است ارادت‌هایی به هر یک از طرفین داشته باشند، تصمیم‌سازی‌های‌شان متغیر است و در زمان‌های مختلف تغییراتی در تصمیم‌گیری‌های آنها رخ می‌دهد.

*انتخابات آینده فضای جدی برای سنجش آرایش سیاسی مجلس است

نماینده مردم فریمان در مجلس دهم با اشاره به فضای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، یادآور شد: انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده فضای جدی برای سنجش و تعیین وضعیت و آرایش سیاسی مجلس است، لذا احتیاط‌هایی که برخی نمایندگان دارند از این ناحیه است و می‌خواهند ببینند فرآیند سیاسی آینده کشور چه‌جهتی را طی می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این سؤال "آیا فراکسیون اصولگرایان ممکن است برای انتخابات سال آینده اقدامی را برای رسیدن به مصداق در انتخابات ریاست‌جمهوری انجام دهد؟" گفت: در جمع اصول‌گرایان تصمیم‌گیری در مجموعه شورای هماهنگی اصولگرایان صورت می‌گیرد، ظاهراً امور مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری از مهرماه شروع می‌شود و از مهرماه به بعد بحث  انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌توان جدی‌تر دنبال کرد، طبعاً برخی از نمایندگان مجلس در جلسات، جریانات و گروه‌های سیاسی بیرون مجلس هم حضور دارند، اما اینکه بخواهیم بگوییم صرفاً به‌عنوان نمایندگان جریانی به میدان خواهد آمد، نه، نمایندگان در قالب آن کار سیاسی و تشکیلاتی که در بیرون انجام می‌دهند، موضوعات انتخابات را هم پیگیری می‌کنند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما  در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه ورود فراکسیون ولایت در این زمینه، گفت: این امرمنوط به تشکیل شورای مرکزی فراکسیون است. متأسفانه هنوز شورای مرکزی فراکسیون تشکیل نشده، البته چندین جلسه مجمع عمومی‌ درباره ترکیب هیئت رئیسه، انتخاب شوراها و مجامع مختلف برگزار شد.

وی گفت: جلسات محدودتری در قالب‌های مختلف در درون فراکسیون داریم، جلساتی هم در مجموعه مستقلین یا آن جریان سوم شکل گرفت، نهایتاً جمع‌بندی‌ای که صورت گرفت و مدیریتی که آقای لاریجانی انجام دادند این بود که اینها یک همگرایی همراه با مجموعه فراکسیون ولایت داشته باشند.

نماینده مردم فریمان در مجلس در ادامه گفت: تئوری‌های مختلفی در این زمینه مطرح شد، مثلاً یک تئوری این بود که فراکسیون ولایت دو زیرفراکسیون داشته باشد؛ فراکسیون مستقلین و فراکسیون اصولگرایان و در رأس آنها شورای متحدی وجود داشته باشد، اما این بحث هنوز شکل واقعی به خودش نگرفته است.

*برخی اصلاح‌طلبان مجلس اصلاح‌طلبان گذشته را قبول ندارند

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه شرایط و اقتضائات مجلس دهم با مجلس نهم، هشتم و هفتم کاملاً متفاوت است، تأکید کرد: جریاناتی در حال حاضر با عنوان جریان اصلاحات در مجلس دهم حضور دارند که اصلاح‌طلبانی را که در مجلس نهم حضور داشته و معروف بودند به‌عنوان اصلاح‌طلب قبول ندارند و می‌گویند این افراد (اصلاح‌طلبان دوره‌‌های پیش) خیلی معتدل و خنثی هستند، یعنی ما افرادی را در مجلس داریم که حتی اصلاح‌طلبان مجلس نهم، هشتم یا هفتم را به‌عنوان اصلاح‌طلب تأیید نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه شرایط و اقتضائات مجلس دهم با مجلس نهم قابل مقایسه نیست، گفت: معتقدیم مهمترین معیار و مبنا در شرایط کنونی اعتقاد به مبانی نظام، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی است؛ به همین دلیل نام فراکسیون در اولین جلسه‌ای که در مجلس قدیم پیش از شکل‌گیری رسمی مجلس دهم برگزار شد به‌عنوان فراکسیون ولایت ‌نامگذاری شد، البته در درون فراکسیونی به این گستردگی گروه‌های مختلفی وجود دارند، طیف‌های خیلی مستقل‌تری که به مقام معظم رهبری قلباً و عملاً اعتقاد داشته و نشان دادند به‌دنبال زاویه‌گیری نیستند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما  با اشاره به اینکه اصولگرایان در طرح‌ها و امورات مختلف مجلس جایی که روی موضوعی تمرکز کردند، نتیجه گرفتند، افزود: به‌عنوان مثال در طرح دیپلماسی انقلاب که آقای جلالی در صحن مجلس مطرح کردند و رأی نیاورد پیش‌زمینه و تمرکزی که باید در درون مجلس صورت می‌گرفت، انجام نشد اما در کسب رأی شورای نظارت بر صدا و سیما در شرایطی که مجامع مختلفی از جمله شورای پول و اعتبار، شورای اداری، شورای گزینش وزارت علوم و حتی خانه احزاب را از دست دادیم، موفق عمل کردیم.

وی با بیان اینکه اصولگرایان هرچقدر در انتخابات کمیسیون‌ها موفق بودند در کسب مجامع موفق عمل نکردند، یادآور شد: این مسئله یا به‌دلیل عدم اجماع درباره گزینه‌ها و نیروها بود یا به‌دلیل عدم پیگیری و ایجاد پیش‌زمینه لازم؛ البته ما در ترکیب هیئت رئیسه و حقوقدانان شورای نگهبان و شورای نظارت بر صدا و سیما موفق عمل کردیم.

