به گزارش افکارنیوز،

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش 41 روز پس از رونمایی از سامانه موشکی بردبلند باور 373، برد این سامانه را اعلام کرد. به گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، برد این سامانه، 1.5 برابر برد سامانه موشکی برد بلند اس 300 است. (لینک)

ایران از روسیه طبق قرارداد به روز شده‌ای که در سال گذشته میلادی به امضا رسیده بود، 4 گردان اس 300 خریداری کرده است که با ورود موشک‌های این سامانه به کشور، مشخص شد که سامانه خریداری شده، همان S300-PMU2 است. تاکنون نیمی از این خرید یعنی معادل 2 گردان اس 300 به طور کامل وارد کشور شده است و ایران در وهله‌های مختلف، بخش‌های مختلف این سامانه را به نمایش گذاشته است.

لانچرهای اس 300 روسی در ایران

هنوز مشخص نیست که منظور امیر اسماعیلی از 1.5 برابر بیشتر بودن برد سامانه موشکی باور 373 به نسبت سامانه موشکی اس 300، برد درگیری این سامانه است یا برد کشف هدف در این سامانه.

برد درگیری در سامانه موشکی اس 300، چیزی معادل 200 کیلومتر است و برد کشف هدف در همین سامانه نیز، 300 کیلومتر اعلام شده است.

اگر منظور امیر اسماعیلی از 1.5 برابر برد، همان برد درگیری در سامانه موشکی اس 300 باشد، پس برد درگیری با هدف در سامانه موشکی باور 373، معادل 300 کیلومتر خواهد بود و اگر منظور وی، برد کشف هدف باشد، به معنای این است که برد کشف هدف در سامانه باور، 450 کیلومتر است.

"باور 373" یک سامانه پدافند هوایی برد بلند است که به دست توانمند دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و با همکاری قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و مراکز علمی و پژوهشی کشور، طراحی و ساخته شده است. این سامانه در روز 31 مرداد ماه سال جاری همزمان با روز صنعت دفاعی با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، رونمایی شده بود.

** موشک‌ها و رادارها

در جریان بازدید علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع نیز، شبکه خبر سیما فیلمی از این بازدید پخش کرد که در آن موشک و یکی از رادارهای  سامانه موشکی باور 373 به نمایش گذاشته شد.

اگر چه این شبکه اعتنایی به این رادار و موشک نکرده بود و تنها، تصاویر آن در حالی که رئیس مجلس در حال بازدید از نمایشگاه بود را پخش کرد اما این، اولین تصاویر از موشک و رادار سامانه باور 373 بود که به نمایش درآمد که البته شاید ناخواسته هم بود.

 

رادار ردگیر سامانه موشکی باور 373 (تصویر گرفته شده از فیلم پخش شده توسط شبکه خبر)

رادار کنترل آتش برد بلند و آرایه فازی معراج 4 متعلق به سامانه باور 373

بررسی فیلم پخش شده، نشان می‌دهد که موشک‌های باور 373 به همین نام (باور 373) نامگذاری شده است. موشک‌های باور، بسیار به موشک صیاد 3 یعنی همان موشکی که آن هم به طور شاید ناخواسته در همان نمایشگاه توسط شبکه خبر سیما به نمایش درآمد، شبیه است ولی ضخامت بدنه و طول موشک باور، بیشتر از موشک صیاد 3 به نظر می‌رسد.

موشک باور373 (سفید) و موشک صیاد 3 (قرمز)؛ تصویر گرفته شده از فیلم شبکه خبر

برای این سامانه موشکی، 3 نوع موشک مختلف برای شکار اهداف در بردها و ارتفاع‌های مختلف (مشابه S400 با بردی کمتر از آن) تولید شده است؛ دی ماه سال 93 نیز امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اعلام کرد که رادارها و موشک‌های این سامانه با موفقیت تست شده است.

غیر از این بخش‌ها، باور 373 از یک پست ارتباطی و یک پست فرماندهی جداگانه نیز بهره می‌برد.