به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه ششم مهر در پاسخ به تذکر آیین‌نامه‌ای محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران درباره توضیحات وزیر اقتصاد راجع به FATF گفت: ما جلسه‌ای گذاشتیم. خود آقایان می‌گفتند FATF مهم است و باید در مجلس مطرح شود.

وی افزود: اگر منظورتان این است که 210 نفر نماینده راجع به آن صحبت کند که چند ماه طول می‌کشد و در این مواقع قرعه‌کشی می‌شود. ما الان چه تخلفی کردیم؟اگر راجع به محتوا صحبت دارید که وزیر درباره آن صحبت گفته است. لاریجانی گفت: شما فرمودید اکثر این 41 بند مطابق دو قانون قبلی مصوب مجلس نوشته شده است و 3 الی 4 بند آن را اشکال داریم پس چرا از ابتدا می‌گوییم همه آن را قبول نداریم؟ عقل دیپلماتیک هم در دنیا چیزی است.

لاریجانی گفت: هر موضوعی را باید سر زمان خود مطرح کنیم. وقتی شما دو قانون دارید مثل بقیه کشورها نیستید که 37 بند از 41 بند FATF را طبق آن دو ماده قبول دارید خب می‌ماند سایر بندها که راجع به آن هم اینجا توضیح دادم. من تعجب می‌کنم که شما می‌گویید توضیح داده نشد.

وی ادامه داد: چند شق از پذیرش است. بعضی کشورها تماما می‌پذیرند و بعضی‌ کشورها پاره‌ای از تعهدات را می‌پذیرند. آیا شما می‌خواهید در بلک‌لیست قرار بگیرید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سوال این است اگر قوانینی را تصویب کردیم در چارچوب آن بروند مذاکره کنند یا نه؟ هم در دولت قبل گفته شد بروند مذاکره کنند یعنی ما این اقدامات را انجام می‌دهیم و این چند اقدام را سر موقع نظر می‌دهیم چرا اصرار دارید حرف آخرتان را اول بزنید.

وی بیان داشت: به هر حال اینها ربطی به ما از نظر اداره مجلس ندارد و مرتبط به وزیر است. اگر آقایان معتقدند که کفایت نمی‌کند این جلسه برای این نبود که ما رای بگیریم. می‌توانیم دوباره وزیر را احضار کنیم تا دوباره توضیح دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون اقتصادی که مسئول این کار است بررسی دقیق کند و هم از مرکز پژوهش‌ها و هم از دبیرخانه شورای امنیت و هم وزارت اقتصاد جمع‌بندی خود را به مجلس ارائه دهند.