نماینده فریمان در مجلس شورای اسلامی درباره نحوه ورود فراکسیون ولایت در انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: اساسنامه فراکسیون در حال تدوین است، بعد از تعطیلات مجلس شورای مرکزی فراکسیون تشکیل می‌شود. فراکسیون تابع مجموعه همگرایی اصولگرایان، شورای هماهنگی اصولگرایان است و فرمولی که در کل جامعه اصولگرایی به آن برسند، هست. اعضای مجلس ممکن است در مجموعه‌های بیرونی مجلس هم در شورای هماهنگی اصولگرایان ایفای نقش کنند. خود رئیس هم طبعاً در این حوزه صاحب نظر است، البته خیلی از اعضای فراکسیون ولایت هم فعالیت‌های جنبی و  سیاسی بیرون مجلس دارند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی به اجماع رسیدن افراد در فراکسیون ولایت درباره مسئله انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: قطعاً تا جایی که بتوانیم از مطرح کردن بحث‌هایی که زمینه افتراق و جدایی را ایجاد کند، دوری می‌کنیم، البته موضوع ریاست‌جمهوری را باید در بستر زمانی خودش مطرح کرد تا بتوانیم به یک جمع‌بندی و بررسی مناسبی رسیم، الآن برای مطرح کردن این مسئله زود است، مهمترین اولویت ما در حال حاضر با توجه به فضای مجلس حفظ اتحاد و انسجام است.

*شکل‌گیری فراکسیون جدید در مجلس منتفی است

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این مطلب مبنی بر اینکه ظاهراً شکل‌گیری فراکسیونی در دل فراکسیون ولایت منتفی شده است، گفت: بله، نظر آقای دکتر لاریجانی هم این است، دوستان کنار همدیگر بنشینند؛ یعنی جمع‌بندی‌شان در مجموع این نیست که آن مجموعه مستقل  بخواهد شکل گیرد. این افراد (مستقلین) غالباً کنار دوستان فراکسیون ولایت بودند، اما رابطه مستقیمی مثلاً با خود آقای لاریجانی دارند به‌فرض به آقای لاریجانی می‌گویند ما با شما "منّاتریم" ایرادی ندارد برخی خودشان را با آقای لاریجانی "منّاتر" بدانند، مهم این است که در بحث‌های کلی کنار هم باشیم.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما با اشاره به بحث‌های مطرح‌شده درباره موضوع لغو چندین کنسرت‌ و اولویت‌های امروز کشور گفت: موضوع کنسرت‌های مشهد مسئله‌ای قدیمی است، خودم اهل مشهد هستم، یادم نیست از اول انقلاب در مشهد کنسرت برگزار شده باشد، به‌عنوان کسی که تحصیلات خود را هم در این شهر گذراندم به خاطر ندارم در مشهد کنسرت پاپ یا کنسرت دیگری برگزار شده باشد.

وی افزود: امروزه شاهد برگزاری موسیقی اصیل و حتی کنسرت‌های پاپ در شهرها هستیم، زمانی که بنده مدیرکل ارشاد تهران بودم حدود 40 خواننده پاپ مجوز برگزاری کنسرت داشتند. خیلی از کسانی که آن زمان مجوز خوانندگی پاپ در تهران را از ما اخذ کردند در حال حاضر به‌علت سیاست‌گذاری‌های غلط حوزه موسیقی نمی‌توانند اجرای پاپ داشته باشند، به هر کسی مجوز خوانندگی دادند، بسیاری از خواننده‌های اصیل درآمد ندارند و کنسرتهای‌شان با اقبال روبه‌رو نیست، حتی خیلی از کنسرت‌ها فروش بلیط ندارند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: اینکه بخواهیم حوزه موسیقی را به‌عنوان یک جنبش نرم‌افزاری سیاسی کنیم و بعد بگوییم به‌دنبال راه‌اندازی جنبش موسیقی در کشور هستیم، یعنی استفاده ابزاری و سیاسی از هنر داشته باشیم درست نیست. هنرمندان هم به این امر راضی نیستند. خوانندگان و موسیقی‌دان‌ها هم از استفاده ابزاری که در حال حاضر صورت می‌گیرد، ناراضی هستند و نمی‌خواهند ابزار سیاسی فلان حزب و گروه شوند.

*مردم از نمایندگان مجلس تقاضای اشتغال دارند نه برگزاری کنسرت

این نماینده مجلس گفت: اگر بخواهیم با بحث‌های حاشیه‌ای مثل کنسرت‌، فایل صوتی و موضوعات دیگر ذهن جامعه را از حوزه مسائل اقتصادی و اشتغال دور کنیم، درست نیست.

وی با اشاره به مهمترین دغدغه‌‌های امروز کشور گفت: الآن مهمترین دغدغه‌ای که جامعه و جوانان دارند، اشتغال است. در طول سه ماه نمایندگی خود در مجلس حدود 8 هزار و نهصد نامه به دست من رسیده که در آنها بالغ بر 6 هزار و پانصد تقاضای کار مطرح شده، البته ما تمام تلاش خود را پای این گذاشتیم که کارخانه‌های فعلی تعطیل نشوند و به جمعیت بیکار اضافه نشود، لذا در چنین شرایطی مردم از ما انتظار برگزاری کنسرت پاپ ندارند، نه اینکه ما مخالف موسیقی باشیم، ما با اصل بحث موسیقی مخالفتی نداریم، اما نیاز امروز جامعه از ما اشتغال است و جالب است در برنامه ششم توسعه که دولت ارائه داده حتی یک ماده درباره تسهیل امر اشتغال وجود ندارد.